Güncel Vize Süreçleri Hakkında

09.03.2021

 

Turistik seyahatlerin mümkün olamadığı ve çoğu ülkelere uçuş yasağı olan bugünlerde, ticari vizelerin ve bazı konsoloslukların durumları hakkında bilgivermek isteriz:

Almanya:

Almanya vizesi için Başvuru sahibinin son vize süresi en az 3 yıllık ve üzerinde ise ve vize türü ticari ise konsolosluk ön onayı ile ticari vize müracaatıkabul edilmektedir.

Son vize süresi 3 yıllık değil ve daha önceden alınmış bir vizesi yok ise istisnai vize başvuru seçeneği bulunmaktadır ve bu seçenekte kaçınılmaz iş seyahatlerinikapsamaktadır, öncelikle Almanya’daki firmadan davet mektubu alınması ve alınan davet mektubunun konsolosluğa iletilip vize başvurusu için uygunlukalınmasıdır. Konsolosluğun uygun görmesi durumunda başvuru yapılması için yazılı onay bilgisinden sonra başvuru merkezinden randevu alınıp vize müracaatıyapılmaktadır.

İş seyahatleri için konsolosluk ayrıca şu bilgiyi paylaşmaktadır.

İşveren tarafından Almanya’ya gönderilmiş olan makinelerin/tesislerin montajı/bakımı/onarımı ve işletme açısından önemli bir nedenle gerçekleşmesigereken kaçınılmaz iş seyahatleri için ön onaylı olarak başvurular kabul edilmektedir.

Almanya Vizesi başvuruları Başvurular Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri randevulu olarak kabul edilmektedir.

İtalya:

İtalya’ya yapılacak ticari vize başvuruları için ön onay olmadan vize müracaatları randevulu olarak kabul edilmektedir. Dikkat edilmesi gereken konu seyahatsüresi maksimum 5 gün olarak belirlenmelidir, 5 günden fazla planlanan iş seyahatleri için konsolosluk ilave olarak yazılı gerekçe talebinde bulunabilirve yapılacak değerlendirme sonucuna göre vize kararı verilmektedir.

Başvurular Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri randevulu olarak kabul edilmektedir.

İsviçre:

Henüz turistik veya ticari vize başvuruları kabul edilmemektedir, mevcut pasaportunda geçerli schengen vizesi bulunan veya hususi pasaportu (yeşil) olupvize ihtiyacı olmayan kişilerin konsolosluktan alınacak seyahat belgesi (Laissez Passer) ile seyahat etmesine imkan tanınmaktadır.

İsviçre’de bulunan firmadan alınacak davet mektubu ile konsolosluğa yapılacak talep doğrultusunda işlem değerlendirmeye alınacaktır.

Hollanda:

İş amaçlı seyahatlerde Hollanda’daki firmadan alınacak davet mektubu öncelikle konsolosluk onayına sunulup uygunluk alınması halinde ticari amaçlı vizebaşvuruları kabul edilmeye başlanmıştır.

Avusturya:

Avusturya’ya yapılacak iş amaçlı seyahatlerde başvuru sahibinin seyahat bilgilerini, kapsamını ve iletişim bilgilerini Avusturya konsolosluğu ile paylaşılmasıdurumunda konsolosluk başvuru sahibi ile iletişime geçiyor. Konsolosluk seyahat için uygunluk vermesi halinde vize evrakları hazırlanıptekrar konsolosluk ile iletişime geçilip randevu oluşturuluyor ve vize müracaatı gerçekleştirilebiliyor.

Yunanistan

İş amaçlı seyahatlerde Yunanistan’daki firmadan alınacak davet mektubu öncelikle konsolosluk onayına sunulup uygunluk alınması halinde ticari amaçlı vizebaşvuruları kabul edilmektedir.

İngiltere:

Turistik ve Ticari vize başvuruları ön onay olmadan kabul edilmektedir.

 

Amerika:

Daha önceden alınmış 10 yıllık Amerika vizesi olan ve son 1 yıl içerisinde biten B1/B2 ( turistik & ticari ) vizesi bulunan başvuru sahiplerinin vizeyenileme müracaatları kabul edilmektedir. Daha önceden parmak izi alınması sebebi ile vize evrakları posta yolu ile konsolosluğa iletilmektedir vemüracaatlar belirtilen kural kapsamında kabul edilmektedir.

Mısır:

Sadece 45 yaş üzeri başvuru sahiplerinin ticari veya turistik vize başvuruları kabul edilmektedir.

Suudi Arabistan:

Dışişleri bakanlığından onaylı davet mektubu olması durumunda sadece ticari vize başvurusu kabul edilmektedir.

Rusya:

Rusya ticari ve turistik vize başvurularını herhangi bir ön onay vb. durum olmadan kabul etmektedir.

Pakistan:

Pakistan’a yapılacak ticari amaçlı vizeler e-visa sistemi üzerinden kabul edilmeye başlamıştır ve herhangi bir ön onay gerekmemektedir. E-visa işlemleribizim tarafımızdan da müşterilerimiz adına yapılabilmektedir.

Bangladeş:

Bangladeş vize alım süreci sadece ticari amaçlı vize başvuruları için herhangi bir ön onay olmadan kabul edilmektedir.

Etiyopya:

Etiyopya vizesi alımında Elçilik ve Konsolosluk tarafından sticker vize işlemleri durdurulmuştur ancak e-visa sistemi üzerinden tüm vize kategorilerindebaşvuruları kabul edilmektedir.

Etiyopya E-visa işlemleri tarafımızdan yapılmaktadır.

Hindistan:

Hindistan vizesine başvurularda sadece ticari amaçlı başvuruları kabul edilmektedir.

 

Çin Halk Cumhuriyeti

Çin Vizesi için sadece resmi onaylı davet mektubu olması durumunda sadece Ticari vize başvuruları kabul edilmektedir.

Tayvan:

Tayvan vizesi için sadece ticari amaçlı seyahatlerde vize verilmektedir.

Tanzanya:

Tanzanya Vizesi müracaatlarında turistik ve ticari vize başvuruları online olarak kabul edilmektedir.

Diğer ülke bilgileri ile pandemi döneminde sürekli değişen seyahat kuralları ile vize başvuru süreçlerinden dolayı seyahat planlamadan tarafımızla mutlaka iletişime geçilmesini öneririz.

Detaylı ve güncel bilgi için: vize@vikingturizm.com.tr

T: +90 212 334 26 26 / F: +90 212 334 26 60
Huzur Mah. Fazıl Kaftanoğlu Cad. No: 9, Kat: 3 34396 Sarıyer / İstanbul / Türkiye
www.vikingturizm.com.tr / info@vikingturizm.com.tr
Facebook Twitter Instagram Linkedin Blogger E-Bültenimize Üye Olun