İstanbul’a Yakın Karavan Mekanları

17.03.2024 - 13:39:45

Karavanla seyahat etmek gerçekten herkesin hayali. Hem yolculuk yapmak, hem de yolculuk yaptığın taşıtın içinde konaklıyor olmak ilginç, özellikle İstanbul’a yakın kamp noktaları. Eminiz ki herkes hayatında en az bir kez karavanda konaklamayı istemiştir. Bu deneyimi kimileri hiç yaşayamıyor, kimileri çok az ancak bazıları ise tamamen tutkulu bir şekilde bu seyahatleri gerçekleştiriyor. Çünkü karavanın ruhu başka, insanlar özünde özgür olmayı severler. Her bireyin ruhu özgürlüğü sever. Karavan seyahati de böyledir. Sizi bir noktaya bağlı tutan, eşyalarınızı muhafaza etmek zorunda olduğunuz ya da duş almak zorunda olduğunuz bir mekan olmaz. Her şey bir taşıtın içindedir! Evet kulağa hoş geldiğinin farkındayız.

Karavan Mekanları

Karavan seyahatinde elbette bazı deneyimler olumsuz sonuçlanabiliyor, bu genelde karavan seyahatini tanıyamamış olmaktan geçer. Örneğin ısıtıcıyı çok iyi kullanamıyor olabilir, elektiriği nasıl tasarruf edeceğinizi bilemiyor olabilirsiniz. Öyle olunca çok soğukta ısıtıcınız çalışmayabilir, ya da elektirik olmayabilir. Biliyorsunuz ki, duşun çalışması için bir de güneş enerjisi lazım… O nedenle özellikle kışın karavan tercih edenlerin bizce bu deneyimi bir kere yazın yaşamış olması çok daha sevimli olabilir. Karavan seyahati hakkında bu yazıyı düzenlerken sizlere İstanbula’a yakın karavan mekanları listesi vermek istedik. En iyi beş karavan mekanı isminden bahsediyor olacağız. Hadi başlayalım!

  1. Bolu – Abant - Yedigöller

Sadece bir mevsim değil, yıl içindeki her mevsimde her ayda Yedigöller Milli Parkı, karavan ve çadır kampı için tercih edilebilecek en güzel mekanlardan biri. Bolu Abant’a genelde günübirlik ziyaretçi daha çok oluyor. Her ziyarete gelenlerin de karavancılara imrenerek baktığına eminiz. Çünkü aslında her şey, etraf sessizleşince ortaya çıkıyor. Akşamları hava serinlediğinde nefis bir kamp ateşi, muazzam bir bitki çayı ve hafif müzik. Doğanın siz mucize güzellikler sunduğu Yedigöller Milli Parkı’na mutlaka gitmelisiniz. Bolu’da Orman Bölge Müdürlüğü kontrolündeki kamp alanları; Yedigöller Milli Parkı Bolu, Abant Tabiat Parkı Abant , Aladağ-Göksu Orman İçi Dinlenme Yeri, Karagöl Orman İçi Dinlenme Yeri Kıbrısçık, Şirinyazı Göleti.

  1. Şile – Ağva – Riva

Ağva Merkez’e yakın bir konumda bulunan kamp alanlarında karavanlarla insanların konakladığını görebilirsiniz. Evet siz de onlara imrenerek baktınız, biliyoruz. Ağva İstanbul’a yakın karavan merkezlerinden biri. Hafta sonu gerçekten siz de bir karavan kiralayıp, kendinizi metropol şehrin gürültüsünden uzak tutabilirsiniz. Muazzam bir denize sahip Ağva kamp alanlarında aynı zamanda restoran, market vs de var. Yani yemek için restoran kullanabilir ya da karavanda kendiniz hemen hızlıca bir yemek yapabilirsiniz. Bu harika değil mi? Eğer İstanbul’dan çok uzaklaşmadan yakın bir yerde mini bir tatil isterseniz, hafta sonunuzu keyifli bir şekilde burada geçirebilirsiniz.

  1. Ballıkayalar Tabiat Parkı – Gebze

Evet bu kez İstanbul’a ortalama 40-50 dakika uzaklıkta bir yer önereceğiz. Aslında Gebze güzellikleriyle ön planda, hepimiz farklı blog sitelerinde de okumuş olmalıyız. Çok fazla gezilecek yer var, çok fazla mekan var ve doğa halen bakir gibi. İnsanlardan uzak mı, konusu her zaman merak ediliyor. Evet bazı noktalarında insanlardan uzak sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz. Karavan seyahati için iyi bir mekan. Ballıkayalar Tabiat Parkı’nsa herhangi bir kamp alanı yok, fakat parkta genelde çadır kuruluyor. Özellikle parkta doğa yürüyüşü yaparken vahşi yaşamın izlerini de görmek mümkün. Adı meşhur olan Tavşan Köyüne’de ortalama 1 kilometre uzaklıkta olduğunu hatırlatmak isteriz.

  1. Kocaeli - Sardala Koyu

Gebze’yi anlatmışken çok uzaklaşmadan Kocaeli karavan mekanları için öneride bulunalım istedik. İstanbul ve çevresinde ikamet eden herkesin kolayca ziyaret edebileceği Sardala Koyu İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıkta yer alıyor. Aslında karavan seyahati için bir noktada kalmak istemeyebilirsiniz. Özellikle hafta sonu için birbirine yakın 2 lokasyon bizce tercih edilebilir. Sardala Koyu enfes manzarası ile sizi kendine bağlayacak. Yakınlarda restoran yok denilebilir, bu nedenle karavan seyahati vazgeçilmez. Mutfak zaten yanınızda, ne harika…

  1. Kırklareli - İğneada Longoz Ormanları

Longoz ormanları herkes hayranlıkla izlediği, büyüleyici ormanlardan. Dünyanın en büyük longoz ormanı barındıran merkezi İğneada, İstanbul’a epey yakın. Yerli halk burası için “Subasar” şeklinde bir isim kullanıyor. Nedeni şu: Longozlar ormanlarının tabanı aslında sularla kaplı. Daha çok denize yakın yerlerde oluşuyorlar ve suların getirdikleri kumları bir set halinde derenin ağzına kapatıyorlar ve bu şekilde biliniyorlar. İğneada’da sadece ormanı görmenizi değil, gölleri de ziyaret etmenizi öneririz. İğneda Longoz Ormanı içerisinde de Saka, Mert, Pedina, Hamam, Deniz ve Erikli isminde farklı altı tane göl var. Karavan seyahati için muazzam bir yer.

İstanbul’a yakın karavan mekanları yazımız umarız sizin için faydalı olmuştur, şimdiden keyifli seyahatler!

 

 

BİZE ULAŞIN

İstanbul’a Yakın Karavan Mekanları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın