Iran Covid-19 Dönemi Seyahat Kısıtlamaları

04.10.2022 - 08:00:00

İran seyahat kısıtlamalarında güncel haberleri aşağıdaki içeriğimizde topladık:

İsfahan yetkili makamlarının almış olduğu karar ile vizeye tabii ülkelerden İsfahan'a giriş yapacak tüm yabancı yolcuların ekte örnekte gösterildiği üzere fiziksel vize uygulamasına tabii tutulacaktır. Fiziksel vizeye sahip olmayan diğer ülke vatandaşları İsfahan sınır polisi tarafından deporte edilmektedir. Ekte'ki örnek de olduğu gibi vize dokümanın da resmin hemen altında bulunan vize numarası ve dokümanın alt tarafında bulunan ödeme damgasının mutlaka olması gerekmektedir.

-------

17.04.2022

İran’a Seyahat Edecek Yolcular için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;
1. KOVİD-19 TEST SONUCU: 12 yaş üzeri tüm yolcular (İranlı ve yabancı uyruklu fark etmeksizin) negatif moleküler test sonucu (RT-PCR) ibraz etmek zorundadır.
A. 12 yaş üzeri yolculardan, pasaport tipine bakılmaksızın, uçuştan önce son 72 saat içerisinde
alınmış negatif moleküler test (PCR) sonucu talep edilecektir.
Test, bulundukları ülkede onaylı
laboratuvarlarda yapılmalıdır.


B. Test dili İngilizce olmalıdır. İngilizce dışındaki dillerde düzenlenmiş test sonuçları, İran dış
temsilcilikleri tarafından onaylanmış olmalıdır.


C. Taşıyıcı, tüm yolcuların geçerli sağlık sertifikalarına sahip olduğundan emin olmalı ve yukarıdaki
sertifikalara sahip olmayan yolcuları sefere kabul etmemelidir. Varışta yukarıdaki sertifikaları
ibraz edemeyen yolcuların İran'a girişine izin verilmeyecektir.


NOT: Yabancı bir ülkeye seyahat eden İran uyruklu yolcuların İran’dan seyahat öncesinde aldığı
geçerli PCR testi, 72 saatlik süre içerisinde dönüş yapılması halinde geri dönüş için kullanılabilir.


2. AŞI SERTİFİKASI: Tüm yolcular (İranlı ve yabancı uyruklu fark etmeksizin) tam aşı olmuş olduklarına dair geçerli belge ibraz etmek zorundadır. İkinci dozun üzerinden en az 14 gün geçmiş olmalıdır.


3. VARIŞTA YENİ BİR TEST: Kovid-19 şüpheli belirtisi olan yolculara varışta yeni bir PCR testi yapılacaktır.


NOT: Bu yolculara varışta masrafını kendileri karşılayacak şekilde yeni bir PCR testi yapılacak olup
pozitif çıkması durumunda karantinada kalmaları gerekmektedir.


4. YAZILI FORMLAR: Tüm yolcuların seyahate başlamadan önce https://www.cao.ir/web/aeronauticaloperations-monitoring/maunual adresinden temin edecekleri Kovid-19 Beyan Formunu doldurup check-in ve varışta ibraz etmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra; tüm yolcuların varışta tıbbi tarama, gerekirse yeni bir PCR testi, evde izolasyona veya otelde karantinaya tabi tutulabileceklerine ve doğacak bütün masrafları karşılayacaklarına dair kabin içinde dağıtılan Taahhüt Formunu doldurup varışta sağlık yetkililerine teslim etmeleri gerekmektedir. Bahse konu formlar kabin içinde dağıtılacak olup uçuş esnasında da yolcular tarafından doldurulabilmektedir.


5. E-VİZE: E-vize uygulaması devam etmekte olup http://e_visa.mfa.ir/en/ adresinden başvuru
yapılmalıdır.

--------

10.03.2022

İran Covid 19 seyahat kısıtlamaları başlığı altında topladığımız tüm maddeler aşağıdaki gibi listelenmektedir. İran seyahati öncesi dikkat etmeniz gereken konular hakkında tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

İran'a Seyahat Edecek Yolcular için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

1. KOVİD-19 TEST SONUCU: 12 yaş üzeri tüm yolcular (İranlı ve yabancı uyruklu fark etmeksizin) negatif moleküler test sonucu (RT-PCR) sunmak zorundadır.

A.12 yaş üzeri yolculardan, pasaport tipine bakılmaksızın, uçuştan önce son 72 saat içerisinde alınmış negatif moleküler test (PCR) sonucu talep edilecektir. Test, bulundukları ülkede onaylı laboratuvarlarda yapılmalıdır.

B.Test dili İngilizce olmalıdır. İngilizce dışındaki dillerde düzenlenmiş test sonuçları, İran dış temsilcilikleri tarafından onaylanmış olmalıdır.

C.Taşıyıcı, tüm yolcuların geçerli sağlık sertifikalarına sahip olduğundan emin olmalı ve yukarıdaki sertifikalara sahip olmayan yolcuları sefere kabul etmemelidir. Varışta yukarıdaki sertifikaları teslim edemeyen yolcuların İran'a girişine izin verilmeyecektir.

2. VARIŞTA YENİ BİR TEST: Aşağıdaki yüksek riskli ülkelerden gelen veya bu ülkeleri 4 saatten fazla transit olarak kullanan Kovid-19 şüpheli belirtisi olan 12 yaş üzeri yolculara, varışta yeni bir PCR testi yapılabilir. Yüksek riskli ülkelerden gelen yolcular seyahatlerinden en az 14 gün önce tam aşı olmuş olduklarına dair Kovid-19 aşı sertifikasını teslim etmek zorundadır.

NOT: Bu yolculara varışta masrafını kendileri karşılayacak şekilde yeni bir PCR testi yapılacak olup pozitif çıkması durumunda karantinada kalmaları gerekmektedir.

3. YÜKSEK RİSKLİ ÜLKELER: ABD, Afganistan, Andorra, Antigua Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Bangladeş, Barbados, Belarus, Belçika, Beliz, Bhutan, Birleşik Krallık, Bolivya, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, Ermenistan, Estonya, Esvatini, Fas, Fiji, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Gine, Grenada, Gürcistan, Guatemala, Haiti, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Honduras, Irak, İrlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Japonya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kıbrıs, Kolombiya, Kosta Rika, Kosova, Kuveyt, Kuzey Kore, Kuzey Makedonya, Laos, Letonya, Libya, Lihtenştayn, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Macaristan, Madagaskar, Maldivler, Meksika, Mısır, Moldova, Monako, Moğolistan, Nepal, Norveç, Özbekistan, Pakistan, Palau, Panama, Papua Yeni Gine, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Saint Lucia, San Marino, Seyşeller, Sırbistan, Suudi Arabistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Solomon Adaları, Surinam, Suriye, Şili, Tacikistan, Trinidad Tobago, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Uruguay, Ürdün, Venezuela, Vietnam, Yemen, Yunanistan.

EK NOTLAR:

1)Transit yolcular için (başka bir ülkeye yolculuğunda bir İran havalimanından geçen yolcular) ilk biniş noktasından çıkışından 72 saat önce yapılmış negatif test sonucu yeterli kabul edilecek olup aşı belgesinin teslimi zorunlu kılınmayacaktır.

2)İran'a seyahat eden, aşı olmayan ya da tam aşılanmamış İran uyruklular varışta teste tabi tutulacak, masrafları yolcu tarafından karşılanacak ve test sonucu açıklanana kadar karantinada tutulacaktır.

3)Yabancı bir ülkeye seyahat eden İran uyruklular tam aşılı olduklarını belgelemek ve çıkış öncesi negatif test sonucu teslimi gereklidir. Bu yolcuların İran'dan seyahatleri öncesi aldığı geçerli PCR testi, yolcuların 72 saatlik süre içerisinde dönüş yapılması halinde geri dönüş için kullanılabilir.

4)Afgan vatandaşları aşılı değillerse varışta aşı olmaları gerekmektedir.

4. DİĞER ÜLKELER: Yukarıda belirtilen ülkeler haricindeki diğer ülkelerden gelen yolcular İran seferlerine kabul edilebilir. Bu yolcular (12 yaş üzeri) uçuştan önce son 72 saat içerisinde alınmış negatif moleküler test sonucu (RT-PCR) veya seyahatten en az 14 gün önce tam aşı olmuş olduklarına dair Kovid-19 aşı sertifikasını teslim etmek zorundadır.

NOT: Yabancı bir ülkeye seyahat eden İran uyruklular tam aşılı olduklarını belgelemek ve çıkış öncesi negatif test sonucu teslimi gereklidir. Bu yolcuların İran'dan seyahat öncesinde aldığı geçerli PCR testi, 72 saatlik süre içerisinde dönüş yapılması halinde geri dönüş için kullanılabilir.

5.YAZILI FORMLAR: Tüm yolcuların seyahate başlamadan önce https://www.cao.ir/web/aeronautical-operations-monitoring/maunual adresinden temin edecekleri Kovid-19 Beyan Formunu doldurup check-in ve varışta teslim etmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra; tüm yolcuların varışta tıbbi tarama, gerekirse yeni bir PCR testi, evde izolasyona veya otelde karantinaya tabi tutulabileceklerine ve doğacak bütün masrafları karşılayacaklarına dair kabin içinde dağıtılan Taahhüt Formunu doldurup varışta sağlık yetkililerine teslim etmeleri gerekmektedir. Bahse konu formlar kabin içinde dağıtılacak olup uçuş esnasında da yolcular tarafından doldurulabilmektedir.

6. E-VİZE: E-vize uygulaması devam etmekte olup http://e_visa.mfa.ir/en/ adresinden başvuru yapılmalıdır.

Detaylı bilgi için info@vikingturizm.com.tr adresine mail atabilir, 0212 334 26 00 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

Ekonomik Tahran uçak bileti için

BİZE ULAŞIN

Iran Covid-19 Dönemi Seyahat Kısıtlamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın