KKTC Covid-19 Kısıtlamaları

21.04.2021

 

Lütfen Dikkat:

Güncel durum tüm sorularınızı bilet@vikingturizm.com.tr adresine e-posta ile sorabilirsiniz.

En ucuz online bilet ve otel talepleriniz için www.sonfiyat.com sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Son güncelleme 16.04.2021

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yapacak yolcuları kapsayan belirli kararlar alınmıştır. Sağlıklı ve güvenli yolculuklar için tüm misafirlerimizin bu maddelere dikkat etmesi gerekmektedir.

 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne girişlerle ilgili riski kategorileri tek kategoriye indirilmiştir. Buna göre yurt dışından 
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giriş yapacak kişiler, son 3 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucu ile kapıdaki Sağlık Bakanlığı görevlisine ibraz etme koşulu ile giriş yaparak 10 gün karantina uygulamasına tabi olacaklar ve karantina bitiminde PCR testleri yapılacaktır. Ülkeye girişte negatif PCR test sonucunu teslim etmemeleri durumunda ise ülkeye alınmayacaklardır.
 • Son 14 gün içinde Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka, Brezilya ve Afrika’da (Cezayir, Angola, Benin, Botsvana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Cape Verde, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komoros, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kongo, Cibuti, Mısıt, Ekvator Ginesi, Eritre, Esvantini, Etiyopya, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gine-Bissau, Fildişi Shili, Kenya, Lesotho, Liberya, Libya, Madagaskar, Malavi, Mali, Moritanya, Mauritius, Fas, Mozambik, Namibya, Nijer, Nijerya, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Somali, Güney Afrika, Güney Sudan, Sudan, Tanzanya, Togo, Tunus, Uganda, Zambiya, Zimbabve, Sahravi, Somaliland, Kanarya Adaları, Cauta, Fransız Güney ve Antartikadaları, Maderya, Mayette, Melilla, Soberanya, Réunion, Pelagie Adaları, Sokatra, Saint Helena Ascension ve Tristan da Cunha) bulunmuş kişilerin 14 gün süre ile karantinada kalmalarına karar verilmiştir.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne düzenlenecek charter seferlerle, özel uçaklarla, tarifeli seferlerle giriş yapmak amacıyla 3 gün ve daha kısa süreli karantinasız giriş uygulaması iptal edilmiştir. Bu uygulama ikinci bir karara kadar uzatılmıştır.
 • Resmi görev veya sağlık nedenleriyle yurt dışına gidenlerin karantina uygulamaları Sağlık Bakanlığına müracaat etmeleri halinde değerlendirilecektir.
 • Hava yolu ile KKTC'ye  gelmek amacıyla uçak bileti  kesecek şirketler tarafından HES kodlarının kontrol edilerek geliş biletlerinin kesilmesi gerekmektedir. HES kodunda temaslı ve/veya COVID-19 pozitif olduğu belirlenen kişilere bilet kesilmemesi gerekmektedir. KKTC  girişte yapılan 2. PCR sonucu COVID-19 pozitif çıkan kişilerin HES kodunda covid pozitif ve/veya temaslı olduğu saptanan kişilere bilet kesen şirketlere Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında cezai işlem uygulanacaktır.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giriş yapacak 0-5 (5 yaş dahil) çocuklardan PCR test sonucu istenmeyecektir.
 • PCR testleri yalnızca Türkçe ve İngilizce dillerde kabul edilecektir.
 • Yukarıda belirtilen uçağa biniş tarihinden önceki 3 günlük süre, PCR numunelerinin veriliş tarihi baz alınarak değerlendirilecektir. Gün hesabı yapılırken yolcularaın test sonuç belgelerinde yazan tarih ile seyahat edecekleri tarih arasında gün hesabı yapılması yeterli olup, spesifik saat hesabı yapılmasına gererk yoktur.
 • Seyahat başlangıç tarihinden 4 gün önce veya daha eski tarihlerde alınan PCR test sonuçları ülkeye girişlerde geçerli sayılmayacaktır. Bu şekilde test ibraz eden kişiler ülkeye alınmayacaklardır. Seyahat başlangıç tarihi bağlantılı uçuşlarda ilk uçağa biniş tarihidir.
 • Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelecek yolcuların PCR test sonuçlarının üzerinde QR kodu olma zorunluluğu vardır.
 • Tüm test ve karantina ücretleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet vatandaşı olsun veya olmasın ülkeye gelen yolcular tarafından karşılanacaktır. Ülkeye giriş yapmak isteyen kişiler aşağıdaki hesap numaralarına karşısında yazan ücretleri ödeyerek alacakları dekontla uçuş yapabileceklerdir. Hava yolu şirketleri dekontlarını ibraz etmeyen yolcuları uçağa kabul etmeyeceklerdir.
 • Aşağıdaki durumlara uygun yolcuların karantina ve PCR test ücretleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti tarafından karşılanacaktır.
 1. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki görevine geri atanan ordu mensupları
 2. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kayıtlı veya kayıt yaptıracak öğrenciler
 3. Yurt dışında öğrenim gören Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uyruklu öğrenciler
 4. Sosyal yardım ve ve özürlü maaşı alanlar
 5. Sağlık kurulu kararı ile sevk edilen hasta ve refakatçileri (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı “karantina ücretlerinden muaftır” belgesini sunmaları kaydıyla)
 6. Resmi görev için Türkiye Cumhuriyeti’nden gelenler
 7. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden yurt dışına yapılacak resmi ziyaretlerde görevli olanlar
 8. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görev yapan Türk Silahlı Kuvettleri personelleri (asker aileleri için herhangi bir muafiyet bulunmamaktadır.)

 • İngiltere'den  gelecek yolcuların NHS testleri girişte kabul edilecektir. İngiltere'nin kapalı olması dolayısıyla test sonucunun çıktısını alamayan yolcular için NHS'nin göndermiş olduğu SMS geçerli kabul edilecektir. Ayrıca Birleşik Krallık'ta eğitim gören Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerin kendi üniversiteleri tarafından yapılan tüm COVID-19 testleri geçerlidir. Uygulama sadece Birleşik Krallık'la sınırlıdır.
  1. Türkiye’ye kısa süreli ziyaret gerçekleştiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne dönerken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden alınan son 3 gün içerisindeki PCR testleri geçerli olacaktır. Bu kişiler ülkeye girişlerinde 10 günlük merkezi karantina uygulamasına tabidir.
  2. Karantina ücretlerinin yatırılacağı banka hesap numaraları, IBAN numaraları ve miktarları aşağıdadır.

Alıcı adı: K.K.T.C. Maliye Bakanlığı

Alıcı adresi: K.K.T.C. Maliye Bakanlığı, Lefkoşa, K.K.T.C.

Banka adresi: Şht. Mustafa Ahmet Ruso Sokak no: 11 Küçük Kaymaklı, Lefkoşa, K.K.T.C.

Ücretin yatırılacağı banka: T.C. Ziraat Bankası

TRY

Hesap no: 40298710-5001

IBAN: TR290001000860402987105001

USD

Hesap no: 40300032-5001

IBAN: TR470001000860403000325001

EUR

Hesap no: 40298710-5002

IBAN: TR020001000860402987105002

GBP

Hesap no: 40298710-5004

IBAN: TR450001000860402987105004

 • 10 günlük karantina için: 3050 TRY
  1. 10 günlük karantinada 1’inci kişi ile aynı odada kalacak 5 yaş üzeri her 1 kişi için: 1400 TRY
  2. 14 günlük karantina için: 4100 TRY
  3. 14 günlük karantinada 1’inci kişi ile aynı odada kalacak 5 yaş üzeri her 1 kişi için: 1800 TRY

Sağlık Bakanlığı özel izinle ev karantinası uygulaması ve uyulması gereken kurallar

 1. Sağlık Bakanlığı özel izni ile gelen yolcular için yetkililerin belirlediği kurallar çerçevesinde elektronik bileklik uygulaması yapılmaktadır. Bu süreçte yolcular elektronik bileklik uygulaması kullanma şartı ile karantina sürelerini ev veya yetkililerin onay vereceği lokasyonlarda geçirebilecektir.
  1. Elektronik bileklik mobil uygulama ile birlikte kullanılacak olup akıllı telefon olmadan kullanılamayacaktır. Yolcuların uçağa binmeden önce Güvende Kal uygulamasını App Store veya Google Play aracılığıyla indirerek talep edilen belge ve bilgileri mobil uygulamaya girmesi ve oluşan kare kodunu telefon üzerinden görevlilere göstermeleri gerekmektedir.
  2. Süreç ile ilgili detaylı bilgi ve mobil uygulamaya ulaşmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Karantina sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Belirtilen koşullara uymayanlara Ceza Yasası ve Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın ilgili maddeleri kapsamında cezai işlem başlatılacaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seyahat izin düzenlemeleri hakkında güncel bilgilere ulaşmak için KKTC   Sağlık Bakanlığı Haberler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


23 Şubat 2021

KKTC COVID-19 ve Karantina Uygulamaları ile Karantina ücretleri

KUZEY KIBRIS TURK CUMHURIYETI BAYINDIRLIK VE ULASTIRMA BAKANLIGINDAN BILDIRILMISTIR:

 

1. ULKEMIZE GIRISLERLE ILGILI RISK KATEGORILERI TEK KATEGORIYE INDIRILMISTIR. BUNA GORE YURT DISINDAN ULKEMIZE GIRIS YAPACAK KISILER, SON 3 GUN ICERISINDE YAPILMIS NEGATIF PCR TEST SONUCU ILE KAPIDAKI SAGLIK BAKANLIGI GOREVLISINE IBRAZ ETMEK KOSULU ILE GIRIS YAPARAK 10 GUN KARANTINA UYGULAMASINA TABI OLACAKLAR VE KARANTINA BITIMINDE PCR TESTLERI YAPILACAKTIR. ULKEYE GIRISTE NEGATIF PCR TEST SONUCUNU TESLIM ETMEMELERI DURUMUNDA ISE ULKEYE ALINMAYACAKLARDIR.

2. ANCAK SON ZAMANLARDA COVID19 VAKA SAYILARININ ARTMASI VE BAZI ULKELERDE VIRUSUN MUTASYONA UGRADIGI HUSUSUNDA KI HABERLER DOGRULTUSUNDA DEGERLENDIRME SONUCUNDA ULKEMIZDE HALK SAGLIGININ KORUNMASI VE VIRUSLE MUCADELE KAPSAMINDA SON 14 GUN ICINDE BIRLESIK KRALLIK, HOLLANDA, DANIMARKA, GUNEY AFRIKA VE BREZILYA'DA BULUNMUS KISILERIN ULKEYE GIRISLERININ YASAKLANMASI UYGUN GORLMUSTUR. BU ULKELERDEN SADECE KKTC VATANDASLARI, KKTC UNIVERSITELERINDE KAYITLI VEYA KAYIT YAPTIRACAK OLAN YUKSEK OGRENIM OGRENCILERI VE DAIMI IKAMETGAHI KKTC'DE OLAN VE BUNU BIR BELGE ILE ISPAT EDEN KISILERIN ULKEYE GIRISLERINE IZIN VERILMESI VE 14 GUN SURE ILE KARANTINADA KALMALARINA KARAR VERILMISTIR.

3. ULKEMIZE DUZENLENECEK CHARTER SEFERLERLE, OZEL UCAKLARLA, TARIFELI SEFERLERLE GIRIS YAPMAK AMACIYLA 3 GUN VE DAHA KISA SURELI KARANTINASIZ GIRIS UYGULAMASI IPTAL EDILMISTIR.BU UYGULAMA IKINCI BIR KARARA KADAR UZATILMISTIR.

 

4. RESMI GOREV VEYA SAGLIK NEDENLERIYLE YURT DISINA GIDENLERIN KARANTINA UYGULAMALARI SAGLIK BAKANLIGINA MURACAAT ETMELERI HALINDE DEGERLENDIRILECEKTIR.

5. HAVA YOLU ILE ULKEMIZE GELMEK AMACIYLA BILET KESECEK KISILERIN ILGILI SIRKETLER TARAFINDAN HES KODLARININ KONTROL EDILEREK GELIS BILETLERININ KESILMESI GEREKMEKTEDIR. HES KODUNDA TEMASLI VE/VEYA COVID-19 POZITIF OLDUGU BELIRLENEN KISILERE BILET KESILMEMESI GEREKMEKTEDIR. ULKEYE GIRISTE YAPILAN 2. PCR SONUCU COVID POZITIF CIKAN KISILERIN HES KODUNDA COVID POZITIF OLDUGU VE/VEYA TEMASLI OLDUGU SAPTANAN KISILERE BILET KESEN SIRKETLERE BULASICI HASTALIKLAR YASASI KAPSAMINDA CEZAI ISLEM UYGULANACAKTIR.

6. ULKEYE GIRIS YAPACAK 0-5 YAS GRUBUNDAKI COCUKLARDAN PCR TEST SONUCU VE KARANTINA UCRETI ISTENMEYECEKTIR.

7. PCR TESTLERI YALNIZCA TURKCE VE INGILIZCE DILLERINDE KABUL EDILECEKTR.

8. YUKARIDA BELIRTILEN UCAGA BINIS TARIHINDEN ONCEKI 3 GUNLUK SURE, PCR NUMUNELERININ VERILIS TARIHI BAZ ALINARAK DEGERLENDIRILECEKTIR. GUN HESABI YAPILIRKEN YOLCULARIN TEST SONUC BELGELERINDE YAZAN TARIH ILE SEYAHAT EDECEKLERI TARIH ARASINDA GUN HESABI YAPILMASI YETERLI OLUP, SPESIFIK SAAT HESABI YAPILMASINA GEREK YOKTUR.

9. SEYAHAT BASLANGIC TARIHINDEN 4 GUN ONCE VEYA DAHA ESKI TARIHLERDE ALINAN PCR TEST SONUCLARI ULKEYE GIRISLERDE GECERLI SAYILMAYACAKTIR. BU SEKILDE TEST IBRAZ EDEN KISILER ULKEYE ALINMAYACAKLARDIR. SEYAHAT BASLANGIC TARIHI BAGLANTILI UCUSLARDA ILK UCAGA BINIS TARIHIDIR.

10. TURKIYE'DEN KKTC'YE GELECEK YOLCULARIN PCR TEST SONUCLARININ UZERINDE QR KODU OLMA ZORUNLULUGU VARDIR.

11. TUM TEST VE KARANTINA UCRETLERI KKTC VATANDASI OLSUN VEYA OLMASIN ULKEYE GELEN YOLCULAR TARAFINDAN KARSILANACAKTIR. ULKEYE GIRIS YAPMAK ISTEYEN KISILER, ASAGIDAKI HESAP NUMARALARINA KARSISINDA YAZAN UCRETLERI ODEYEREK ALACAKLARI DEKONTLA UCUS YAPABILECEKLERDIR. HAVA YOLU SIRKETLERI DEKONTLARINI IBRAZ ETMEYEN YOLCULARI UCAGA KABUL ETMEYECEKLERDIR. ANCAK:

A) KIBRISTAKI GOREVINE GERI ATANAN ORDU MENSUPLARI,

B) KKTC UNIVERSITELERINDE KAYITLI VEYA KAYIT YAPTIRACAK OLAN YUKSEK OGRENIM OGRENCILERI(2020-2021 OGRENIM YILINA AIT OGRENCI BELGESI VE/VEYA KABUL BELGESI SUNMAK KOSULUYLA)

C) YURT DISINDA OGRENIM GOREN KKTC UYRUKLU OGRENCILER,

D) SOSYAL YARDIM VE OZURLU MAASI ALANLAR,

E) SAGLIK KURULU KARARI ILE SEVK EDILEN HASTA VE REFAKATCILERI (KKTC SAGLIK BAKANLIGI KARANTINA UCRETLERINDEN MUAFTIR BELGESINI SUNMALARI KAYDIYLA)

F) RESMI GOREVLER ICIN TC'DEN ULKEMIZE GELENLER,

G) ULKEMIZDEN YURT DISINA YAPILACAK RESMI ZIYARETLI GOREVLILERIN, KARANTINA VE PCR TESTI UCRETLERINDEN MUAF TUTULACAKTIR.

12. BIRLESIK KRALLIK'TAN GELECEK YOLCULARIN NHS TESTLERI GIRISTE KABUL EDILECEKTIR. INGILTERE'NIN KAPALI OLMASI DOLAYISIYLA TEST SONUCUNU PRINT YAPAMAYAN YOLCULARIN NHS' NIN GONDERMIS OLDUGU SMS DE GECERLI KABUL EDILECEKTIR. AYRICA BIRLESIK KRALLIK'TA EGITIM GOREN KKTC UYRUKLU OGRENCILERIN KENDI UNIVERSITELERI TARAFINDAN YAPILAN TUM COVID-19 TESTLERI GECERLIDIR. UYGULAMA SADECE BIRLESIK KRALLIK ILE SINIRLIDIR.

13. TURKIYE'YE KISA SURELI ZIYARET GERCEKLESTIREN KKTC VATANDASLARININ KKTC'YE DONERKEN KKTC'DEN ALINAN SON 3 GUN ICERISINDEKI PCR TESTLERI GECERLIDIR. BU KISILER KKTC'YE GIRISLERINDE 10 GUNLUK MERKEZI KARANTINA UYGULAMASINA TABIDIR.

14.KARANTINA UCRETLERININ YATIRILACAGI BANKA HESAP NUMARALARI, IBAN NUMARALARI VE MIKTARLARI ASAGIDADIR.

ALICI ADI : KKTC MALIYE BAKANLIGI ALICI ADRESI: KKTC MALIYE BAKANLIGI LEFKOSA-KKTC

BANKA ADRESI: SHT. MUSTAFA AHMET RUSO SOKAK NO: 11 KUCUK KAYMAKLI LEFKOSA KKTC TC ZIRAAT BANKASI

TL HESAP NO: 40298710-5001 IBAN: TR290001000860402987105001

USD HESAP NO: 40300032-5001 IBAN: TR470001000860403000325001

EURO HESAP NO: 40298710-5002 IBAN: TR020001000860402987105002

GBP HESAP NO: 40298710-5004 IBAN: TR450001000860402987105004 TCZBTR2A)

TL US EURO STG

10 GUNLUK KARANTINA ICIN                                                                       3.050              444           369          324

10 GUNLUK KARANTINADA I'INCI KISI ILE AYNI ODADA KALACAK  1.400            204              170          149

5 YAS UZERI HER BIR KISI ICIN 14 GUNLUK KARANTINA ICIN              4.100          597               496          436

14 GUNLUK KARANTINADA I'INCI KISI ILE AYNI ODADA KALACAK  1.800           262                 218        192

(5 YAS UZERI HER BIR KISI ICIN )


CONTACT US

Contact us for more information about KKTC Covid-19 Kısıtlamaları