19.01.2023

Her gün (Öğle yemeği dahil)

Ayasofya: 6. yüzyılda Bizans İmparatoru Justinian tarafından inşa ettirilen bu Bazilika, çağının çok ötesindeki mimari uygulamaları ve kubbesinin görkemi ile ün yapmış bir yapı (pazartesi günleri Ayasofya Müzesi kapalı olduğundan, onun yerine Kariye Müzesi’ni geziyoruz).

Sultanahmet Camii: 17. yüzyılda Sultan Ahmet adına yapılan bu selatin camii, dünyada tek örnek olan 6 minaresi ve iç dekorasyonunda kullanılan değerli İznik çinileriyle ünlü.

At Meydanı (Hippodrome): Sultanahmet Meydanı’ndaki antik at meydanı, Doğu Roma Dönemi’nde araba yarışlarına sahne olmuş, Bizans’ın en önemli meydanı. Meydanı Theodosius Dönemi’nde dikilen Mısır ve Bizans Obeliskleri, Serpentine Kolonu ve Osmanlı Dönemi’nde yapılan Alman Çeşmesi süslüyor.

Süleymaniye Camii: Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü sultanı Kanuni Sultan Süleyman tarafından, Türk mimarisinin piri Mimar Sinan’a yaptırılan cami, İstanbul siluetinin en belirleyici simgelerinden biri.

Topkapı Sarayı: Osmanlı padişahları 15. yüzyıl sonlarından 19. yüzyıla kadar imparatorluğu bu saraydan yönettiler. Günümüzde müze olan sarayda, Osmanlı hazinesi, Çin porselenleri, silahlar, giysiler, saatler gibi sergilerin yanı sıra Kutsal Emanetler dairesi bulunuyor.

Kapalı Çarşı: Dünyanın sayılı kapalı çarşılarından birinin, labirenti andıran sokaklarında, binlerce küçük dükkan arasında bir renk cümbüşü içinde dolaşıyoruz (pazar günleri kapalı).

BİZE ULAŞIN

Tam Gün Istanbul Klasikleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın