Yunanistan Uçuş Kısıtlaması

16.08.2021 - 00:00:00

Güncelleme 15 Ağustos 2021 Yunanistan'a Deniz Yolu ile Ulaşım

Deniz yoluyla, ticari ve özel gezi tekneleri ile Kavala , Midilli, Sakız Adası, Sisam'da Pitagoerios, Limni Adası'ndaki Mirinas, Leros Adası'nın Agia Marina, Simi, Kalimnos, Patmos Adası'nın Skala limanlarından, ayrıca turistik limanlar olan Kos ve da Rodos'tan Yunanistan'a giriş yapılabilir.

05 Ağustos 2021

Türk Vatandaşları,

a)Hava yoluyla ve

b) Karayoluyla, Kastanies ve Kipi giriş noktalarından haftada en fazla 1.500 kişi ile sınırlı (kamyon şoförleri hariç) olacak şekilde Yunanistan'a giriş yapabilir.

c) Türkiye ile tüm deniz bağlantılarının geçici olarak kısıtlanması halen yürürlüktedir. Bu yasak, bayrak ne olursa olsun, gemilerle eşya taşınmasını ve boş yolcu yatlarını kapsamaz.

COVID-19'un yayılmasının sınırlama önlemleri bağlamında daha fazla bilgi ve Yunanistan'a giriş koşulları için lütfen travel.gov.gr adresini ziyaret edin.

Ekonomik Atina Uçak Biletleri için:

 

29 Temmuz 2021 Güncelleme

Yunanistan Yetkililerince yayınlanan son yolcu kısıtlamaları Notamı, 05.08.2021, 03:00 UTC'ye kadar uzatılmıştır.

26 Temmuz 2021 Güncelleme

Yunanistan Yetkililerince yayınlanan son yolcu kısıtlamaları Notamı, 29.07.2021, 03:00 UTC'ye kadar uzatılmıştır.

22 Haziran 2021

Yunanistan Koronavirüs Uçuş ve Seyahat Kısıtlamaları

Yunanistan Yetkilileri tarafından yayınlanan güncel yolcu kısıtlamaları notamı, 26.06.2021, 03:00 UTC’ye kadar geçerli olup, ilgili güncelleme aşağıdayer almaktadır.
Yunanistan hükümetinin kararıyla tüm üçüncü ülke vatandaşlarının ülkeye girişleri yasaktır.

Sınırlamadan muaf olanlar:

1. AB üye devletleri ve Schengen sözleşmesi uluslarına dâhil eşleri veya işbirliği olduğu kişiler ve küçük çocukları,
2. Arnavutluk, Avustralya, Bahreyn, Belarus, Bosna ve Hersek, Kanada, Çin, İsrail, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Karadağ, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Katar,Ruanda, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, Tayland, Rusya Federasyonu, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık İngiltere, AmerikaBirleşik Devletleri ve Ukrayna vatandaşları ve bu ülkelerde oturumu olan kişiler.
3. Tıp ve hemşirelik personeli, araştırmacılar ve sağlık çalışanları, ülkeye giriş noktalarında, mesleki durum ve ülkeye girişlerinin sağlanması meslekigörevlerinin uygulanması için araştırma lisansı, mesleki veya onların diğer uygun belgeleri göstermeleri şartıyla, mesleki durum ve ülkeye girişlerininsağlanması mesleki görevlerinin uygulanması için giriş yapabilirler,
4. Schengen anlaşmasına dâhil olan AB üye devletlerinin uzun süreli oturuma izni olanlar ve üçüncü ülke vatandaşlarından, Schengen anlaşmasına dâhil ABüyesi devletlere ait oturma iznine sahip olanlar,
5. Devlet heyetleri üyeleri,
6. Diplomatik heyet veya konsolosluk üyeleri ve heyetler, uluslararası ve Avrupa kuruluşları üyeleri, görevlerini yapan insani kuruluşların üyeleri, askerive güvenlik kuvvet görevlileri ve sivil koruma genel sekreterlik üyeleri,
7. Seamen, acft mürettebatı, kiralanan acft yangın söndürme ekipmanı, tır, kamyon sürücüleri ve kesinlikle gerekli destek ekipmanları dâhil, ulaştırmasektöründe istihdam edilen personel,
8. Transit yolcular,
9. Öğrenciler,
10. Yaşlı ve engelli kişilere bakan kişiler (engelli),
11. Tarım alanında mevsimlik işçileri.

Uluslararası uçuşlarda tüm kişiler, herhangi bir Yunan havaalanına seyahat ediyorsa uçuş tarihinden takvim tarihi olarak bir gün önce, elektronik https://travel.gov.gr/ 'de yayınlanan lokatör formu (PLF) doldurmaları zorunludur.

Milliyete bakmaksızın tüm yolcular, aşağıdaki koşullardan birini yerine getirmelidir.

1) Korona virüs Covid-19 aşılanma işlemini tamamlamak için, planlanan varıştan en az on dört (14) gün önce tüm aşılanma işlemi bitmiş olmalı ve aşı belgesisunumu, ilgili mevzuat gereği bir kamu kurumu tarafından düzenlenmiş İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça veya Yunanca olarakdüzenlenmiş olmalıdır. Aşı sertifikasında pasaporta kayıtlı yolcu adı soyadı, aşının adı, türü, verilen doz sayısı ve aşılama tarihleri yer almalıdır.
2) Planlanan varıştan 72 saat öncesinde, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça veya Yunanca orofarengeal veya nasofarenngeal yollaküçük numune alınarak
gerçekleştirilen Covid-19 için negatif moleküler testi (PCR) veya planlanan uçuş saatinden en fazla 48 saat önce yapılmış olan DIAGNOSTIC RAPID ANTIGENTEST negatif sonucu
olmalıdır. Test sonucu üzerinde yolcunun pasaporta kayıtlı tam adı olarak yer almalıdır.
3) Covid-19 geçirmiş kişiler en son yapılan ve pozitif sonuç alınan PCR ya da Antigen test tarihinden 2 ay sonradan itibaren 9 aya kadar mevzuata uygunolarak İngilizce, Fransızca,
Almanca, İspanyolca, İtalyanca Rusça veya Yunanca olarak iyileştiklerini kanıtlamalıdırlar.
4) AB Gerekliliklerine uygun olarak düzenlenmiş olan, AB dijital Covid Sertifikasını Dijital veya kâğıt formda sunmak Karadağ vatandaşı veya daimi oturumuolan yolcuların planlanan varış tarihlerinden en az on dört (14) gün önce Covit-19 aşısı olmuş olmaları ve orofarengeal veya nasofarengeal yöntemiile yapılan Covid-19 negatif moleküler test (PCR) negatif test sonucu ile Yunanistan’a girişlerine izin verilir.

Yukarıdaki yükümlülüklere on iki (12) yaşın üzerindeki çocuklardan itibaren herkes dâhildir.

Havayollarının yolcuların uçağa binişinden önce, yukarıda yer alan şartların yerine getirildiğini kontrol ve teyit etmeleri gerekir. Bu kuralların ihlalidurumunda yolcuların geri gönderilmesi ve masraflar havayolunun sorumluluğunda olacaktır.

Tüm yolcular varışta rastgele Covid-19 hızlı teste tabi olacaklardır. Yolcu gelişte testin sonucunu bekler. Eğer sonucu pozitif çıkarsa, 10 gün gözetimaltında karantinada, evde veya makamlarca uygun görülüp tahsis edilen belirlenmiş geçici konutlarda ikamet ederler. Arrival da yapılan Rapid test sonucu,pozitif çıkan yolcunun gelişten 14 gün önce aşılarını yaptırmış olması durumunda, karantina süresi yedi (7) gündür. Yolculardan karantinalarının songününde Moleküler, PCR test yaptırmaları istenmektedir.
Yasağa tabi üçüncü ülke vatandaşları, olağanüstü hallerde zorunlu iş ve kişisel nedenler ile Yunanistan'a giriş yapabilmek için ikamet ettikleri yerlerdekiYunan Konsolosluk Makamlarına başvuru yapmak hakkına sahiplerdir.

BİZE ULAŞIN

Yunanistan Uçuş Kısıtlaması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın