Katar Covid-19 Seyahat ve Giriş Kuralları

07.09.2022 - 00:00:00

7 Eylül 2022 Katar Covid 19 Seyahat Kısıtlamalarında Güncel Haberler

Katar seyahat koşulları için güncelleme yapılmış olup aşağıdaki koşullar doğrultusunda yolcular Katar'a seyahat edebilecekler.

*Karantina uygulamaları sona ermiştir.

*Ülke risk kategorisi uygulaması sona ermiştir.

*Katar vatandaşları, oturum sahipleri ,KİK ülke (Bahreyn, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri) vatandaşları ve KİK ülkeleri oturum sahipleri dışındaki tüm yolcuların ehteraz.gov.qa üzerinden onay alması gerekmektedir.

*Katar vatandaşları, oturum sahipleri ,KİK ülke vatandaşları ve KİK ülkeleri oturum sahipleri dışındaki tüm yolcuların, sefer kalkış saatinden maksimum 48 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR veya sefer kalkış saatinden maksimum 24 saat önce alınmış negatif sonuçlu hızlı Antijen test raporu ibraz etmesi gerekmektedir.

*Tüm yolcuların Ehteraz mobil uygulamasını yüklemiş olması ve pasaport kontrolü öncesinde aktive etmiş olmaları gerekmektedir.

Güncel kurallara https://covid19.moph.gov.qa/EN/travel-and-return-policy/Pages/default.aspx web sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Detaylı bilgi için info@vikingturizm.com.tr adresine mail atabilir, 0212 334 26 00 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5 Ekim 2021 Tarihli Seyahat Kısıtlamaları

Ülkelerinde 2 doz biontech aşı yaptırmış kişiler negatif PCR testiyleKatar'a giriş yapabilirler.

2 doz Sinovac aşısını yaptıran kişiler negatif PCR testi sonucuyla birlikte 30 gün geçerlii antikor testi bulundurarak Katar'a giriş yapabiliyorlar.

11 yaş altı cocuklar ebeveyleriyle kkarantinası olarak Katar'a giriş yapabilirler.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

26 Temmuz 2021 Tarihli Seyahat Kısıtlamaları

 

Genel Kurallar:

1-Katar Devleti, risk durumuna göre ülkeleri sınıflandırarak yeşil, sarı ve kırmızı olmak üzere 3 kategoride listelemiştir.

KOVID-19 Risk Düzeyine göre ülkeler için aşağıda yer alan linki ziyaret edebilirsiniz:
https://covid19.moph.gov.qa/EN/Pages/Qatar-Travel-Policyy.asp

Yeşil Listede yer alan ülkeler:
https://covid19.moph.gov.qa/EN/Documents/PDFs/GREEN%20COUNTRIES.pdf

Sarı listede yer alan ülkeler:
https://covid19.moph.gov.qa/EN/Documents/PDFs/YELLOW%20COUNTRIES.pdf

Kırmızı listede yer alan ülkeler:
https://covid19.moph.gov.qa/EN/Documents/PDFs/RED%20COUNTRIES.pdf

2-Katar'a giriş yapacak tüm yolcuların seyahatlerinden en az 12 saat önce EHTERAZ (http://www.ehteraz.gov.qa) sayfasından ön kayıt oluşturması zorunludur. Yolcuların EHTERAZ tarafından sağlanacak QR kodlu seyahat izni kontrol edilerek uçuşa kabulu sağlanacaktır.

3-Yurtdışında tedavi için bulunup Katar'a dönüşlerinde karantina koşulu bulunan yolcular için, hasta ve resmi refakatçisinin (Halk Sağlığı Bakanlığı Yurtdışı Tedavi Tıbbi Komitesi'nin yazılı onayı ile) otel karantina masrafları Katar Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından karşılanır.

4-Katar Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından onaylanmış/ koşula bağlı olaylanmış aşılar:

Onaylı Aşılar*:

Pfizer/ BioNTech (Comirnaty)

Moderna (Spikefax)

AstraZeneca (Coveshield/ Oxford/ Vaxepheria)

Jansen/Johnson & Johnson (tek doz)

Koşullu Onaylı Aşılar**:

Sinopharm

**Yukarıda belirtilen koşullu olarak onaylanmış aşıları tam olan yolcular otel karantinasına tabiidir. Otel karantina süresi, geliş ülkesinin yer aldığı kategoriye göre yeşil listede yer alan ülkelerden gelen yolcular için 5 gün, sarı listede yer alan ülkelerden gelen yolcular için 7 gün ve kırmızı listede yer alan ülkelerden gelen yolcular için 10 gündür.

**Ülkeye varışta antikor testini Hamad Uluslararası Havalimanı'nda veya karantina otelinde antikor testi yaptırabilirler. (Test maliyetleri yolculara aittir.) Sonuç pozitif ise, yolcular karantinadan muaftır. Sonuç negatif ise yukarıda belirtilen süreler için otel karantinası zorunludur.

**Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelen yolcuların Hamad Uluslararası Havalimanı'nda veya karantina otelinde PCR testi yaptırmaları gerekmektedir.

*Yukarıdaki onaylı aşılarından birini olan yolcuların aşağıdaki bilgileri içeren aşı sertifikalarını ibraz etmeleri gerekmektedir.

-Sertifikada yer alan isim ile pasaportta yer alan ismin eşleşmesi gerekmektedir.

-Aşı tipine göre doz tarihleri (Jansen aşısı için 1 doz ve diğer aşılar için 2 doz)

-Aşının adı/türü

-Aşının lot numarası (varsa)

-Aşı kurumunun resmi logosu veya mührü

Kovid-19'dan iyileşen yolcular:

-Son 12 ay içisinde Kovid-19 geçirmiş Katar vatandaşları ve Katar oturum izni bulunan yolcular, yurt dışından döndüklerinde, asemptomatik olmaları ve PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda karantinadan muaf tutulurlar.

-Bu kural sadece Kovid-19 teşhisi Katar'da konulmuş yolcular için geçerli olup, GCC (Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi) ülkelerinden birinde teşhisi konulmuş ve yukarıda belirtilen onaylı aşılardan birinden en az bir doz aşısını olmuş ve lokal sağlık kurumlundan önceki durumunu içeren resmi bir sertifika beyan eden yolcular da ülkeye varışta karantinadan muaf tutulurlar.

Seyahatten önce güncel kuralları takip etmek yolcunun sorumluluğundadır.

Türk Vatandaşları için Kurallar:

Türk vatandaşları Katar'a varışta ücretsiz 90 günlük vize alarak ülkeye giriş yapabilirler. Bunun için gerekenler:

-Minimum 6 ay geçerli pasaport

-Gidiş-dönüş bileti

-Yolcunun Katar'da kalış süresini kapsayacak şekilde onaylı otel rezervasyonu (Otel rezervasyonunun Discover Qatar üzerinden yapılması şart değildir.)

-Katar Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından onaylanmış aşılarından bir tanesi ile aşı sürecinin tamamlanmış olması ve ikinci doz aşı tarihinin üzerinden minimum 14 gün geçmiş olması

-Katar'a varış saatinden önceki son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonucu

-Uçak kalkış saatinden minimum 12 saat öncesinde EHTERAZ (http://www.ehteraz.gov.qa) sayfasından ön kayıt oluşturularak gerekli evrakların sisteme yüklenmiş olması. (Ehteraz ugulamasından muaf olan yolcular için aşağıdaki Ehteraz Uygulaması kısmını inceleyiniz.)

Vize numarası olmayan ve/veya varışta vize alacak yolcular ehteraz sayfasında kayıt oluştururken vize numarası kısmını boş bırakabilirler.

Katar Vatandaşları, Katar Oturum İzni Bulunlar veya

GCC Ülke Vatandaşları İçin Kurallar:

Yolcuların seyahat edeceği ülkedeki sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık merkezlerinden birinde Katar'a varış saatine son 72 saat içerisinde yapılmış PCR test sonucu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Seyahatten en az 12 saat önce EHTERAZ (www.ehteraz.gov.qa) websitesinden ön kayıt oluşturularak gerekli resmi evrakları sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Yolculara seyahatlerinden önce ibraz etmeleri için QR kodlu seyahat izin kodu verilecektir.

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı'nın onayladığı aşılardan biri ile aşılanan yolcular için; son doz aşı (yukarıda belirtilen iki doz aşılar için ikinci doz, Jansen için tek doz) tarihden itibaren en az 14 gün geçmiş olan yolcular ülkeye girişte karantinadan muaf tutulurlar.

Kısmi aşı (iki dozdan bir dozu yapılmış) veya aşıları tam olup da son dozun üzerinden 14 gün geçmemiş olan veya Halk Sağlığı Bakanlığı'ndan şartlı onayı bulunan aşı ile aşılanmış yolcular:

a-Çıkış ülkesinin yer aldığı kategoriye göre; sarı listede yer alan ülkelerden gelen yolcular için 7 gün ve kırmızı listede yer alan ülkelerden gelen yolcular için 10 gün otel karantina paketinin Discover Qatar üzerinden alınmış olması gerekmektedir.

b-Aşıları tamamlanmış ebeveynleri ile seyahat eden aşısız çocuklar (0-11 yaş), yeşil listeye alınmış bir ülkeden geliyorlarsa karantinadan muaf tutulurlar.

c-Aşıları tamamlanmış ebeveynleri ile seyahat eden aşısız çocuklar (12-17 yaş), yeşil listeye alınmış bir ülkeden geliyorlarsa 5 günlük ev karantinasına tabi tutulurlar.

d-Aşıları tamamlanmış ebeveynleri ile seyahat eden aşısız çocuklar (0-17 yaş), varış ülkesi sınıflandırmasına göre sarı listede yer alan ülkeler için 7 gün, kırmızı listedeki ülkeler için 10 gün ev karantinasına tabi tutulurlar.

-Son 10 gün içinde birden fazla ülkeye seyahat etmiş ve aşılanmamış yolcular için; sınıflandırmada yer alan en düşük risk seviyesine sahip ülkelerin karantina koşullarından yararlanabilmesi için yolcunun en düşük risk seviyesinde listelenen bir ülkede en az 10 gün kalmış olması gerekir.

-Bu kategoride yer alan ve yurtdışındaki tedavi seyahlerinden dönen yolcuların ve aşıları tamamlanmış bir refakatçilerinin EHTERAZ (www.ehteraz.gov.qa) websitesinden ön kayıt yaptırarak Yurtdışı Tıbbi Tedavi Komitesi'nden sağlık sertifikası ibraz etmeleri gerekmektedir. Yeşil listede (5 gün) ve sarı listede (7 gün) yer alan ülkelerden dönen yolcular ev karantinasına tabi tutulurlar. Kırmızı listede yer alan yolcular ve refakatçileri aşıları tamamlanmış olsa dahi 10 gün otel karantinasına tabi tutulurlar.

-Aşısı olmayan emziren anneler, hamileler, 75 yaş ve üstü kişiler için diğer aşısız kişilere uygulanan kontrol ve karantina politikası uygulanır.

Katar'a varışta uygulanacak kontrol ve karantina politikası:

1- Katar'a varışta sağlık ekibinin gerekli gördüğü durumlarda enfeksiyon belirtileri gösteren yolcular için gerekli tarama ve tekrar test yapılacaktır.

2- Aşısız yolcular, Katar'da onaylanmamış aşıları olanlar veya ikinci doz aşı tarihinden itibaren (14) günlük süreyi doldurmayanlar aşağıdaki prosedürlere tabidir:

a- Yeşil listede yer alan ülkelerden gelenler: Karantinanın 4. gününde tekrar temel sağlık merkezinde PCR testi yapılması koşulu ile 5 gün ev karantinasına alınır. Test sonucu negatif çıkan yolcuların karantina süresi 5. gün biter.

b- Sarı listede yer alan ülkelerden gelenler: Karantinanın 6. gününde tekrar PCR testi yapılması koşulu ile 7 gün otel karantinasına alınır. Test sonucu negatif çıkan yolcuların karantina süresi 7. gün biter. (Test masrafı 300QAR olup yolcuya aittir.)

c- Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenler: Karantinanın 9. gününde tekrar PCR testi yapılması koşulu ile 10 gün otel karantinasına alınır. Test sonucu negatif çıkan yolcuların karantina süresi 10. gün biter. (Test masrafı 300QAR olup yolcuya aittir.)

3-Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelen aşısı tamamlanmış yolcuların varışta Hamad Uluslararası Havalimanı'nda PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Test sonucu pozitif çıkan yolcuların izolaston protokölüne uyması gerekir. Test masrafı 300QAR olup yolcuya aittir.)

Aile Ziyaretleri, İş Amaçlı Seyahatler veya Turistler (GCC Ülke Oturumları Bulunanlar Dahil) İçin Kurallar

Sadece yukarıda genel koşullar başlığı altında belirtilen aşıları tamamlanmış yolcular veya Kovid-19'dan iyileşen yolcular ülkeye giriş yapabilir.

Aşıları Tamamlanmış Yolcular:

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı'nın onayladığı aşılardan biri ile aşılanan yolcular için; son doz aşı (yukarıda belirtilen iki doz aşılar için ikinci doz, Jansen için tek doz)’ın alınmasından itibaren 14 gün geçmisi durumunda yolcular ülkeye girişte karantinadan muaftır.

Aşıları tamamlanmış ebeveynleri ile seyahat eden aşısız çocuklar (0-11 yaş), yeşil listede yer alan ülkelerden birinden seyahat ediyor ise karantinadan muaftır.

Aşıları tamamlanmış ebeveynleri ile seyahat eden aşısız çocuklar (0-11 yaş), sarı listede yer alan ülkelerden birinden seyahat ediyor ise 7 gün otel karantinasına tabi tutulurlar.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden birinden seyahat eden çocuklar için bir istisna yoktur.

a-Kırmızı listede yer alan ülkelerden seyahat eden aşısız çocukların (0-11 yaş) ülkeye girişine izin verilmez.

b-Yeşil, sarı veya kırmızı listede yer alan ülkelerden seyahat eden aşıları tamamlanmış çocukların (12-17 yaş) karantina koşulu olmadan ülkeye girebilirler. Aşısız çocukların ülkeye girişine izin verilmez.

Yolcuların lokal bir GSM firmasından (Ooredoo veya Vodafone) SIM kart alarak EHTERAZ uygulamasını telefonlarına indirip etkinleştirmeleri gerekmektedir.

EHTERAZ Uygulaması:

Katar'a gelen tüm yolcular, ülkeye giriş limanına vardıklarında Ehteraz uygulamasını cep telefonlarına indirerek aktif hale getirmek zorundadır. Bunu sağlayabilmek için gerekenler:

-Yerel bir GSM operatünden (Ooredoo veya Vodafone) bir SIM kartı

-İnternet erişimi

-Android 6 veya daha yeni versiyonlar yada IOS 13.5 ve üstünü destekleyen bir akıllı telefon.

-Uygulamayı Google Play, Apple App Store veya online bir arama motoru aracılığıyla telefonunuza indirin.

-Uçuş öncesinde yerel bir SIM kartı olmayan yolcular Hamad Uluslararası Havalimanı'ndan satın alabilirler.

Katar vatandaşları, Katar'da oturum izni bulunanlar, çalışma vizesi bulunanlar bu uygulamadan muaftır.

Diplomatlar, idari kart sahipleri ve VVIP ziyaretçiler bu uygulamadan muaftır.

Diğer tüm yolcuların seyahatten önce uygulamadan ön kayıt oluşturması gerekmektedir.

Ehteraz uygulamasındaki durumu, yukarıdaki karantina politikasına uygun olarak, negatif bir Kovid-19 test sonucu görünene kadar karantina süresi boyunca sarı renkte kalacaktır.

Katar'da aşıları tamamlanmış kişilerin Ehteraz uygulamasındaki durumu, PCR testi sonucunun negatif çıkması halinde, karantinadan muaf olduklarını ve son doz aşılanma tarihden itibaren 14 günü doldurduklarını belirtmek için altın çerçeveli yeşil renkte kalacaktır.

Katar dışındaki bir ülkede aşıları tamamlanmış Katar vatandaşları ve oturum izni bulunan kişilerin Ehteraz uygulamasındaki durumu, aşı verileri sistemde güncellenene kadar altın çerçeve olmadan yeşil kalacaktır.

Yurtdışında aşılanan ziyaretçilerin Ehteraz uygulamasındaki durumu, aşı verileri sistemde güncellenene kadar altın çerçeve olmadan yeşil kalacaktır.

Vize numarası olmayan ve/veya varışta vize alacak yolcular ehteraz sayfasında kayıt oluştururken vize numarası kısmını boş bırakabilirler.

İstisnai Giriş İzni (EEP-Exceptional Entry Permit) gerekmeyen yolcular:

Yurtdışında 6 aydan az süre kalmış bulunan Katar oturum izni bulunan QID kart sahipleri (Yurtdışında 6 aydan uzun süre kalan yolcuların Kovid-19 öncesindeki gibi sponsorlarının Metrash veya Hukoomi aracılığı ile onay almaları gerekmektedir.)

Önceden alınmış vizeye sahip olanlar

Önceden alınmış İstisnai Giriş İzinleri geçerlidir.

Varışta Vize (Visa on Arrival) durumununda:

Katar Devleti aşıları tamamlanmış olan 95 ülke vatandaşları ve GCC ülkelerinde oturumu bulunan yolcular için varışta vize uygulamasını başlatmıştır.

Detaylı bilgi için info@vikingturizm.com.tr adresine mail atabilir, 0212 334 26 00 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

Ekonomik Doha uçak bileti için

 

BİZE ULAŞIN

Katar Covid-19 Seyahat ve Giriş Kuralları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın