Sanal Etkinlikler Nasıl Yapılır?

10.10.2022 - 09:33:40

Gelecek artık tamamen online ortamda ve dijital platformlarda dönüyor olacak. Pandeminin de etkisiyle uzaktan çalışmalar, online toplantılar, hibrit katılım şekilleri ya da sanal etkinlikler konunun tam anlamıyla kavranmış olmasını sağladı. Bu süreçte hepimiz dijital ortamda iş yürütmeyi, planlamayı ve hatta yine online ortamda sunmayı çok iyi öğrendik! Kendimizi bu noktada bazı zor zamanlar geçirsek de eğitmiş olduk ve aslında böylece tüm dünya olarak birçok gereksiz kaynak tüketiminden de vazgeçmiş olduk. Sanal etkinlikler, yüz yüze etkinliklere bir alternatif olarak ortaya çıktı ve kalıcı olmaya devam ediyor, bunu hepimiz biliyoruz. Peki sanal etkinlikler için daha efektif bir hale getirmek için neler yapabiliriz?

Sanal etkinlikler, toplum tarafından giderek daha fazla talep edilir ve kabul görür oldu. Şu anda markalar için en iyi iletişim araçlarından biri ve müşterilerimizle iletişimde kalmak için çok iyi bir alternatif , ancak pek çok kişinin hala bilmediği bir konu hakkında şüphelerimiz olması da normal. Çevrimiçi bir etkinlik düzenlemek için bilmeniz gereken her şeyi tanımak istiyorsanız, okumaya devam edin.

Sanal Etkinlik Nedir ve Nasıl Yapılır?

Muhtemelen bu soruyu okuduğunuzda, otomatik olarak bunun çok karmaşık bir şey olduğunu ve yeni teknolojiler vb. hakkında çok fazla bilgiye sahip olmanız gerektiğini düşüneceksiniz, ancak sanal etkinlik düzenlemek, yüz yüze bir etkinlik yönetmekten çok farklı değil.

Her şeyden önce durup şunu düşünmelisiniz:

 1. Ne tür bir etkinlik istiyorsunuz?
 2. Nerede kutlamak istiyorsunuz?
 3. Bütçeniz nedir?

Bunu tanımladıktan sonra sanal etkinliğinizin organizasyonuna geçebilirsiniz ve bunun için bir planlamaya ihtiyacınız olduğunu hatırlatmak isteriz. Yüz yüze etkinliklerde olduğu gibi sanal etkinlikler için de planlamalar yapmak, hiçbir şeyin yanlış gitmemesini sağlayacaktır. Ayrıca, organizasyonun kusursuz olması için ekibinizin tüm üyelerini her zaman kontrol altında tutacak ve etkinliğin ihtiyaçlarına göre ayıracaksınız.

Organizasyon adımları:

 1. Yapılması gereken ilk şey, tıpkı yüz yüze bir etkinlikte yapacağımız gibi, hedefleri ve tabii ki bunlara ulaşmak için izlenecek stratejiyi belirlemektir.
 2. Ardından, ihtiyacınız olan teknolojik platformları bulmalı ve fikrinizi sanal dünyaya tahmin etmenizi sağlayacak olanı seçmelisiniz. Bu süreci gözden kaçırmamalısınız, çünkü her şeyin yolunda gitmesi ve hiçbir şeyin ters gitmemesi için iyi bir teknoloji seçmek çok önemlidir.
 3. Bir sonraki adım, hedef kitleniz için ilginç ve kullanışlı içerik tasarlamak ve oluşturmak olacaktır. Bu içerik onlara çekici geliyorsa, daha fazla etkileşim alırsınız.
 4. Tüm bunlar yapıldığında hedef kitlemizin bulunduğu mecralarda yaygınlaştırılması ve tanıtımına geçilecektir .
 5. Etkinlik gerçekleştikten sonra geriye kalan tek şey elde edilen sonuçları ölçmek ve karlılığını değerlendirmektir. Her zaman ölçülmesi gereken parametreler şunlardır:
  • Sahip olduğumuz katılımcı sayısı
  • Bu etkinliğin bize katkıları
  • Memnuniyet
  • Terk etme oranı

Elbette bunlara sizin veya şirketiniz için değerli olan metrikleri de ekleyebilirsiniz.

Sanal Etkinlik Düzenlemenin Yararları

Tüm etkinlik türleri gibi, hepsinin faydaları ve dezavantajları vardır, bunları gerçekleştirme seçimi her zaman sizin elinizde olacaktır, bu yüzden burada size hepsini tanıyabileceğiniz ve çevrimiçi etkinliklerin en iyi seçenek olup olmadığını değerlendirebileceğiniz bir liste bırakıyoruz.

 1. Sanal etkinlikler genellikle daha ekonomiktir çünkü üretim maliyetleri yüz yüze etkinliklere göre daha düşüktür.
 2. Dünyanın her yerinden bağlanabileceğiniz için daha fazla erişim ve erişilebilirliğe sahiptirler.
 3. Bazı yönlerin ölçülmesinin daha kafa karıştırıcı olduğu yüz yüze etkinliklerin aksine, sonuçlar tamamen ölçülebilir durumdadırlar. Bu bize daha sonra diğer pazarlama işlemleri için kullanabileceğimiz çok daha fazla veri sağlayacaktır.

Elbette bununla beraber bir takım olumsuz yanları da olabilir. Birçok kişi halen yüz yüze görüşmenin yanlısı ve yüz yüze görüştüklerinde daha çok etkileşim halinde olduklarını ve ilgili görüşmenin daha etkili olduğunu savunuyor. Bu durum tamamen kullanıcıların alışkanlıkları ile ilgilidir bu nedenle aşılabilir bir sorundur. Yaşanılabilecek bu duruma ek olarak eğer doğru bir teknolojik alt yapıyı tercih etmediyseniz bazı teknik aksaklıklar yaşayabilirsiniz, gayet tabi doğru bir planlama ve alınacak önlemlerde bu da bir sorun olmaktan çıkar.

Sanal etkinlikler her zaman daha kolay kontrol edilebilir, daha çok kitleye ulaşılabilir faydalı etkinliklerdir. Bizler de Viking Turizm ailesi olarak planlamak istediğiniz tüm sanal etkinlikler için sizlerin yanındayız, 0212 334 2600 numaralı hattımızdan bize her zaman ulaşabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Sanal Etkinlikler Nasıl Yapılır? hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın