Suudi Arabistan Seyahat Kısıtlaması

22.08.2022 - 12:00:00

Suudi Arabistan, Cidde COVID-19 kapsamında alınan 22 Ağustos kararı şöyle açıklandı:

Vizesi geçerli tüm yolcularda Covid Aşı, Pcr ve Covid Sigorta kontrolü yapılmamaktadır. Bu nedenle yolcularımızda Aşı sertifikası, PCR ve Sigorta kontrolüne bir sonraki duyuruya kadar gerek bulunmamaktadır.

--------------------------------

16 Ağustos Güncellemeleri: CİDDE Passport kontrol müdürlüğünden alınan talimata göre, Cidde'ye seyahat eden tüm yolcuların en az 2 doz Covid aşısı yaptırmış olmalıdır.

Cidde'ye seyahat edecek tüm yolcular için Covid-19 sigortası ve PCR uygulaması tamamen kaldırılmıştır.

------------------------

Suudi Arabistan, COVID-19 kapsamında Türkiye seyahat yasağının 20 Haziran 2022 itibari ile kaldırmıştır. Uçuşlar pandemi öncesi duruma dönmüş olup ve tüm vize türleri ile (Umre & Hac vizesi ile sadece JED & MED'den) ülkeye girişler mümkündür. Buna ek olarak, Suudi Arabistan vatandaşlarının Türkiye ve Türkiye ötesi destinasyonlara THY ile seyahat etmelerinin önündeki kısıtlamalar da kaldırılmıştır. Suudi Arabistan'ın Turist vizesi uygulamasını ziyaretçiler için başlattığını da hatırlatmak isteriz.

------

03.06.2022

25.05.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’den Suudi Arabistan’a ( RIYAD) giriş yapmak için gereken seyahat kuralları aşağıdaki şekilde güncellenmiştir:

Suudi Arabistan`a girişlerde PCR testi ve KARANTİNA uygulaması kaldırılmıştır.

Suudi Arabistan’a gelmeden önce negatif PCR testi veya korona virüsü için hızlı antijen testi talebi tamamen iptal edilmiştir.

Suudi Arabistan’a gelen yolcular için artık otel karantinası ve ev karantinası gerekli değildir.

Oturum izni (ikame) hamili Yolcuların 2 doz veya üzeri aşılarını yaptırmış olmaları ve 2’ci doz aşılarının üzerinden 8 ay geçmemiş olması halinde (aşıların nerede yapıldığına bakılmaksızın), aşılarını uçuştan 72 saat önce Muqeem sistemine kaydettirmiş olmaları durumunda Suudi Arabistan’a (Riyad) direk seferlerle gelebileceklerdir.

Tüm vize türleri Riyad’a girişlerine izin verilmektedir. (Tam aşı olma şartıyla)

UMRE vizeliler Riyad'a giriş yapamazlar.

MUQEEM varış kayıt formunun doldurulması Suudi Vatandaşları dışındaki tüm yolcular için zorunludur.

https://muqeem.sa/#/vaccine-registration/home

18 yaş altı çocuklarda aşı şartı aranmayacak, 18 yaş ve üzeri çocuklardan yukarıda belirtilen aşı kuralları istenmektedir.

Muqeem portalında 2 aşı durumu güncellenmeli ve Tawakkalna KSA mobil uygulamada aşılama durumu IMMUNE olması gerekmektedir. Sağlık aşı sertifikaları SEHHATY veya TAWAKKALNA (KSA govt.) sağlık mobil uygulamasından indirilebilir.

Not: Aşıların sağlık bakanlığı sistemine kayıtları aşağıdaki link https://eservices.moh.gov.sa/CoronaVaccineRegistration

-------

18.05.2022

29.03.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’den Suudi Arabistan’a ( RIYAD) giriş
yapmak için gereken seyahat kuralları aşağıdaki şekilde güncellenmiştir:


- Suudi Arabistan`a girişlerde PCR testi ve KARANTİNA uygulaması kaldırılmıştır.
- Suudi Arabistan’a gelmeden önce negatif PCR testi veya korona virüsü için hızlı antijen testi
talebi tamamen iptal edilmiştir.
- Suudi Arabistan’a gelen yolcular için artık otel karantinası ve ev karantinası gerekli değildir.
- Oturum izni (ikame) hamili Yolcuların 2 doz veya üzeri aşılarını yaptırmış olmaları ve 2’ci doz
aşılarının üzerinden 8 ay geçmemiş olması halinde (Suudi Arabistan içinde en az 1 doz veya daha
fazla aşı alma şartıyla), aşılarını uçuştan 72 saat önce Muqeem sistemine kaydettirmiş olmaları
durumunda Suudi Arabistan’a (Riyad) direk seferlerle gelebileceklerdir.
- Türkiye üzerinden transit geçiş yapanlar, ikinci dozu aldıktan sonra (Aşıların nereden alındığına
bakılmaksızın) 8 ayı geçmeyen 2 veya daha fazla aşı dozuna sahip olan Riyad'a girebilirler.
- GOV. Vizeliler Türkiye veya Transit olarak Riyad'a girebilirler.
-Turistlik vizeliler Türkiye veya Transit olarak Riyad'a giriş yapamazlar.

------

28.02.2022

Suudi Arabistan Covid 19 seyahat kısıtlamaları başlığı altında topladığımız tüm maddeler aşağıdaki gibi listelenmektedir. Suudi Arabistan seyahati öncesi dikkat etmeniz gereken konular hakkında tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz. 09 Şubat 2022 tarihi itibarıyla bağışıklama durumlarına bakılmaksızın Krallığa seyahat eden Suudi Vatandaşları da dahil olmak üzere tüm yolcuların, (48) saat içinde geçerli bir negatif COVID-19 Sertifikası (PCR) VEYA COVID-19 Antijen Testi yaptırmaları gerekmektedir. (8) sekiz yaşın altındaki çocuklar için virüs enfeksiyonu test prosedürlerine ilişkin düzenlemeler dikkate alınarak bu zorunluluktan muaftır.

Suudi Arabistan Krallığı’nda oturum izni olan yabancıların ülkeden ayrılmadan önce iki doz aşıyı Krallıkta yaptırmış olmaları durumunda Suudi Arabistan’a girişlerine izin verilmiştir. Aşağıda belirtilenler yolcularımız için kısıtlama yoktur.

* Suudi vatandaşları ve aileleri;

* Diplomatlar;

* Sağlık pratisyenleri ve aileleri;

* Suudi Arabistan'dan çıkmadan önce 2 doz aşısını Suudi Arabistan`da almış olan yabancı oturma izni olanlar;

* Suudi Arabistan'dan çıkmadan önce 2 doz aşısını ya da tek doz aşı almış olan Eğitim sektöründe olanlar ( Öğretim üyeleri ve eşdeğer statüye sahip kişiler üniversiteler, yüksek okullar, enstitüler. Halk eğitiminde öğretmenler. Genel Eğitim Kurumu Teknik ve Mesleki Eğitim Kurumu ve Eğitim Kurumları. Burslu öğrenciler. )

1- Tüm yolcuların Suudi Arabistan’a seyahatlerinden 48 saat önce negatife Covid-19 testi veya Covid19 Antijen testi teslim etmeleri zorunludur. (Bu iki doz aşı yaptırmış olan yolcular için de geçerlidir.)

2- Tüm yolcuların varıştan önce https://muqeem.sa/#/login adresinde bulunan “The registration immunization information form” doldurmaları ve “Tawakkalna” uygulamasını indirerek kişisel bilgilerini doldurmaları zorunludur.

3- Yolcuların Check-in esnasında Covid-19 aşılarının Suudi Arabistan’da yapıldığını teyit etmeleri zorunludur. (Sehhaty uygulamasından ibraz etmeleri gerekmektedir.)

4- Oturumlarının ve Exit&re-entry vizelerinin geçerli olması gereklidir, https://muqeem.sa/#/visavalidity/check adresinden vizelerinin geçerliliği kontrol edilmelidir.

5- Devlet kurumlarında çalışan aşı olmamış sağlıkçılar, diplomatlar ve ailelerinden 18 yaşından küçükler ülkeye giriş yapabilirler. Bu yolcular 7 gün evde karantinada kalmalı; karantinanın ilk 24 saati içerisinde ve karantinanın 5. gününde PCR testi yapmak zorundadırlar.

6- Turistlik vizesi, Aile ziyaret vizesi, personel vizesi, İş vizeleri RUH istasyona giriş yapamaz.

7- Suudi Arabistan içinde oturma izni olup tek doz aşı olan yolculara, üç (3) gün süreyle karantina uygulanması şartıyla tüm ülkelerden doğrudan girişi izni verilir. Üç (3) Günlük otel karantina rezervasyonlarını paket olarak yolcuların yetkili AL MATAR veya ARJAA Seyahat acentelerinden almaları gerekmektedir.

Detaylı bilgi için info@vikingturizm.com.tr adresine mail atabilir, 0212 334 26 00 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

Ekonomik Riyad uçak bileti için

BİZE ULAŞIN

Suudi Arabistan Seyahat Kısıtlaması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın