Polonya Seyahatlerinde Covid-19 Uygulamaları

19.04.2021

 

 

19 Nisan 2021

Polonya`ya Seyahat Edecek Olan Yolcuların Dikkatine

30 Mart 21 tarihinden itibaren Polonya`ya seyahat edecek olan yolcular 10 günlük ev karantinasına tabiidirlerdir. 

Varşova Chopin Havalimanı'na gelen tüm yolcular, telefon ve adres gibi bilgileri pasaport polisine iletmek zorundadırlar.

Karantina süresi, Polonya'ya varışta 48 saat içinde yapılan negatif COVID-19 test sonucuyla kısaltılabilir, negatif sonuç alındıktan iki saat sonra sisteme girilir ve karantina süresi bitmiş olur. Pozitif sonuç çıkması durumunda, yolcu 10 günlük izolasyona alınır.

İstisnalar :

- AB`nin kabul ettiği Pfizer Biontech /Astra  Zaneca / Moderna /Janssen Covid  aşılarından 2 doz aşı olan ve belgelendiren yolcular

- Diplomatlar

- Öğrenciler

Polonya`ya ayrıntılı giriş koşulları kaynağından öğrenmek için tıklayınız.

Varşova Chopin Havalimanı'nda resmi olarak geçerli Covid 19 Test Merkezleri için tıklayınız tıklayınız

Polonya`da resmi olarak geçerli olan Test Merkezleri için tıklayınız

Karantina ile ilgili uygulama indirme linkleri aşağıdadır: Tüm uygulama linkleri için tıklayınız

Apple iOS 10 ve üstü için uygulamayı yüklemek için tıklayınız.

Android 6.0 ve üstü için tıklayınız.

Huawei cep telefonları uygulaması için Tıklayınız


 

13 Kasım 2020
Uçuş yasağı olan ülkelere İngiltere ve Kuzey İrlanda eklenmiştir.
28 Aralık 2020 - 31 Ocak 2021 tarihleri arasında, Polonya' ya giriş yapacak yolcuların tamamına 10 günlük karantina uygulamasına geçilecektir.(17 Ocak'tan 31 Ocak tarihine güncellemiştir)

 

Önceki karantina uygulaması ev karantinası şeklinde olup, yolcuların telefon numaralarına SMS gönderilerek, karantina altında bulunan yolcular kontrol edilecektir.

 

Kısıtlamalar :
•16 yaşın altındaki kişilerin bir ebeveyn veya yasal vasi gözetiminde olmadan, Pazartesiden - Cumaya saat 08.00 ile 16.00 arasında dışarı çıkması yasaktır.
•Toplu taşımalarda, koltuk sayısının % 50' si veya tüm oturma ve ayakta durma pozisyonlarının % 30' u, araçta koltukların en az % 50' si boş kalacak şekilde seyahat edilecektir.
•Oteller kapalı olacaktır.
•31 Aralık 2020' den - 1 Ocak 2021' e, 19: 00' dan - 06: 00' ya kadar ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. İstisna, gerekli resmi faaliyetler ve yönetmelikte belirtilen diğer faaliyetler devam edecektir.
•Schengen bölgesi harici tren seferleri yapılmayacaktır.

 

Önceki Duyurumuz

Polonya Seyahatlerinde Covid dönemi ile ilgili giriş şartları:

1. Polonya, AB ve EFTA üyesi ülkelerin vatandaşları;

2. Polonya vatandaşları, AB / EFTA vatandaşları ile evli olan yabancıların eşleri ve çocukları olan ancak göçmenlik gerekliliklerini yerine getiren ülke vatandaşları (vize, biyometrik pasaport vb.);
3. Poles Card (Karta Polaka) sahibi yabancılar;
4. Polonya'da kalıcı veya geçici oturma iznine sahip olan yabancılar, yolcunun plastik bir kimlik kartı biçiminde ibraz etmesi gerekmektedir (D tipi vize oturum izni DEĞİLDİR);
5. Polonya'da çalışma izni olan yabancılar (diğer AB ülkelerinde çalışma izni kabul EDİLMEZ) veya Polonya'ya girdikten hemen sonra Polonya'da çalışmaya başlayacaklarını teyit eden belgeler;
6. Polonya'da akredite ve diplomatik pasaport sahibi diplomatik personel üyeleri ve ailelerine ilave olarak tüm ülkelerin diplomatik pasaport sahipleri,
7. AB, EFTA ülkelerinde kalıcı veya geçici ikamet izni olan yabancılar (yolcuların plastik kimlik kartı şeklinde ibraz etmesi, başka herhangi bir belge kabul edilmemektedir), Polonya üzerinden transit geçiş ile ikamet ettikleri ülkelere gidebilmeleri için,yolcu, bilet / rezervasyon onayını belgelendirerek uçak, otobüs, tren vb. ile Polonya bölgesi üzerinden transit geçiş yaptığını kanıtlamalıdır. Diğer schengen ülkelerine geçişte ilk pasaport kontrolü Polonya'da olmaktadır.
8. Öğrenciler, Polonya'da okula, üniversiteye, uzmanlık kurslarına ve diğer öğrenim şekillerine devam eden öğrenciler (Özel Dil kursları kapsam dışı, sadece üniversitelerin kendi lisans eğitimleri için dil programına kayıtlı öğrenciler kabul edilir belgelendirmeleri şartıyla), aldıkları D tipi vizeye ilave olarak eğitim kurumundan kayıtlı olduklarını belgelendirmeleri durumunda,
9. Polonya'da bilimsel çalışmalar veya araştırma yapan bilim insanı, bunu gerekli belgelerle ispat edebiliyorsa;
10. Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları (YOLCULAR SCHENGEN KURALLARINA GÖRE DÜZENLİ GÖÇ GEREKLİLİKLERİNİ BELGELENDIRMEK ZORUNDADIR )•Avustralya
•Yeni Zelanda
•Japonya
•Tunus
•Güney Kore
•Tayland
•Kanada
•Gürcistan
•Belarus
11. Madde 10'da sayılan ülkelerden birinde geçerli ikamet kartına sahip olan yabancılar (ikamet kartı plastik kimlik kartı gösterilmesi, başka herhangi bir belge kabul edilmez). YOLCULAR, SCHENGEN KURALLARINA GÖRE DÜZENLİ GÖÇ GEREKLİLİKLERİNİ BELGELENDIRMEK ZORUNDADIR.
12. Polonya otoriteleri tarafından verilmiş C/D 21 tipi geri dönüş vizesine sahip yabancılar, WAW OPS'den teyit gereklidir.
13. Polonya'da ulusal federasyon veya Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından yetkilendirilmiş uluslararası spor organizasyonu tarafından düzenlenen Şampiyona dereceli spor etkinliklerine katılmak için Polonya'ya gelen C/D 03 vizesi olan yabancılar. Spor müsabakalarına katılacaklar gerekli belgelerle ispat edebilmek koşuluyla sporcu, antrenör, doktor, hakem, basın ve gazeteci vb. Konuları kapsar. Geniş uygulama ve olası sahte belgeler nedeniyle, WAW OPS'den onay gereklidir.
14. Polonya için COVID/PCR testi istenmemektedir.
15. 10 günlük Karantina uygulaması sadece Rusya, Ukrayna ve Belarus dan Direkt seferlerle gelen yolculara uygulanmaktadır. İstanbul' dan gelen yolcularımıza karantina uygulaması yoktur.
16. İstanbul Varşova uçuşlarında, Polonya Sağlık Müfettişliği tarafından deklere edilmiş olan ve ekiplerimiz tarafından yolculara dağıtılan iki adet sağlık formu, yolcular tarafından uçuş esnasında doldurulması gerekmektedir.
 
NOT: 10 ve 11. Maddelere göre tekrar hatırlatma: Pasaport kontrolünde, Polonya' ya ne amaçla gelindiği ispat edilmeli 

 

BİZE ULAŞIN

Polonya Seyahatlerinde Covid-19 Uygulamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın