Montenegro Covid-19 Uygulamaları

08.07.2021 - 00:00:00

8 Temmuz 2021

02 Temmuz 2021’den itibaren,

-Karadağ’a seyahat edecek yolcuların, en fazla 72 saat once alınmis negatif PCR test ibraz etmeleri gerekmektedir.

-Veya, Yolcular pozitif serolojik-Igg antikorları testi ile Karadag’a girebilir (bu test 30 günden eski olmamalı);

-Veya, Karadağ’a girmeden en az 14 Gün önce, yetkili bir sağlık kuruluşu tarafından Covid-19 aşısının yayınlanan gerekli tüm dozlarını tamamlanmış olan yolcular giriş yapabilir.

-Veya, Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından karşılıklı olarak tanınan ve Avrupa komisyonu tarafından yayınlanan, yetkili bir laboratuvar tarafından verilen ve Karadağ’a giriş anında 48 saatten daha eski olmayan hızlı antijen testlerinin Karşılıklı listesinde bulunabilen yeni koronavirüs (SARS-CoV-2) -BAT üzerinde yapılan hızlı antijen testinin negatif sonucu.

-Veya, Karadağa giriş gününden itibaren 14 günden eski olan ve 90 günden daha eski olmayan ve sahibinin COVID-19 enfeksiyonundan iyileştiğini kanıtlayan kayıtlı bir laboratuvar tarafından verilen yeni koronavirüs (SARS-CoV-2) üzerinde yapılan PCR testinin pozitif sonucu ile.

Muafiyetler;

Sırbistan, Kosova, Hırvatistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Rusya, Belarus, Ukrayna, Kuzey Makedonya, AB Üye Ülkeleri, İsrail, İsviçre, Moldova, Norveç, Kazakistan, ABD, Kanada’dan gelen yolcular Karadağ’a testsiz giriş yapabilirler.Yolcuların son 15 gün içinde bu ülkelerde bulunmuş olması gerekir.

*Macaristan Hükümeti ve Karadağ Hükümeti COVID-19 virüsüne karşı resmi aşı sertifikalarını karşılıklı olarak kabul eder ve tanır. Yaş nedeniyle aşılanmamış kişiler (18 yaşından küçükler), aşı sertifikasına sahip aile üyeleri eşliğinde Karadağ ve Macaristan topraklarına test ve karantina olmadan girebilirler.

*5 yaş ve altındaki çocuklar Test olmadan giriş yapabilirler.

*PCR test olmayan Karadağ vatandaşları ve Karadağ oturum karti sahibi olan yabancilari 14 günlük karantina veya self isolasyon kurallarini kabul ederek Karadağ’a giriş yapabilirler.

En Uygun Karadağ Uçak Bileti için:

 

13 Nisan 2021

25 Mart itibariyle, Karadağ varışlarda PCR test zorunlu olacaktır. Yolcuların varıştan en fazla 72 saat önce aIınmış negatif PCR testi zorunlu olacaktır;

-Yolcular pozitif serolojik-Igg antikorları testi ile Karadağ’a girebilir (bu test 30 günden eski olmamalıdır);

-Karadağ’a girmeden en az yedi gün önce yeni koronavirüs aşısının ikinci dozuyla aşılanmış ve yetkili sağlık kurumundan aşı belgesini kanıtlayabilen yolcular Karadağ’a giriş yapabilir.

Muafiyet;

Sırbistan, Kosova, Hırvatistan, Bosna Hersek ve Arnavutluk’tan gelen yolcular Karadağ’a testsiz giriş yapabilirler.

PCR test olmayan Karadağ vatandaşları ve Karadağ oturum kartı sahibi olan yabancıları 14 günlük karantina veya self isolasyon kurallarını kabul ederek Karadağ’a giriş yapabilirler.

 

21 Aralık 2021

Karadağ makamlarınca yapılan duyuruya göre 22 Aralık 2020 -11 Ocak 2021 tarihleri arasında ülkeye girişlerde alınan kararlar aşağıda belirtilmiştir.

Karadağ’a yabancılar, en geç 72 saat önceden alınmış negatif PCR testi sonucuyla ülkeye giriş yapabilecektir.

Karadağ vatandaşları ve Karadağ’da geçici / daimi oturum izni bulunan yabancılar, en geç 72 saat önceden alınmış negatif PCR / ELISA testi sonucuyla veya pozitif antikor testi sonucuyla ülkeye giriş yapabilecektir. Test sonuçları bulunmaması halinde, 14 gün zorunlu ev izolasyonunda tutulacaktır. Ev izolasyonunun 6. gününden itibaren PCR testi yapılmasına izin verilecek olup, negatif sonuç alınması durumunda izolasyon sonlandırılacaktır.

Karadağ vatandaşları ve Karadağ’da geçici / daimi oturum izni bulunan yabancılar, Karadağ’ın komşu ülkelerinde en fazla 48 saat geçirmek kaydıyla bu ülkelerden Karadağ’a testsiz giriş yapabilecek, ancak sağlık gözetiminde tutulacaktır.

5 yaş altı çocuklardan test istenmemektedir.

BİZE ULAŞIN

Montenegro Covid-19 Uygulamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın