Fas Koronavirüs (COVID-19) Uçuş ve Seyahat Uygulamaları

03.10.2022 - 09:00:00

Fas'a giriş kuralları güncellenmiş olup;

 

Bugün itibari ile Fas Krallığı tarafından uygulanan Covid-19 kısıtlamaları son bulmuştur.(Aşı ve PCR olmadan yolcu kabul edilebilir)

Sadece ekte bulunan Sağlık Formunun yolcular tarafından doldurulmasına devam edilecektir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17 Ağustos 2022 için alınan yeni karara göre; sadece ekteki sağlık formu güncellenmiştir.

-18 Mayıs 2022 tarihi itibari ile 12 yaş üzeri yolcular Full aşı karnesini göstererek veya uçuştan 72 saat önce alınmış negatif PCR test ile Fas'a giriş yapabilecektir.

-Yolcuların uçuş öncesinde WWW.ONDA.MA/FORM.PHP adresinden bir "halk sağlığı yolcu form"unu doldurmaları, formun çıktısını alıp varışta ibraz etmeleri gerekmektedir

- 12 yaşından küçük yolcular uygulamadan muaftır.

-Aşılar;

ASTRAZENECA (VAXZEVRIA), COVAXIN, COVISHIELD,

JANSSEN, MODERNA (SPIKEVAX), NUVAXOVID

(NOVAVAX), PFIZER-BIONTECH (COMIRNATY), SINOPHARM, SINOVAC

AND SPUTNIK V.

Ayrıca:

- "Carte d'immatriculation" sahibi olan yabancıların Fas dışında 6 aydan fazla kalmaları halinde Fas'a girişleri reddedilecektir.

- "Carte d'identité" sahibi yabancıların Fas dışında 2 yıldan fazla kalmaları halinde Fas'a girişleri reddedilecektir.

-----

25.06.2021

25 Haziran 2021 FAS güncel giriş koşulları aşağıda yer almaktadır.

Ülkelerin kategorileşme listesine ulaşmak için link:

https://www.sante.gov.ma/Pages/activites.aspx?activiteID=333

A LİSTESİNDEKİ ÜLKELER İÇİN GEÇERLİ KURALLAR:

A Listesi: https://www.sante.gov.ma/Documents/2021/06/Liste%20A%E2%80%93%20Actualisation%20au%2006%20juin%202021%20%E2%80%93.pdf

A listesinden seyahat eden yolcular aşağıdaki şartları karşılamaları durumunda Fas'a girişlerine izin verilecektir.

- Aşılanma aşamalarını tamamlamış yolcuların, aşağıda listelenen aşılardan, süreci tamamladıklarına dair aşı kartı ibraz etmeleri gerekmektedir (İkincidoz aşı olunduktan sonra 14 gün geçmesi gerekmektedir) :

* AstraZenec

* Sinopharm

* Sputnik

* Pfizer / BioNTech

* Janssen (Johnson & Johnson)

* Covishield (Serum Institute of India)

* Moderna

* Sinovac

Veya

* Sadece birinci doz aşıyı olmuş veya hiç aşı olmamış yolcuların son 48 saat içinde alınmış negatif PCR testi sonucu sunmaları şarttır.

Ek bilgi olarak:

* Oturum izni olan yabancılar Fas dışında eğer 6 aydan fazla süre geçirmişlerse Fas'a girmelerine izin verilmeyecektir.

* Fas kimlik kartı sahibi yabancı uyruklu yolcular, eğer Fas dışında 2 yıldan fazla süre kalmışlar ise, Fas'a girişlerine izin verilmeyecektir.

B LİSTESİNDEKİ ÜLKELER İÇİN GEÇERLİ KURALLARI:

B Listesi: https://www.sante.gov.ma/Documents/2021/06/LISTE%20B%20-%2006%20juin%202021.pdf

Fas vatandaşları ve oturum kartı olan yabancılar Fas'a seyahatte vize gerektirmeyen B listesi ülkelerden (Ör: Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri) seyahat ediliyorsa:

* Son 48 saat içinde alınmış negatif PCR testi sonucu ve uçağın Fas'ta iniş gerçekleştirdiği havalimanındaki şehirde 10 gün süreli karantina için otelrezervasyonu (otel listesi ektedir)

* B listesindeki vize gerektirmeyen ülkeden gelen yolcuların ek olarak geldikleri ülkedeki Fas konsolosluğundan özel izin almalarına gerek yoktur

Fas vatandaşları ve oturum kartı olan yabancılar Fas'a seyahatte vize gerektiren B listesi ülkelerden (Ör: Ukrayna, Afganistan, Güney Afrika) seyahatediliyorsa:

* B listesindeki vize gerektiren ülkeden gelen yolcuların geldikleri ülkedeki Fas konsolosluğundan özel izin almaları gerekmektedir

* Son 48 saat içinde alınmış negatif PCR testi sonucu ve uçağın Fas'ta iniş gerçekleştirdiği havalimanındaki şehirde 10 gün süreli karantina için otelrezervasyonu (otel listesi ektedir)

Eğer yolcunun çıkış noktası B listesindeki ülkelerden ise, ancak yolcu A listesi ülkelerde 10 gün süresince kalmışsa, Fas'a girişte karantina için 10 günlükotel rezervasyonuna gerek kalmamaktadır.

Marakeş'e seyahat eden yolcuların karantina için rezervasyona sahip olmaları gereken otel listesine ek olarak buradaki otellerde geçerlidir.

Marakeş Uçak bileti için :

11 Haziran 2021

Aşağıdaki durumları karşılayan yolcular Fas'a uçak bileti alabilir ve Fas'a giriş yapabilecektir;

-Son Güncelleme ile ürkiye'den Fas'a seyahat izni verilmiştir. Türk vatandaşları vizesiz Fas'a giriş yapabilmektedirler.

-Varışta son 48 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ve aşağıdaki linkten erişilebilen Sağlık formunun doldurulması gerekmektedir. ( PCR testi başlangıçsaati, numune veriliş olmayıp, test sonuç saati ile başlamaktadır)

-Türkiye seyahat izni verilen ülke kategorisinde olmasından ötürü karantina gerekli değildir. Fas'ın B kategorisi ülke (linkte güncel hali bulunabilir)kapsamında sayılan ekteki linkteki ülkelerde 1 Haziran 2021 öncesinde bulunmamış olması gerekmektedir.

Link : http://www.onda.ma/en/I-am-passenger/Traveller-Guide/Coronavirus-Passenger-information

-Son 48 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu gerekmekte ya da son doz aşı yapıldıktan 4 hafta sonra geçerli sayılabilecek aşı pasaportu sunulmasıgerekmektedir.

-Fas'a gelişlerde www.onda.ma sitesinden Sağlık formunun doldurulması gerekmektedir.

-Varış ülkesinde Maske kullanımı zorunludur.

-Aşı pasaportuna sahip yolcularına son doz aşı olmasının ardından 4 hafta geçmiş olması gerekmektedir.

Detayli bilgi için bilet@bikingturizm.com.tr

En uygun Fas uçak bileti için sonfiyat.com

BİZE ULAŞIN

Fas Koronavirüs (COVID-19) Uçuş ve Seyahat Uygulamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın