Hava Yolu Denizci Ücretleri

26.01.2023 - 07:18:59

Hava yolu denizci ücretleri konulu içeriğimizde sizlere ücretler, koşullar ve avantajlar hakkında bilgiler vereceğiz. Gemi adamı uçuşları, başarılı bir deniz taşımacılığı operasyonunun yürütülmesi için hayati bir bileşendir. Mürettebat üyelerinin doğru yerde ve doğru zamanda olması, denizcilik endüstrisinin iyi yağlanmış bir makine gibi çalışmasını sağlayacaktır. Bu nedenle, işgücünü verimli bir şekilde yönetirken denizci ve mürettebatın seyahat etmesini sağlamak en önemli lojistik hizmettir.

Denizcilik sektörünün ihtiyaçlarına yardımcı olmak için birçok havayolu, denizci uçak biletleri için ayrı ücretler sunuyor. İngilizce kullanımı ile “Seaman fare” gemici fiyatı, özetle diğer biletlere göre indirimli, bagaj hakkı fazla , iade değişiklik kısıtlaması olmayan veya çok esnek biletler olarak tanımlanır.

Denizci Fiyatlarını (seamen fare) Kimler Kullanabilir?

Denizci fiyatlı uçak biletleri birçok yönden normal uçak biletlerine göre farklılık göstermektedir. Nasıl farklı olduklarını açıklamadan önce, denizci fiyatı kullanmaya hak kazananları ele alalım:

  • Nöbetçi bir gemiye/gemiden seyahat eden bir denizci, gemi adamı değişimlerine tabi zabitler,
  • Bir gemide veya açık deniz platformunda çalışmak için seyahat eden bir mühendis veya müteahhit,
  • Bir gemiye veya gemiden seyahat eden diğer personel. Mutlaka denizci değiller ama geminin manifestosuna dahil edilmiş olan kişiler,
  • Bir gemide çalışan birinin eşi,

Hava yolunda denizci fiyatlı bileti kullanmaya hak kazanır.

Denizcilik sektöründe denizci fiyatı kullanacak Gemi adamı, gemi personeli, gemiz zabiti gibi adlandırılan ve yukarıdaki işlerde çalışan kişiler gemi adamı uçak bileti fiyatında yararlanmak için havayolun aaşağıdaki gibi belgeleri sunması gerekmektedir.

  • Geçerli bir mevcut denizci defteri veya mürettebat kimliği,
  • Armatörden veya gemi sahibinden orijinal ve güncel bir iş mektubu veya sözleşme mektubu formu,
  • Yetkili bir mürettebat ajansı onayı,
  • Geminin armatörü tarafından düzenlenen görevlendirme yazısı (servis mühendisleri için)

Gemici fiyat belgeleri havayoluna göre değişebilir.

Gemici Biletlerinde Değişiklik ve İptallerde Esneklik

Bir uçuşun yeniden rezervasyonu söz konusu olduğunda esnekliğe sahip olmak büyük bir avantajdır ve gemi programı öngörülemeyen değişikliklere maruz kaldığından, bu sorunları aşmaya kesinlikle yardımcı olur.

Mürettebat değişiklikleri, geminin limana zamanında gelmemesi veya başka herhangi bir dış sorun nedeniyle genellikle ertelenir. Seyahat kısıtlamalarının her gün değiştiği COVID-19 zamanlarında olduğu gibi. Havayolları bu tür sorunların kolaylıkla aşılması seyahatleri kolaylaştırmak ve gemi adamı trafiğini yakalamak için denizcilik ücretlerine tam esneklik sunar, bu da çoğu durumda iptal ücreti olmadığı anlamına gelir.

Gemici Biletlemelerinde Ek Bagaj Hakkı

Bir geminin adeta parçası olan olan bir denizcinin zor çalışma şartlarına ve sürelerine hazırlıklı olması gerekir. Gemici sözleşmelerinin yapılması veya yenilenmesi sonrasında mürettebatın gerekirse değişmesi 6 ay kadar sürebilir. Bu nedenle, gemi adamları genellikle normal yolculardan çok daha fazla bagaj taşırlar.

Ayrıca, çoğu durumda, mühendisler, bakım personeli, müteahhitler veya gemiye gelen veya gemiden seyahat eden diğer görevliler ek ekipman taşırlar. Gemiciler için farklı havayolları farklı gemici bagajı kapasiteleri sunar. Ancak çoğu durumda, denizci biletleri, normal biletlerin iki katı bagaj kapasitesi içerir.

Daha Düşük Denizci Bilet Fiyatı

Hava yolu şirketlerinin genellikle daha büyük ekiplerin taşınmasını gerektiren büyük armatör veya gemi sahipleriyle bir sözleşme yapar. Sözleşmenin her iki tarafı için bir kazan-kazan durumu söz konusu olurken, firmalar Denizcileri için indirimli bilet alır, gemiciler uzun yolculukları daha kolay yaparlar ve havayolları ise ekstra bir gelir elde eder.

Ancak denizci ücretleri tüm havayollarında mevcut değildir.

Denizci Bilet Fiyatlaması Neden Önemlidir?

Hacimce küresel ticaretin yaklaşık %80'i denizler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Denizcilik Sanayi Vakfı'nın Denizcilik Bilgi Merkezi'ne göre , denizcilik sektöründe yaklaşık 1,2 milyon kişi istihdam edilmektedir. Denizci uçuşları ile hem denizcilik hem de havayolu sektörleri birbirine bağımlı hale gelmiştir.

Denizcilik firmasında seyahati yönetmek, işletmede kritik bir rol oynar. Herhangi bir gecikme, bir geminin hareketsiz kalmasına neden olabilir, ilgili yatırımın boşa gitmesi veya yüksek navlun gecikmesi cezalarına maruz kalınabilir. Taşımacılıkta yüksek talep ve rekabet, seyahat acentelerin denizci firmalara yönelik özel çalışmalar yapmasını gerektirir.

Viking Turizm olarak denizci firmalara yönelik çözümlerimizle Firmalara ekonomik, yönetilebilir uçtan uca hizmet sunuyor, gemi adamlarına kolay ve rahat bir seyahat süreci geçirmelerini sağlıyoruz.

Gemi adamı ve denizci uçak bileti konularında detaylı bilgi için bizimle 0212 334 26 00 numaralı hattımızdan iletişime geçmenizi öneririz.

 

 

 

 

BİZE ULAŞIN

Hava Yolu Denizci Ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın