Kanada Uçuşlarında PCR Negatif Test Gereksinimi

04.01.2021

 

07.01.2021 tarihinden itibaren İstanbul' dan veya başka bir istasyondan gelip İstanbul üzerinden Kanada' ya seyahat edecek Kanada varışlı tüm yolculardan kalkış istasyonunda PCR veya RT LAMP negatif test sonucu ibrazı talep edilecektir. Bu uygulama hali hazırda yürürlükte olan Kanada' ya giriş yapma kriterlerini taşıyan tüm yolculara ilave zorunluluk olarak getirilmiştir.

 

  • Talep edilen testlerde yolcunun başka bir istasyondan gelse dahi, İstanbul kalkışlı Kanada seferinin planlanan sefer saati dikkate alınır. Buna göre İstanbul sefer kalkış saatinden önce maksimum 72 saat içerisinde yapılmış PCR veya RT-LAMP negatif test sonuçlarının ibraz edilmesi gerekmektedir. Testler için 72 saatlik süre numune veriliş saati ile başlamaktadır. Bu testlerin dışında başka bir test metodu kabul edilmemektedir. Tehir durumunda testlerin geçerlilik süresinin değerlendirmeleri için İstanbul kalkışlı Kanada seferinin planlanan sefer saati referans alınacaktır.
  • Testlerin ülke otoriteleri, ISO veya profesyonel kuruluşlar tarafından onaylı olan kurumlar tarafından yapılmış olması gerekmektedir.
  • Testlerin şu bilgileri içermesi gerekmektedir:

a. Yolcu İsmi / Soyismi,

b. Doğum tarihi,

c. Testi yapan kurumun adı / adresi,

d. Testin yapılış tarihi,

e. Testin metodu,

f. Test sonucu.

  • Testlerin lisanı ile ilgili bir kısıtlama belirtilmemiş olup, İngilizce veya Fransızca dillerinin tercih edildiği, lokal dillerde düzenlenmiş testlerin Negatif olduğu net olarak anlaşılır olması durumunda yolcunun sefere kabul edilebileceği ifade edilmiştir.
  • Bununla birlikte Kanada varışında mecburi 14 günlük karantina (evde veya beyan edilen adreste) devam edecektir. Karantinaya uymayanlar için hapis ve/veya 750.000 CAD ceza uygulaması mevcuttur. İkamet ve iletişim bilgileri, yolcu tarafından ARR CAN uygulaması üzerinden doldurulmaktadır.

 

PCR ve RT-LAMP testlerinden Muaf Olan Kişiler

  • 4 yaş ve altı tüm yolcular
  • Acil durum personelleri
  • Kanada' da halk sağlığı üyeleri tarafından Kanada Covid-19 uygulamalarında kritik önem taşıdığı belirtilen kişiler
  • Hava aracı kullanımı için zorunlu eğitim almak adına Kanada' dan ayrılıp, Kanada' ya döndükleri gün 14 gün içerisinde uçuş ekibi olarak görevlerine başlayacak kişiler

ARR CAN Uygulaması Hakkında: 

https://www.vikingturizm.com.tr/covid-19/kanadaya-seyahat-edecek-yolcularn-dijital-form-doldurma-zorunlulugu

 

BİZE ULAŞIN

Kanada Uçuşlarında PCR Negatif Test Gereksinimi hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın