Rusya Resitali I

Rusya Resitali I

16.11.2020 - 15:39:37 / 01.10.2021 - 14:47:30

Program

5 Gece 6 Gün

St Petersburg, Moskova

Türk Hava Yolları ile

VKG21 - LEDMOW01

1.Gün: İstanbul - St Petersburg

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar gidiş terminalinde buluşma, check in ve bagaj işlemlerinin sonrasında Türk Hava Yolları’nın TK 401 sayılı seferi ile saat 11:00’te St.Petersburg’a uçuş. St.Petersburg yerel saati ile saat 14:20’de St.Petersburg’a varacağız. Bizleri bekleyecek yerel rehberimiz ve özel aracımızla panoramik St.Petersburg turuna başlayacağız. Rusya’nın ikinci büyük yerleşimi ve önemli bir sanat-bilim-sanayi merkezi olan St.Petersburg, halen coğrafyanın en dikkat çekici kentlerinden biri. Rus Çarı I. Petro tarafından 1703 yılında kurulan St.Petersburg’da yapılacak panoramik tur, günün her saatinde ayrı bir görsel şölen sunacaktır. Havaalanından itibaren yapacağımız panoramik St.Petersburg şehir turunda 4,5 km’lik ve gözlerimizin önünde dümdüz uzanan Nevsky Bulvarı boyunca tarihe tanıklık edeceğiz. Adını Rus tarihinin en ünlü kahramanı Alexander Nevsky’den alan, kentin neredeyse ana damarı sayılan Nevsky Bulvarı’nda karşımıza çıkan Amirallik Binası; Roma’daki ünlü San Pietro Katedrali’nin küçük bir örneği olan Kazan Katedrali; Beloselski-Belozersk Sarayı; Stroganov Sarayı; İstanbul’daki Kapalıçarşı kadar büyük ve köklü olmasa da 250 yıl önce bir çarşı olarak kurulan, günümüzde alışveriş merkezi olarak kullanılan Gostiny Dvor; dünyanın en büyük kütüphanelerinden Rusya Ulusal Kütüphanesi; kuruluş hikâyesiyle döneminde oldukça tepki çeken Singer Binası; muazzam vitrayları ve bronz iç yapısıyla Eliseyev Binası; Picadilly Sineması olarak da bilinen, yazar Nabokov’un anılarında sık sık bahsettiği Aurora Sineması; Rus edebiyatında kendine özel bir yer edinen, Leningrad Kuşatması’nın izlerini üzerinde taşıyan ünlü Anichkov Köprüsü ve daha pek çok yapı ile Çarlık Rusyası’ndan Sovyet Birliği’ne ve günümüze uzanan hızlı bir zaman yolculuğu yapacağız. Turumuzun ardından serbest zaman. Arzu ederseniz ekstra olarak düzenleceki St.Petersburg Kanal Gezisi Turu’na katılabilirsiniz (40 Euro).Geceleme otelimizde.

2.Gün: St Petersburg

Kahvaltı bitiminde serbest zaman. Veya dilerseniz ekstra olarak düzenlenecek Hermitaj Müzesi Turu’na katılabileceksiniz (50 Euro). Dünyanın en eski halısından, “Altın Elbiseli Adam”dan, Kâbe’nin kapısından, eşsiz elyazmalarından modern sanatın önemli eserlerine, hatta “tavus kuşu saat” gibi ilginç mekanik cihazlara kadar akla gelebilecek her türden ve her coğrafyaya ait kültür mirasını yakından görmek isteyenler için Hermitaj, gerçek bir hazine! Temelini Çariçe Katerina’nın yazlık ve kışlık saraylarında saklamaya başladığı eserlerin oluşturduğu koleksiyon, günümüzde dört milyondan fazla parça barındırıyor. Bolşevik Devrimi’yle müzeye dönüştürülen saraydaki eserlerin İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin sanat yağmasından kurtarılma hikâyesi bile Hermitaj’ın dünya kültür mirasını korumaktaki önemini açıklıyor. Eski yazlık ve kışlık sarayların gezileceği Hermitaj Turu kapsamında, tur rehberimizden dünyanın en büyük ve en zengin müzelerinden birinin, üç kez rejim değiştirmiş bir ülkenin kültürel omurgasını oluşturma serüvenini keyifle dinleyeceğiz. Turumuzun ardından serbest zaman. Arzu ederseniz ekstra olarak düzenlenecek Petergof Sarayı ve ParkıTuru’na katılabilirsiniz (60 Euro). UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Petergof, Rus Batılılaşma Hareketi’nin lideri Çar I. Petro’nun Fransa seyahatinde görerek etkilendiği Versailles Sarayı’ndan ilhamla inşa ettirdiği bir yapı kompleksi. Bahçeleriyle ve özellikle çeşmeleriyle ünlü Petergof, gerek çeşme mimarisi gerekse dönemin mühendislik yaklaşımı açısından öncü niteliği taşıyor. Finlandiya Körfezi’nde bulunmasından ötürü muhteşem bir Baltık Denizi manzarası sunacak şekilde konumlandırılan sarayın çeşmeleri ve fıskiyeleri, teknik açıdan etkileyici bir mekanik sisteme sahiptir. Yaz aylarında yediden yetmişe herkesin etrafında eğlendiği bu çeşmeler ve fıskiyeler, izleyenlere görsel bir şölen de sunmaktadır. Saray bahçesinde yer alan ve bir kanalla Baltık Denizi’ne bağlanan ana çeşme ise yalnızca ziyaretçilerinin değil, StPetersburg’luların da hayranlıkla baktığı mimari bir şaheserdir. Zekâsıyla, yenilikçi tavrıyla ve gustosuyla tarihe geçen Petro’nun yazlık saray kompleksinin hemen çıkışında yer alan Petro ve Pavel Katedrali’yse hem dış hem de iç yapısıyla Ortodoks kilise mimarisinin örneği olarak göz alıcı şekilde öne çıkarmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmesine rağmen ilk mimarisine sadık kalınarak restore edilen, kolay kolay ayrılmak istemeyeceğiniz Petergof’tan sonra serbest zaman. Günün yorgunluğunu St.Petersburg merkezindeki harika restoranlarda atmak mümkün. Geceleme otelimizde.

3.Gün: St Petersburg

Otelimizdeki kahvaltının ardından sonra serbest zaman. Arzu ederseniz ekstra olarak düzenlenecek Puşkin Çar Kasabası Turu’na katılabileceksiniz (60 Euro). UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Rus edebiyatının büyük şair ve yazarı Puşkin’in okulunun da bulunduğu kasaba, bünyesindeki saraylarla, parklarla ve çeşitli yapı kompleksleriyle övgü topluyor. On sekizinci yüzyılda çarın ailesi için inşa edilen bu alan, ziyaretçilerini adeta bir Rus masalına davet ediyor. 600 hektarlık bir alanı kaplayan kasabanın ana binası, Rokoko üslubunun ayrıcalıklı bir örneğini sunan Katerina Sarayı. Çariçe I. Katerina’nın adını taşıyan bina, “yazlık saray” olarak biliniyor. Sarayın ünlü Amber Odası İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman yağmasından nasibini aldıysa da beş tonluk saf amberle süslenen orijinal odanın günümüze ulaşan hali bile herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Sarayın Hollandalı ve İngiliz bahçıvanlar tarafından özenle tasarlanan peyzajı yirmi birinci yüzyılda bile dinginliğiyle misafirlerine huzur sunuyor. Türk-Rus Deniz Savaşı’nda Rusya’nın galibiyeti anısına dikilen Chesma Sütunu, bir başka zaferin simgesi olan Kagul Dikilitaşı da bu bahçede yer almaktadır. Bahçedeki büyük göletin kıyısında ise Türk camilerinden ilhamla tasarlanan bir hamam dikkat çekiyor. Bahçenin en büyük özelliği ise Çin köprülerinden Türk hamamlarına, antik Yunan heykellerine kadar pek çok kültürün izlerini Rus tarihinin birer kaydı olarak bünyesinde barındırmasıdır. Aynı bölgede yer alan, tutuklandıkları sırada Romanov hanedanının bütün üyelerinin bir arada olduğu Alexander Sarayı ise Rus tarihinin başka bir perspektifine sahne olma niteliği taşımaktadır. Daha sonrasında dilerseniz ekstra olarak düzenlenecek Petro ve Pavel Kalesi Turu’ na katılabilirsiniz (45 Euro).Kenti kuran I. Petro’nun ilk inşa ettirdiği bu kale, askeri açıdan stratejik bir noktada yer alıyor ve çarların mezar anıtlarının yanı sıra I. Petro’nun oğlu Alexei, Dostoyevski, Troçki, Lenin’in kardeşi Aleksander, Çernişevski, sonraları Yugoslavya’nın lideri olan Tito ve kaleden kaçmayı başaran Kropotkin gibi ünlü isimlerin siyasi suçlardan hapsedildiği zindanları barındırıyor. Sovyet rejimi sırasında roket araştırma ve denemelerinin yapıldığı kale sınırları dahilindeki, kentin en yüksek binası olan katedralin üstündeki melek, tüm tur boyunca kalenin ziyaretçilerini şefkatle selamlamaktadır. Akşamüzeri St.Petersburg’un en güzel restoranlarından birinde, yemek eşliğinde sunulan muhteşem dans gösterisini izleme fırsatını kaçırmamak için ekstra olarak düzenlenecek Rus Gecesi turuna katılabilirsiniz (70 Euro). Geceleme otelimizde.

4.Gün: St Petersburg - Moskova

Sabah kahvaltı ve otelden çıkış işlemlerimiz sonrası tren garına transfer. Demir yoluyla Moskova’ya yolculuk. Moskova’ya varışımızın ardından panoramik Moskova turuna başlayacağız. Siyasi ve toplumsal çalkantılara sahne olmuş tarihi merkez Kızıl Meydan; Korkunç İvan olarak bilinen Çar’ın on altıncı yüzyılda yaptırdığı, her kubbesi bir Rus zaferine karşılık gelen Aziz Vasil Katedrali; katedralin önünde bulunan, iki ünlü Rus prensini, Minin ve Pozharski’yi gösteren, kentin simgelerinden olan anıt heykel; hemen sonundaki GUM Alışveriş Merkezi; komşusu Kremlin Sarayı; tüm dünyada komünist ideolojinin simgesi olan Lenin’in mumyasını barındıran ihtişamlı Lenin Mozolesi; Karl Marx heykeli ve tam karşısında, on sekizinci yüzyıldan bu yana faaliyette olan ünlü Bolşoy Tiyatrosu binası; biraz ilerisinde 1906 yılında Rusya’nın seçilmiş ilk meclisinin çalışmaya başladığı ünlü Duma Parlamento Binası; bir zamanlar Kızıl Meydan’ın giriş kapıları sayılan, 16.YY.’da yapılan ve 1931 yılında tankların Kızıl Meydan’a girebilmesi için bombalanan Voskresenski; Rus Tarihi Müzesi göreceğimiz yerler arasında yer almaktadır. Turumuzun ardından otelimize transfer. Dilerseniz ekstra olarak düzenlenecek Moskova Nehir Turu katılabilirsiniz (45 Euro). Moskova Nehri boyunca yapılacak turda hem kentin siluetini oluşturan yapıları toplu halde görmek hem de Puşkin Müzesi, Gorki Parkı gibi ünlü yazarların adını taşıyan kent simgelerine göz atmak mümkün olacaktır. Geceleme otelimizde.

5.Gün: Moskova

Kahvaltı ve serbest zaman. Veya dilerseniz ekstra olarak düzenlenecek Kremlin Turu’na katılabilisiniz (50 Euro).Kelime anlamı “kale” olan Kremlin, yalnızca Moskova’nın değil Rusya’nın simgesi olmuş bir yapı kompleksi. Doğu duvarlarıyla Kızıl Meydan’ın doğu sınırını çizen yapı kompleksinin en eski duvarları 15.YY’ın sonunda inşa edilmişse de orijinal, yani ahşap duvarların geçmişi 12.YY’a kadar uzanmaktadır. Günümüzde Kremlin müzeleri, Büyük Kremlin Saray Kompleksi, Konser Salonu, Başkanlık Binası ve idari binaları, ayrıca iki katedral içeren alanın bahçelerinde bir de “Uzay Ağacı” bulunuyor. Uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin’in görevi yerine getirip dünyaya döndükten iki gün sonra diktiği ağaç, Moskova Nehri’den bile görünmektedir. Çar İvan’ın inşa ettirdiği çan kulesinin ve döktürdüğü topun hikâyesi sizleri hem güldürüp, hem de bilgilendirecektir. Ünlü Çariçe Katerina’nın 5000 adet elmas taştan oluşan tacı da onu görmek isteyenleri müzede bekliyor olacak. Bu turumuzdan sonra arzu ederseniz ekstra olarak düzenlenecek Moskova Metrosu, Novodevici Mezarlığı ve Arbat Caddesi turuna katılabilirsiniz (40 Euro). Turumuz “dünyanın en eski ve büyük, üstelik en güzel dekore edilmiş metrosu” olarak bilinen Moskova metrosuna inerek başlayacaktır. 1931 yılında, Komünist rejim sırasında inşa edilen metronun tasarımı, hem dönemin ruhunu yaşatacak hem de ulaşım sisteminin kentleşme üzerindeki etkileri hakkında sizlere önemli fikirler verecek. Ardından Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret edenlerce yakından bilinen Novodevici Mezarlığı’na geçeceğiz. Müze statüsündeki bu mezarlık ve içindeki manastır 1524 yılında kurulmuştur. 1812 yılında Napolyon’un emriyle yıkılmak istenmişse de rahibeler bu karara engel olmayı başarmışlardır. 1922 yılında tamamen boşaltılan ve kaderine terk edilen manastır 1994 yılında yapılan restorasyondan sonra kapılarını tekrar açmıştır. Türkçe karşılığı “genç kızlar” olan Novodevici, dönemin genç kızlarının manastırda geçen ve sona eren hayatlarının anısını halen yaşatmaktadır. Zaman içinde birçok çariçe adayının da yıldızının söndüğü bu manastır ve mezarlık, Çehov, Gogol, Mayakowski, Bulgakov, Eisenstein, Kruşçev, Şostakoviç, Yeltsin gibi isimlerin de ebedi istirahatgahı olmuş durumdadır. Tarih, edebiyat, sinema, müzik ve elbette hüzün dolu turumuzun ardından yaşama kucak açarak Moskova’nın en işlek caddesi olan Arbat Caddesi’ne geçeceğiz. Moskova’nın ve Rusya’nın bu en ünlü sanat sokağının geçmişi 1493 yılına dayanıyor. Adını Slav dillerinde “tepe” anlamına gelen “gorbat” kelimesinden, bir söylenceye göre de “kent civarı”, “varoş” anlamına gelen Arapça “Rabad”dan alan caddede dolaşacağız. 15.YY’dan günümüze uzanan bu yolculuğumuzda bizlere sık sık rastladığımız sokak ressamları eşlik edeceklerdir. Ayrıca cadde üzerindeki 53 numaralı binada Puşkin ile eşi Gonçarova’nın izleri sizleri karşılayacaktır. Turdan sonra otele transfer. Akşam, arzu ederseniz ekstra olarak düzenlenecek Kostroma Show’a katılarak (55 Euro) Rus tarihinin danslı, müzikli gösterilerinden birini izleme fırsatı bulabilirsiniz. Geceleme otelimizde.

6.Gün: Moskova - İstanbul

Sabah kahvaltı ve otelden çıkış işlemlerimizin ardından transfer saatimize kadar serbest zaman. Ya da arzu ederseniz ekstra olarak düzenlenecek Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi turuna katılabilirsiniz (35 Euro). 1912 yılında açılan bu müze, Rusya’nın en büyük Avrupa sanatı müzesi. Gezimizde eski Mısır sanatından Van Gogh’a, Batı Anadolu’dan çalınmış Troya hazinelerinden Matisse’e kadar hemen her döneme ait eseri yakından görebileceğiz. Öğleden sonra verilecek serbest zamanın ardından havalimanına transfer. Türk Hava Yolları TK 416 sayılı tarifeli seferi ile saat 20.00’da İstanbul’a uçuş. Türkiye yerel saati ile saat 23:05’te İstanbul Havalimanı’na varış ve bir sonraki seyahatte yeniden buluşmak üzere gezimizin sonu.

Oteller

3* ve 4* oteller2 ve 3 kişilik oda(kişi başı)Tek kişilik oda farkı3-12 yaş çocuk0-2 yaş çocuk
13, 20, 27 Nisan
04, 18, 25 Mayıs
06, 13, 27 Temmuz
03, 10, 17, 24, 31 Ağustos
07, 14, 21, 28 Eylül
2021
649 Eur200 Eur649 Eur150 Eur
06 Nisan (2. Dönem Ara Tatili)
11 Mayıs (Şeker Bayramı)
01, 08, 15, 22, 29 Haziran (Beyaz Geceler)
20 Temmuz (Kurban Bayramı)
2021
699 Eur220 Eur649 Eur150 Eur
     

Fiyata Dahil Hizmetler

 • Türk Havayolları ile IST-LED / VKO-IST parkurunda uçak biletleri
 • Belirtilen otellerde 5 Gece oda, kahvaltı, konaklama
 • Havalimanı karşılama
 • Havalimanı-Otel-Havalimanı transferleri
 • Panoramik St Petersburg ve Moskova kent turu
 • Türkçe rehberlik hizmeti

Fiyata dahil olmayan Hizmetler

 • Yurtdışı çıkış fonu - 50 TL
 • Rusya vize bedeli - 125 Euro (Yeşil pasaport sahiplerine vize gerekmemektedir.)
 • Kişisel harcamalar ve programda belirtilen ekstra turlar
 • Şoför ve rehber bahşişleri (İsteğe bağlıdır.)

Önemli Notlar

 • Yurtdışı gezilerinde en az 6 (altı) ay geçerli pasaport olması mecburidir. 10 (on) yıldan eski pasaportlar yurtdışına yapılan seyahatlerde geçerli değildir. Bu tür pasaportların tur hareket tarihinden önce yenilenmesi gerekmektedir. Yırtık ve yıpranmış pasaportlar ile ülkeye giriş yapılamaz.
 • Acente, havayolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acente, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu, saat değişmesi riskini kabul ederek geziyi satın almıştır. 0-2 yaş aralığındaki çocuklar için alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödenmez.
 • Acente, gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar.
 • Bu paket turda minimum katılımcı sayısı her otel kategorisi için 40 (kırk) kişidir. Paket tura katılacak kişi sayısının yeterli olmaması durumunda 21 (yirmi bir) gün öncesinden tur iptali tüketiciye bildirilir.
 • Programlarda belirtilen geziler rehberin insiyatifinde herhangi bir nedenden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün/günlerde yapılabilir.
 • Fiyatlara dahil olan ve olmayan (ekstra) turların özel durumlardan dolayı yapılamaması halinde yerine alternatif turlar düzenlenir.
 • Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Alternatif turlar minimum 20 (yirmi) kişilik katılım olduğu takdirde gerçekleştirilebilir. Daha az sayıda katılım olduğu takdirde turlar rehberin insiyatifinde ve gerekli olursa fiyatlar değiştirilerek gerçekleştirilebilir. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz.
 • Üç kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilebilmekte olup bu tip odalarda üçüncü kişiye tahsis edilen yatak, standart yataklardan küçüktür.Üç kişilik odalar bir büyük yatak ve bir ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan türdedir; tur katılımcısı üçüncü kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiğini beyan etmiş sayılır. Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında kalan -yaş grubuna uyan- tek çocuk için geçerlidir.
 • Vize başvurusu için en az 6 (altı) ay geçerli pasaportun ve acentelerimizden temin edilebilecek “vize için gerekli evraklar listesi”nde belirtilen belgelerin tur hareket tarihinden minimum 1 (bir) ay önce yazılı onay ile eksiksiz olarak acenteye teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası gibi faal dönemlerde, belirtilen lokasyonlardan veya mesafelerden daha uzaktaki oteller kullanılabilir. Böyle bir durumda, turun hareket tarihinden 15 (on beş) gün önce katılımcıya acente tarafından bilgi verilecektir.
 • Tur programında fiyata dâhil olan hizmetler arasında yer alan “otelde yapılan kahvaltılar”, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde “kontinental kahvaltı” denilen “tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahve”den oluşan sınırlı bir mönü ile sunulmakta olup gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.
 • Panoramik şehir turları maksimum 2 (iki) saat süren, otobüs içerisinden yapılan, şehrin önemli noktalarının ziyaret edildiği turlardır.
 • Tekne turları minimum 25 (yirmi beş) kişinin katılımıyla yapılmaktadır.
 • Yemekli turlarda mönü “başlangıç tabağı, ana yemek ve tatlı” içermekte olup içecekler hariçtir.
BİZE ULAŞIN

Rusya Resitali I hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın