Moldova Uçuşları Covid 19 Uygulamaları

10.01.2022 - 00:00:00

Moldova Covid 19 seyahat kısıtlamaları başlığı altında topladığımız tüm maddeler aşağıdaki gibi listelenmektedir. Moldova seyahati öncesi dikkat etmeniz gerek konular hakkında tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

07.01.2022 tarihinde yayınlanan ve 10.01.2022 - 16.01.2022 tarihleri arasında geçerli liste ekte yer almaktadır. Yeni listeye Türkiye de eklenmiştir. Türkiye transit nokta olduğu için 1. Madde de belirtilen kısıtlamaların tüm yolcular için uygulanması gerekmektedir.

Moldova Halk Sağlığı Ulusal Özel Komisyonu (CNESP) tarafından alınan yeni kararlar doğrultusunda ülkeye giriş koşullarında değişiklikler yapılmıştır.

22 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan yeni kararlara göre:

- Kırmızı bölgede yer alan ülkelerin listesi, 24 Aralık 2021 tarihinden itibaren Moldova Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek ve 7 günde bir güncellenecektir. Kırmızı bölge ülkelerinin listesi her hafta Cuma günü yayınlanıp takip eden Pazartesi gününden itibaren geçerli olacaktır. Uygulama kapsamındaki listeler Moldova Sağlık Bakanlığı (https://msmps.gov.md/), Halk Sağlığı Ulusal Ajansı (ANSP) https://ansp.md/, Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanlığı (https://mfa.gov.md/) ve İçişleri Bakanlığı'nın (https://www.mai.gov.md/) internet sitelerinde yayınlanacaktır.

1. 27 Aralık 2021 tarihi itibariyle, son 14 gün içinde Moldova makamları tarafından kırmızı bölge olarak tasnif edilen ülkelerden Moldova'ya giriş yapan kişiler (kırmızı bölge ülkelerinden yalnızca transit olarak geçip Moldova'ya gelenler dahil), aşılı olmaları halinde bile negatif Moldova Cumhuriyeti topraklarına girmeden önce uçağa binmeden en geç 72 saat önce yapılan PCR COVID-19 testinin negatif sonucunu ibraz etmek zorundadırlar. Testler Romence, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca veya Rusça dillerinden birinde sunulmalıdır.

2. PCR testi ibraz edemeyen kişiler 14 gün boyunca kendilerini izole edeceklerdir. Bu kişiler bir epidemiyolojik form (https://fisa-covid.gov.md/) dolduracak ve belirttikleri yerlerde 14 günlük izolasyon rejimine uymanın kendi sorumlulukları altında olduğunu bildiren beyanı imzalayacaklardır. 14 yaşından küçükler için epidemiyolojik form ile beyan, küçüğün yasal temsilcisi veya refakatçisi tarafından doldurulur ve imzalanır. Kendilerini izole eden kişiler izolasyon rejiminin 7. gününden sonra PCR testi veya hızlı antijen testi yaptırır ve sonuç negatif çıkarsa bu rejimi sona erdirebilirler.

- Kırmızı bölge listesine dahil olmayan ülkelerden Moldova'ya gelenler önceden olduğu gibi Covid-19 sertifikası (aşı sertifikası, kalkış saatine göre son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonucu veya son 48 saat içinde yaptırılan negatif hızlı antijen testi sonucu, 15. ve 180. gün (6 ay) arasında Covid-19 geçirmiş kişiler için doğrulayıcı tıbbi sonuç veya Covid-19'a karşı antikor oluştuğunu teyit eden belge) ibraz etmek suretiyle ülkeye giriş yapabilirler. Onay belgeleri Romence, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca veya Rusça dillerinden birinde sunulmalıdır.

* Klinik solunum yolu enfeksiyonu veya ateş belirtileri göstermemeleri halinde, aşağıdaki kişiler yukarıdaki kurallardan muaftır:

1. 12 yaş altındaki çocuklar;

2. Moldova'daki veya yurtdışındaki eğitim kurumlarında öğrenim gören ve sınavlara girecek olan ya da kanıtlayıcı belgeler sunulmak kaydıyla, eğitimin tamamlanması/düzenlenmesi/geliştirilmesi ile uluslararası müsabaka veya olimpiyatlara katılıma ilişkin faaliyetler nedeniyle seyahat eden 18 yaş altı öğrenciler ve refakatçileri;

3. Mal taşımacılığı yapan araçlar ve ücret karşılığı yolcu taşımacılığı yapan, şoför koltuğu dâhil 9'dan fazla koltuğa sahip araçların sürücüleri ve personeli ile uçak, gemi ve tren mürettebatı;

4. Kanıtlayıcı belgelerin sunulması kaydıyla, refakatçi de dahil olmak üzere zorunlu sağlık nedenleri veya insani nedenlerle seyahat eden kişiler;

5. Ekonomik birimlerle sözleşmeye dayalı ilişkilerini kanıtlamaları kaydıyla, Romanya veya Ukrayna'dan gelerek iş için sınırı geçip geri dönen çalışanlar ile sözkonusu ülkelerde istihdam edilen ve iş için sınırı geçip geri dönen Moldovalı çalışanlar;

6. Moldova'daki diplomatik ve konsüler misyonlar ile uluslararası örgütlerde/misyonlarda görevli diplomatlar ve aile fertleri ya da insani yardım görevlileri dâhil olmak üzere, diplomatik, hizmet, resmi, özel ve benzer pasaport hamilleri ile BM tarafından verilen seyahat belgesi (Laissez Passer) hamilleri;

7. Moldova'ya giriş kaydının yapıldığı andan itibaren 24 saati geçmemek üzere, transit geçiş yapan kişiler (Transit güzergahı, Sınır Polisi Genel Müfettişliği tarafından belirlenecektir);

8. Moldova'daki mahkemeler ve kolluk kuvvetleri tarafından çağrılan kişiler ile kanıtlayıcı belge sunulması kaydıyla yasal temsilcileri.

https://msmps.gov.md/comunicare/lista-statelor-cu-risc-epidemiologic-sporit-de-transmitere-a-infectiei-covid-l9-2/

Detaylı bilgi için info@vikingturizm.com.tr adresine mail atabilir, 0212 334 26 00 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

Ekonomik Kişinev uçak bileti için

BİZE ULAŞIN

Moldova Uçuşları Covid 19 Uygulamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın