25 Eylül 2014 İtibariyle Vize Başvurularında Parmak İzi Alımı

08.09.2014 - 00:00:00

Schengen Ülkeleri Vize Başvurlarında Önemli Bir değişikliği Bildirmek isteriz:

25 Eylül 2014 tarihi itibariyle, Türkiye'deki tüm Schengen Devletleri konsoloslukları Vize Bilgi Sistemini (VBS) kullanmaya başlayacakları bildirilmiştir.
VBS Avrupa Birliği'nde ortak bir Özgürlük, Güvenlik ve Adalet alanının oluşturulmasının ve Schengen bölgesinde kişilerin serbest dolaşımının teknik bir sonucudur.
Vize Bilgi Sisteminin Ekim 2011'den bu yana ve son olarak Mayıs 2014'de Orta ve Kuzey Amerika, Karayipler ve Avustralasya'da olmak üzere, dünya çapında kademeli olarak başarılı bir şekilde tesis edilmesi neticesinde, 25 Eylül 2014'den itibaren Türkiye'de ve Batı Balkanlar'da da devreye sokulacaktır.
VBS, Schengen Devletleri yetkilileri arasında (3 aya kadar olan) kısa süreli vizeler konusunda veri alışverişine imkân sağlayan merkezi bir veri tabanıdır. VBS Schengen bölgesinin dış hudutlarında vize başvuru prosedürlerini ve kontrollerini kolaylaştıracaktır.
Tüm Başvuru sahiplerinden Schengen vizesine müracaat ederken biyometrik verilerini (parmak izleri ve dijital fotoğraf) sunmaları istenecektir. Bu sadece birkaç dakika alan basit ve ihtiyatlı bir prosedürdür. 5 yıl içerisinde yapılacak müteakip vize başvurularında parmak izleri VBS'deki önceki başvuru dosyasından kopyalanabilir. Biyometrik veriler, Schengen vize başvuru formunda sağlanan verilerle birlikte VBS merkezi veri tabanına kaydedilecektir.
VBS merkezî veri tabanı, oldukça güvenli bir veri tabanı olup verilerin işlenmesinde en yüksek veri koruma standartlarını uygulamaktadır. Herkesin kendisiyle ilgili olarak VBS'ye kaydedilen veriyi, o veriyi sisteme giren Üye Devletten talep etme hakkı bulunmaktadır. Aynı şekilde herkes, kendisiyle ilgili hatalı verilerin düzeltilmesini ve yasal olmayan bir şekilde kaydedilmiş olan bilgilerin silinmesini de talep edebilir.
Biyometri teknolojisinin devreye sokulmasıyla birlikte, vize için başvuranların kimlik hırsızlığına karşı korunma düzeyi aratacak ve hatalı tanımlamaların da önüne geçilmiş olacak.
Seyahat belgelerinin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla biyometri teknolojisi, AB'de ve dünya çapında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
Türkiye'de vize için başvuru yapılabilecek coğrafi noktaların sayısında Schengen konsüler hizmetlerinin geliştirilmesi ve harici hizmet sağlayıcılarının devreye alınması yoluyla son dönemde kaydedilen ciddi artış, ilk defa vize başvurusunda bulunmak üzere seyahat edeceklerin bu seyahatlerinin kolaylaştırılmasına da katkıda bulunacaktır.
VBS sistemi, başvuru sahibi tarafından son beş yıl içinde yapılan tüm Schengen vize başvuruları ile Schengen Üyesi Ülke Temsilciliği tarafından verilen kararları barındıracağından bu yeni prosedürle birlikte, daha önce alınan vizelerin kanuna uygun bir şekilde kullandığına dair mevcut bilgiler sayesinde, yeni ve büyük ihtimalle çoklu-giriş vize başvurusunda bulunanların iyi niyet statüsü daha kolay bir şekilde tespit edilebilecektir.
Schengen bölgesine seyahatleri kolaylaştırmak amacıyla vize verilmesine yönelik süreci kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı girişimler devam edecektir. Bununla birlikte Avrupa Birliği, nihayetinde Schengen Alanına giriş için gerekli olan vize mükellefiyetinin kaldırılması amacıyla Türkiye ile Vize Serbestisi Diyalogu yürütülmesi konusunda taşıdığı kararlılığını korumaktadır.

Kaynak:

1-Dışişleri Bakanlığı Web sitesi: http://www.mfa.gov.tr/schengen-vizesi-basvurularinda-parmak-izi-alinmasi-uygulamasina-baslanmasi-hakkinda-duyuru.tr.mfa

2- Avrupa Birliği Türkiye Delagasyonu Web sitesi: http://www.avrupa.info.tr/tr/bilgi-kaynaklari/haber-arsivi/news-single-view/article/schengen-vize-bilgi-sistemi-tuerkiyede-devreye-giriyor.html

BİZE ULAŞIN

25 Eylül 2014 İtibariyle Vize Başvurularında Parmak İzi Alımı hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın