Kazakistan Uçuş Kısıtlamaları Güncellendi

13.11.2020

 

 

Kazakistan için güncel vize rejimi uygulanan ülkeleri için aşağidaki site kullanılmalıdır.


Kazakistan hükümetinin 03.11.2020 tarihinde alınan kararlar sonucunda Kazakistan girişinde değişiklikler mevcuttur. Kazakistan girişinde uygulanacak giriş kısıtlamaları ve giriş şartları aşağıdaki gibidir.
Kazakistan için giriş şartları;

 

Sağlık bölümü
Uygulama şartları,
1.PCR negatif testini sunamayan tüm ülke vatandaşları uçuşlara kabul edilmeyecektir (istisnalar haricinde).
2.Yolcunun elindeki PCR negatif testin sonuç çıkış tarihi baz alınacak. (eskiden nümune teslim tarihi olarak kullanılıyordu) PCR negatif testinin alınışından ve Kazakistan sınırını geçtiğinde testin 72 saati dolmaması gerekiyor. Örnekle; yolcu testi 03.11.2020 saat 03:00 aldıysa , Kazakistan'a girişi 06.11.2020 03:00'ye kadardır. Bu sefer 03.11.2020'ye kadar alınan testler geçersizdir. PCR testin üzerindeki tarih ve saati ülkelerin saat farkına bakılmaksızın baz olarak alınmaktadır.
3.PCR testinin elektronik formatında (or. telefonda) ve printli nüshaları geçerlidir.
4.Express PCR negatif testler geçersizdir.
5.PCR negatif testinin geçerlilik süresi geçmiş ve PCR negatif testi olmayan diğer ülke vatandaşları INAD edilecektir ve akabinde havayoluna ceza uygulanacaktır. (10 000 usd ceza)
6.Kazakistan girişinde anket doldurmaları aynen devam edilecektir. Anketler https://www.nn-airport.kz/files/1/484024305.docx adresinden indirilebilir.
İstisnayi durumlar;
1.Dişişleri Bakanlığı tarafından davetiye ile gelen resmi heyetler ve uluslararası kurumların temsilcileri, Kazakistan Cumhuriyetinde akredite olan dış temsilcilikleri mensupları ve aile üyeleri PCR testinden muaftır.
2.5 yaşını dolmamış çocuklar testinden muaftır.
3.Sadece Kazakistan vatandaşları PCR testsiz ülkeye giriş yapabilir, ancak 3 günlük zorunlu karantina izolasyonuna tabi olacaktır.
Vize ve Pasaport bolümü
1.Kazakistan girişine sadece Kazakistan vatandaşı yapabilecektir.
2.Listedeki 12 ülke vatandaşları Kazakistan'a giriş yapabilmektedir;
1.Türkiye (vizesiz)
2.Belarus (vizesiz)
3.Ukrayna (vizesiz)
4.Özbekistan (vizesiz)
5.Kırgızistan (vizesiz)
6.Rusya Federasyonu (vizesiz)
7.Birleşik Arap Emirlikleri (vizesiz)
8.Güney Kore (vizesiz)
9.Gürcistan (vizesiz)
10.Almanya (vizeli)
11.Hollanda (vizeli)
12.Mısır (vizeli)
3. Kazakistan' ın oturumu sahip yolcular giriş yapabilecektir. Kazakistan oturumu olan diğer ülke vatandaşları yurtdışına çıkışlarında 90 gün sonra ancak Kazakistan'a giriş yapabilirler. (2-ci maddede 12 ülke hariç)
4.Kazakistan vatandaşı ile birinci derecede yakınları olan yabancilar giriş yapabilirler, bunun yaninda Kazakistan tarafından onaylanmış doğum belgesi, evlilik cuzdani gibi ispatlayici belge ibraz etmesi şarttır. (vize şartları için aşağıdaki linkte bulunabilir)
5.Diplomatik pasaportuna sahip ve aile üyeleri giriş yapabilirler Kazakistan'a. (vize şartlari için aşağıdaki linkte bulunabilir)
6.Kazakistan da eğitimine devam eden öğrenciler giriş yapabilirler. Bunun yanında ispatlayıcı evrakları sunmaları gerekiyor öğrenci kartı, davetiye v.b. (vize şartları için aşağıdaki linkte bulunabilir)
7.Kazakistan Cumhuriyetinin Devlet komisyonu tarafından onaylanmış yolcular giriş yapabilir. (vize şartları için aşağıdaki linkte bulunabilir)
8.Turkiye vatandaşları Kazakistan'a vizesiz giriş yapabilirler.
9.57 ülke için vizeli girişleri 01.05.2021 tarihine kadar uzatılmıştır.
10.Vizesiz ya da devlet onayı olmadan, ya da mevcut Kazakistan giriş şartlarını ihlal eden havayoluna kuralsız gelen 1 yolcu için 3 200 euro cezası uygulanıyor.
Vize rejimi için asagidaki linkten ulaşılabilir.
Önemli not: Yabancı ülkenin vatandaşının o ülkenin ve Kazakistan arasında vize rejimi varsa mutlaka Kazakistan Konsolosluğu tarafından verilmiş vizesi olması gerekiyor.

 

BİZE ULAŞIN

Kazakistan Uçuş Kısıtlamaları Güncellendi hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın