Türk Hava Yolları Serbest Bagaj Kuralları

08.05.2017 - 00:00:00

01 Mayıs 2017 tarihi itibariyle yapılacak biletlemeler ve 01 Temmuz 2017 tarihi itibariyle başlayacak seyahatlerde geçerli olmak üzere Türk Hava Yolları dış hat uçuş ağındaki tüm hatlarda parça bagaj konseptini uygulayacaktır.

Uygulama tüm dıştan dışa transfer, dıştan içe transfer ve direkt dış hat seferleri için geçerlidir. Yurt içi uçuşlarında bir değişiklik yapılmamış olup, ağırlık konsept bagaj uygulaması devam edecektir.

Buna göre her bir bagajın ilgili uçuş noktasında tanımlı ağırlık ve ölçü üst limitlerine uyup uymadığı ve bagaj adedinin aşılıp aşılmadığına dikkat edileceği gibi belirtilen ağırlık ve ölçüleri aşan bagajlar için yolcudan fazla bagaj ücreti tahsil edilecektir. Seyahat edilen güzergahta toplam ağırlık hakkı aşılmasa da belirtilen parça sayısı aşılıyorsa, fazla bagaj ücreti tahsil edilecektir.

Önemli Noktalar:

  • Bagaj hakkı uçulan güzergâh ve uçuş sınıfına göre değişiklik gösterecektir. Standart bir bagajın en, boy ve genişlik toplamı en fazla 158 cm olabilir.
  • Economy Class’ta her bir parçanın ağırlığı en fazla 23 kg*, Business Class’ta her bir parçanın ağırlığı en fazla 32 kg** olabilir.
  • Brezilya ya da Arjantin’den başlayan, Türkiye veya Türkiye dışı noktalara varışlı seyahatlerde Economy ve Business Class kabinlerde her bir parçanın ağırlığı en fazla 32 kg olmalıdır.
  • 2 yaş altı bebek yolcuların tüm dış hat seferlerinde bagaj hakkı, Business Class ve Economy Class’ta en fazla 1x23 kg olabilir. Bu bagaja ek olarak 1 adet tamamen katlanabilir bebek arabası ya da bebek puseti kabul edilir. Bu bagaj için boyut limiti 115 cm’dir.
  • Standart bir bagaj ağırlığı en fazla 32 kg olabilir. 32 kg’dan ağır bagajlar tek parça olarak kabul edilemeyecek, bu bagajların bölünmesi ya da kargo olarak taşınması gerekecektir.
  • Miles&Smiles Elite, Elite Plus ya da Star Alliance Gold kartına sahip olan yolcular, belirlenen standart bagaj hakkının dışında ilave bagaj hakkından yararlanabileceklerdir.
  • Birden fazla havayolu firmasının dahil olduğu ortak uçuşlarda, sistemin belirlediği en önemli taşıyıcının (most significant carrier) bagaj kuralları geçerlidir. A.B.D. çıkışlı ya da varışlı ortak (interline) uçuşlarda, US DOT (US Department of Transportation) uygulamaları kapsamında en önemli taşıyıcı farklılık gösterebilir.
    Bu tip uçuşlarda tanımlı olan ücretsiz bagaj hakkının görüntülenmesi için biletin üzerindeki bilgilerin kontrol edilmesi gerekir.
  • Çocuk yolcuların bagaj hakkı, yetişkin yolcular ile aynıdır

Serbest bagaj taşıma hakkı rezervasyon sınıfı ve uçuş parkuruna göre değişebilmektedir. Geçerli ücretsiz bagaj hakkınız için biletinizin üzerindeki bilgileri kontrol ediniz.

BİZE ULAŞIN

Türk Hava Yolları Serbest Bagaj Kuralları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın