Kosova Seyahat Kısıtlamaları

10.01.2022 - 07:24:43

Kosova Covid 19 seyahat kısıtlamaları başlığı altında topladığımız tüm maddeler aşağıdaki gibi listelenmektedir. Kosova seyahati öncesi dikkat etmeniz gerek konular hakkında tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kosova Cumhuriyeti Hükümetinin COVID-19 pandemilerini kontrol etmek, önlemek ve bunlarla mücadele etmek için genel ve özel önlemlere ilişkin Kararı, aynı zamanda yerli ve yabancı vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti toprakları içine ve dışına giriş ve çıkışlarıyla ilgili aşağıdaki hususları da içermektedir. Kosova:

A. [Bölgesel başvuru]

 1. Bu karar, Kosova Cumhuriyetinin tüm bölgesi için geçerlidir.

B. [Yabancı vatandaşların Kosova Cumhuriyeti'ne giriş ve çıkışları]

 1. Kosova Cumhuriyeti'ne giren her kişi aşağıdaki kanıtlardan birine sahip olacaktır:
  2.1 COVID-19'a karşı tam aşılama (iki dozluk) için aşı sertifikası;
  2.2 Dört (4) haftadan eski olmayan tek doz aşılama için aşı sertifikası ve COVID-19 için negatif RT-PCR testi ile birlikte 48 saatten eski olmayan;
  2.3 Kişinin COVID-19'u geçtiğine dair kanıtla birlikte tek doz aşılama için aşı sertifikası (21 günden az ve 180 günden fazla olmayan pozitif RT-PCR testi).
 2. 3 Ocak 2022'den itibaren, Kosova Cumhuriyeti'ne giren tüm kişiler için sadece bu Kararın 2.1 maddesine göre olan kanıtları uygulayacaktır.
 3. Madde 2.1 ila 2.3'e göre herhangi bir kanıta sahip olmayan ve Kosova Cumhuriyeti topraklarına girmeye çalışan Kosova Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Kosova'da geçici veya kalıcı oturma iznine sahip kişilere fırsat verilir. PIA "Adem Yaşari" sınır geçiş noktasında (hava yoluyla giriş yapanlar için) ve Vërmicë, Merdare, Dheu i Bardhë, Hani i Elezit sınır geçiş noktalarında (karadan giriş yapanlar için) bulunan gezici ekipler tarafından aşılanmalıdır.
 4. Aşağıdaki kişiler, 2.1 ila 2.3 maddeleri uyarınca herhangi bir kanıta sahip olma zorunluluğundan
  muaftır : 5.1 Kosova'ya bir hava limanı veya kara sınırı geçiş noktası yoluyla giren ve bir havaalanı veya kara sınır geçiş noktası yoluyla üç (3) saat içinde Kosova'yı terk eden kişiler , girişte Kosova'yı üç (3) saat içinde terk edeceklerine dair bir beyanname imzalamaları şartıyla;
  5.2 COVID-19'a karşı korunmak için uluslararası taşıma protokolüne bağlı kalmaları koşuluyla profesyonel taşımacı (sürücü) olarak çalışan kişiler;
  5.3 Son 12 saat içinde Kosova'dan ayrılan Kosova Cumhuriyeti vatandaşları;
  5.4 Kosova topraklarını beş (5) saat içinde terk edeceklerine dair bir beyanı imzalamaları şartıyla, organize otobüs taşımacılığı veya düzenli uluslararası transit hattı ile Kosova'dan geçen yabancı vatandaşlar;
  5.5 Kosova'da akredite edilmiş yabancı diplomatlar;
  5.6 On iki (12) yaşın altındaki kişiler;
  5.7 Aşılama için bilimsel olarak kanıtlanmış kontrendikasyonları olan tıbbi kanıtı olan kişiler. Bu kişiler, 48 saatten eski olmamak üzere, COVID-19 için negatif bir RT-PCR testi sunmalıdır. Detaylı bilgi için info@vikingturizm.com.tr adresine mail atabilir, 0212 334 26 00 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

Ekonomik Priştine uçak bileti için

BİZE ULAŞIN

Kosova Seyahat Kısıtlamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın