Katar Covid-19 Seyahat ve Giriş Kuralları

01.09.2021 - 00:00:00 / 30.11.2021 - 12:50:31

5 Ekim 2021

Ülkelerinde 2 doz biontech aşı yaptırmış kişiler negatif PCR testiyleKatar'a giriş yapabilirler.

2 doz Sinovac aşısını yaptıran kişiler negatif PCR testi sonucuyla birlikte 30 gün geçerlii antikor testi bulundurarak Katar'a giriş yapabiliyorlar.

11 yaş altı cocuklar ebeveyleriyle kkarantinası olarak Katar'a giriş yapabilirler.

EN ucuz Katar uçak bileti için www.sonfiyat.com

 

26 Temmuz 2021

 

Genel Kurallar:

1-Katar Devleti, risk durumuna göre ülkeleri sınıflandırarak yeşil, sarı ve kırmızı olmak üzere 3 kategoride listelemiştir.

KOVID-19 Risk Düzeyine göre ülkeler için aşağıda yer alan linki ziyaret edebilirsiniz:
https://covid19.moph.gov.qa/EN/Pages/Qatar-Travel-Policyy.asp

Yeşil Listede yer alan ülkeler:
https://covid19.moph.gov.qa/EN/Documents/PDFs/GREEN%20COUNTRIES.pdf

Sarı listede yer alan ülkeler:
https://covid19.moph.gov.qa/EN/Documents/PDFs/YELLOW%20COUNTRIES.pdf

Kırmızı listede yer alan ülkeler:
https://covid19.moph.gov.qa/EN/Documents/PDFs/RED%20COUNTRIES.pdf

2-Katar'a giriş yapacak tüm yolcuların seyahatlerinden en az 12 saat önce EHTERAZ (http://www.ehteraz.gov.qa) sayfasından ön kayıt oluşturması zorunludur. Yolcuların EHTERAZ tarafından sağlanacak QR kodlu seyahat izni kontrol edilerek uçuşa kabulu sağlanacaktır.

3-Yurtdışında tedavi için bulunup Katar'a dönüşlerinde karantina koşulu bulunan yolcular için, hasta ve resmi refakatçisinin (Halk Sağlığı Bakanlığı Yurtdışı Tedavi Tıbbi Komitesi'nin yazılı onayı ile) otel karantina masrafları Katar Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından karşılanır.

4-Katar Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından onaylanmış/ koşula bağlı olaylanmış aşılar:

Onaylı Aşılar*:

Pfizer/ BioNTech (Comirnaty)

Moderna (Spikefax)

AstraZeneca (Coveshield/ Oxford/ Vaxepheria)

Jansen/Johnson & Johnson (tek doz)

Koşullu Onaylı Aşılar**:

Sinopharm

**Yukarıda belirtilen koşullu olarak onaylanmış aşıları tam olan yolcular otel karantinasına tabiidir. Otel karantina süresi, geliş ülkesinin yer aldığı kategoriye göre yeşil listede yer alan ülkelerden gelen yolcular için 5 gün, sarı listede yer alan ülkelerden gelen yolcular için 7 gün ve kırmızı listede yer alan ülkelerden gelen yolcular için 10 gündür.

**Ülkeye varışta antikor testini Hamad Uluslararası Havalimanı'nda veya karantina otelinde antikor testi yaptırabilirler. (Test maliyetleri yolculara aittir.) Sonuç pozitif ise, yolcular karantinadan muaftır. Sonuç negatif ise yukarıda belirtilen süreler için otel karantinası zorunludur.

**Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelen yolcuların Hamad Uluslararası Havalimanı'nda veya karantina otelinde PCR testi yaptırmaları gerekmektedir.

*Yukarıdaki onaylı aşılarından birini olan yolcuların aşağıdaki bilgileri içeren aşı sertifikalarını ibraz etmeleri gerekmektedir.

-Sertifikada yer alan isim ile pasaportta yer alan ismin eşleşmesi gerekmektedir.

-Aşı tipine göre doz tarihleri (Jansen aşısı için 1 doz ve diğer aşılar için 2 doz)

-Aşının adı/türü

-Aşının lot numarası (varsa)

-Aşı kurumunun resmi logosu veya mührü

Kovid-19'dan iyileşen yolcular:

-Son 12 ay içisinde Kovid-19 geçirmiş Katar vatandaşları ve Katar oturum izni bulunan yolcular, yurt dışından döndüklerinde, asemptomatik olmaları ve PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda karantinadan muaf tutulurlar.

-Bu kural sadece Kovid-19 teşhisi Katar'da konulmuş yolcular için geçerli olup, GCC (Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi) ülkelerinden birinde teşhisi konulmuş ve yukarıda belirtilen onaylı aşılardan birinden en az bir doz aşısını olmuş ve lokal sağlık kurumlundan önceki durumunu içeren resmi bir sertifika beyan eden yolcular da ülkeye varışta karantinadan muaf tutulurlar.

Seyahatten önce güncel kuralları takip etmek yolcunun sorumluluğundadır.

Türk Vatandaşları için Kurallar:

Türk vatandaşları Katar'a varışta ücretsiz 90 günlük vize alarak ülkeye giriş yapabilirler. Bunun için gerekenler:

-Minimum 6 ay geçerli pasaport

-Gidiş-dönüş bileti

-Yolcunun Katar'da kalış süresini kapsayacak şekilde onaylı otel rezervasyonu (Otel rezervasyonunun Discover Qatar üzerinden yapılması şart değildir.)

-Katar Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından onaylanmış aşılarından bir tanesi ile aşı sürecinin tamamlanmış olması ve ikinci doz aşı tarihinin üzerinden minimum 14 gün geçmiş olması

-Katar'a varış saatinden önceki son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonucu

-Uçak kalkış saatinden minimum 12 saat öncesinde EHTERAZ (http://www.ehteraz.gov.qa) sayfasından ön kayıt oluşturularak gerekli evrakların sisteme yüklenmiş olması. (Ehteraz ugulamasından muaf olan yolcular için aşağıdaki Ehteraz Uygulaması kısmını inceleyiniz.)

Vize numarası olmayan ve/veya varışta vize alacak yolcular ehteraz sayfasında kayıt oluştururken vize numarası kısmını boş bırakabilirler.

Katar Vatandaşları, Katar Oturum İzni Bulunlar veya

GCC Ülke Vatandaşları İçin Kurallar:

Yolcuların seyahat edeceği ülkedeki sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık merkezlerinden birinde Katar'a varış saatine son 72 saat içerisinde yapılmış PCR test sonucu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Seyahatten en az 12 saat önce EHTERAZ (www.ehteraz.gov.qa) websitesinden ön kayıt oluşturularak gerekli resmi evrakları sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Yolculara seyahatlerinden önce ibraz etmeleri için QR kodlu seyahat izin kodu verilecektir.

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı'nın onayladığı aşılardan biri ile aşılanan yolcular için; son doz aşı (yukarıda belirtilen iki doz aşılar için ikinci doz, Jansen için tek doz) tarihden itibaren en az 14 gün geçmiş olan yolcular ülkeye girişte karantinadan muaf tutulurlar.

Kısmi aşı (iki dozdan bir dozu yapılmış) veya aşıları tam olup da son dozun üzerinden 14 gün geçmemiş olan veya Halk Sağlığı Bakanlığı'ndan şartlı onayı bulunan aşı ile aşılanmış yolcular:

a-Çıkış ülkesinin yer aldığı kategoriye göre; sarı listede yer alan ülkelerden gelen yolcular için 7 gün ve kırmızı listede yer alan ülkelerden gelen yolcular için 10 gün otel karantina paketinin Discover Qatar üzerinden alınmış olması gerekmektedir.

b-Aşıları tamamlanmış ebeveynleri ile seyahat eden aşısız çocuklar (0-11 yaş), yeşil listeye alınmış bir ülkeden geliyorlarsa karantinadan muaf tutulurlar.

c-Aşıları tamamlanmış ebeveynleri ile seyahat eden aşısız çocuklar (12-17 yaş), yeşil listeye alınmış bir ülkeden geliyorlarsa 5 günlük ev karantinasına tabi tutulurlar.

d-Aşıları tamamlanmış ebeveynleri ile seyahat eden aşısız çocuklar (0-17 yaş), varış ülkesi sınıflandırmasına göre sarı listede yer alan ülkeler için 7 gün, kırmızı listedeki ülkeler için 10 gün ev karantinasına tabi tutulurlar.

-Son 10 gün içinde birden fazla ülkeye seyahat etmiş ve aşılanmamış yolcular için; sınıflandırmada yer alan en düşük risk seviyesine sahip ülkelerin karantina koşullarından yararlanabilmesi için yolcunun en düşük risk seviyesinde listelenen bir ülkede en az 10 gün kalmış olması gerekir.

-Bu kategoride yer alan ve yurtdışındaki tedavi seyahlerinden dönen yolcuların ve aşıları tamamlanmış bir refakatçilerinin EHTERAZ (www.ehteraz.gov.qa) websitesinden ön kayıt yaptırarak Yurtdışı Tıbbi Tedavi Komitesi'nden sağlık sertifikası ibraz etmeleri gerekmektedir. Yeşil listede (5 gün) ve sarı listede (7 gün) yer alan ülkelerden dönen yolcular ev karantinasına tabi tutulurlar. Kırmızı listede yer alan yolcular ve refakatçileri aşıları tamamlanmış olsa dahi 10 gün otel karantinasına tabi tutulurlar.

-Aşısı olmayan emziren anneler, hamileler, 75 yaş ve üstü kişiler için diğer aşısız kişilere uygulanan kontrol ve karantina politikası uygulanır.

Katar'a varışta uygulanacak kontrol ve karantina politikası:

1- Katar'a varışta sağlık ekibinin gerekli gördüğü durumlarda enfeksiyon belirtileri gösteren yolcular için gerekli tarama ve tekrar test yapılacaktır.

2- Aşısız yolcular, Katar'da onaylanmamış aşıları olanlar veya ikinci doz aşı tarihinden itibaren (14) günlük süreyi doldurmayanlar aşağıdaki prosedürlere tabidir:

a- Yeşil listede yer alan ülkelerden gelenler: Karantinanın 4. gününde tekrar temel sağlık merkezinde PCR testi yapılması koşulu ile 5 gün ev karantinasına alınır. Test sonucu negatif çıkan yolcuların karantina süresi 5. gün biter.

b- Sarı listede yer alan ülkelerden gelenler: Karantinanın 6. gününde tekrar PCR testi yapılması koşulu ile 7 gün otel karantinasına alınır. Test sonucu negatif çıkan yolcuların karantina süresi 7. gün biter. (Test masrafı 300QAR olup yolcuya aittir.)

c- Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenler: Karantinanın 9. gününde tekrar PCR testi yapılması koşulu ile 10 gün otel karantinasına alınır. Test sonucu negatif çıkan yolcuların karantina süresi 10. gün biter. (Test masrafı 300QAR olup yolcuya aittir.)

3-Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelen aşısı tamamlanmış yolcuların varışta Hamad Uluslararası Havalimanı'nda PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Test sonucu pozitif çıkan yolcuların izolaston protokölüne uyması gerekir. Test masrafı 300QAR olup yolcuya aittir.)

Aile Ziyaretleri, İş Amaçlı Seyahatler veya Turistler (GCC Ülke Oturumları Bulunanlar Dahil) İçin Kurallar

Sadece yukarıda genel koşullar başlığı altında belirtilen aşıları tamamlanmış yolcular veya Kovid-19'dan iyileşen yolcular ülkeye giriş yapabilir.

Aşıları Tamamlanmış Yolcular:

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı'nın onayladığı aşılardan biri ile aşılanan yolcular için; son doz aşı (yukarıda belirtilen iki doz aşılar için ikinci doz, Jansen için tek doz)’ın alınmasından itibaren 14 gün geçmisi durumunda yolcular ülkeye girişte karantinadan muaftır.

Aşıları tamamlanmış ebeveynleri ile seyahat eden aşısız çocuklar (0-11 yaş), yeşil listede yer alan ülkelerden birinden seyahat ediyor ise karantinadan muaftır.

Aşıları tamamlanmış ebeveynleri ile seyahat eden aşısız çocuklar (0-11 yaş), sarı listede yer alan ülkelerden birinden seyahat ediyor ise 7 gün otel karantinasına tabi tutulurlar.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden birinden seyahat eden çocuklar için bir istisna yoktur.

a-Kırmızı listede yer alan ülkelerden seyahat eden aşısız çocukların (0-11 yaş) ülkeye girişine izin verilmez.

b-Yeşil, sarı veya kırmızı listede yer alan ülkelerden seyahat eden aşıları tamamlanmış çocukların (12-17 yaş) karantina koşulu olmadan ülkeye girebilirler. Aşısız çocukların ülkeye girişine izin verilmez.

Yolcuların lokal bir GSM firmasından (Ooredoo veya Vodafone) SIM kart alarak EHTERAZ uygulamasını telefonlarına indirip etkinleştirmeleri gerekmektedir.

EHTERAZ Uygulaması:

Katar'a gelen tüm yolcular, ülkeye giriş limanına vardıklarında Ehteraz uygulamasını cep telefonlarına indirerek aktif hale getirmek zorundadır. Bunu sağlayabilmek için gerekenler:

-Yerel bir GSM operatünden (Ooredoo veya Vodafone) bir SIM kartı

-İnternet erişimi

-Android 6 veya daha yeni versiyonlar yada IOS 13.5 ve üstünü destekleyen bir akıllı telefon.

-Uygulamayı Google Play, Apple App Store veya online bir arama motoru aracılığıyla telefonunuza indirin.

-Uçuş öncesinde yerel bir SIM kartı olmayan yolcular Hamad Uluslararası Havalimanı'ndan satın alabilirler.

Katar vatandaşları, Katar'da oturum izni bulunanlar, çalışma vizesi bulunanlar bu uygulamadan muaftır.

Diplomatlar, idari kart sahipleri ve VVIP ziyaretçiler bu uygulamadan muaftır.

Diğer tüm yolcuların seyahatten önce uygulamadan ön kayıt oluşturması gerekmektedir.

Ehteraz uygulamasındaki durumu, yukarıdaki karantina politikasına uygun olarak, negatif bir Kovid-19 test sonucu görünene kadar karantina süresi boyunca sarı renkte kalacaktır.

Katar'da aşıları tamamlanmış kişilerin Ehteraz uygulamasındaki durumu, PCR testi sonucunun negatif çıkması halinde, karantinadan muaf olduklarını ve son doz aşılanma tarihden itibaren 14 günü doldurduklarını belirtmek için altın çerçeveli yeşil renkte kalacaktır.

Katar dışındaki bir ülkede aşıları tamamlanmış Katar vatandaşları ve oturum izni bulunan kişilerin Ehteraz uygulamasındaki durumu, aşı verileri sistemde güncellenene kadar altın çerçeve olmadan yeşil kalacaktır.

Yurtdışında aşılanan ziyaretçilerin Ehteraz uygulamasındaki durumu, aşı verileri sistemde güncellenene kadar altın çerçeve olmadan yeşil kalacaktır.

Vize numarası olmayan ve/veya varışta vize alacak yolcular ehteraz sayfasında kayıt oluştururken vize numarası kısmını boş bırakabilirler.

İstisnai Giriş İzni (EEP-Exceptional Entry Permit) gerekmeyen yolcular:

Yurtdışında 6 aydan az süre kalmış bulunan Katar oturum izni bulunan QID kart sahipleri (Yurtdışında 6 aydan uzun süre kalan yolcuların Kovid-19 öncesindeki gibi sponsorlarının Metrash veya Hukoomi aracılığı ile onay almaları gerekmektedir.)

Önceden alınmış vizeye sahip olanlar

Önceden alınmış İstisnai Giriş İzinleri geçerlidir.

Varışta Vize (Visa on Arrival) durumununda:

Katar Devleti aşıları tamamlanmış olan 95 ülke vatandaşları ve GCC ülkelerinde oturumu bulunan yolcular için varışta vize uygulamasını başlatmıştır.

 

 

 

Katar Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karara göre 18 Aralık 2020 tarihi itibari ile Türkiye 'düşük riskli ülkeler’kategorisinden 'diğer ülkeler’kategorisinealınmıştır. Bu tarih itibari ile Türkiye'den Katar'a seyahat edecek yolcular aşağıda detayları verilmiş olan "Diğer ülkelerden gelen yolcular’kategorisiiçin geçerli şartlar ve koşullara tabi olacaktır.

Katar'a kimler giriş yapabilir?

•Katar vatandaşları;

•Daimi ikamet (permanent residence) izni bulunan yolcular;

•Geçiçi ikamet (residence permit) izni bulunan yolcular ve aile üyeleri (istisnai giriş izni almak şartı ile)

•İstisnai giriş izni, yalnızca Katar Devleti'nde ikamet izni olanların yanı sıra Katar İçişleri Bakanlığı tarafından verilen kişisel ziyaret vizesi olanziyaretçiler için geçerlidir.

•Katar vatandaşı olmayan yolcular, milliyetleri veya orijinleri ne olursa olsun, bir Katar Şirketi tarafından destekleniyorsa ve şirket sahibi (Katar)onlarla birlikte Katar'a aynı uçuşla seyahat ediyorsa, istisnai giriş izni şartından muaftır. Katarlı şirket sahibi ile seyahat edebilecek yolcu sayısındaherhangi bir kısıtlama yoktur. Şirket sahibi, sahibinin adını belirten bir ticari sicil belgesi (CR) bulundurmalıdır. Yukarıdaki muafiyetin uygulanabilmesiiçin Katarlı olmayan yolcuların Katar Kimlik Kartı(QID)'nda belirtilen sponsor adının şirket adıyla aynı olması gerekmektedir.

•Katar vatandaşı olmayıp bir Katar vatandaşının kişisel sposorluğu altında olan yolcular, milliyetleri veya orijinleri ne olursa, Katarlı sponsoru veyasponsorunun birinci derece akrabaları (eşi, oğlu, kızı, annesi ve/veya babası) ile seyahat ediyorsa istisnai giriş izninden muaftırlar.

Geçiçi ikamet izni bulunan yolcular için istisnai giriş izni koşulları:

Şu anda Katar'da bulunan ve seyahat edip geri dönmek isteyen geçici ikamet (QID) sahibi yolcular, Katar'dan ayrılırken otomatik olarak istisnai bir girişizni alacaklar. Kendisi veya çalışanı, ikamet sahibi Katar'dan ayrıldıktan sonra herhangi bir noktada Katar İçişleri Bakanlığı'nın web sitesinden istisnaigiriş iznini yazdırabilecektir. Taleplerin artık "Qatar Portal" web sitesi üzerinden gönderilmesine gerek kalmayacaktır. İzin, ikamet eden kişininKatar'dan ayrılışının kaydının ardından otomatik olarak alınacaktır.

Otomatik istisnai giriş izni hizmeti, şu anda Katar dışında olan sakinler için mevcut değildir. Dönmek isteyen sakinlerin Qatar Portal web sitesi üzerindenistisnai dönüş izni almaları gerekmektedir.

• Giriş izni başvurusu Qatar Portal websitesi üzerinden yapılabilir: https://portal.www.gov.qa/wps/portal/qsports/home

• Giriş izni düzenlendiği tarihten itibaren 1 ay geçerlidir.

• İzin sahibinin Katar'a varışta EHTERAZ uygulamasını cep telefonuna yüklemesi gerekmektedir.

• Düşük risk taşıyan ülkeler katagorisinden gelen yolcular, geldiği ülkede 72 saat veya daha uzun süredir ikamet ettiğini gösterir belgeyi başvurusuna eklemelidir.

• Yetkili makamlar, izin belgesinin verilmesine dair şartlar ve koşullar uyarınca izin başvurusunu kabul etme veya reddetme hakkını saklı tutar.

• Başvuru sahibinin başvuru esnasında beyan ettiği tüm bilgilerin doğru olduğunu kabul etmesi gerekmektedir. Herhangi bir tutarsızlık veya yanlış bilgiverilmesi durumunda Katar Devleti'nin düzenlemelerine ve yasalarına göre yasal yükümlülükler uygulanır.

• İşveren, ikametgahın giriş izni için başvurmaya yetkili kişidir. Aile üyeleri için, eğer sponsor ülkedeyse, doğrudan Katar Portalı üzerinden aile üyeleriiçin giriş izni başvurusunda bulunabilir. Ancak, ülke dışındaysa, önce işvereninden istisnai giriş izni talep etmeleri gerekir. Sponsor, yalnızca iznialdıktan sonra Katar Portalı üzerinden aile üyeleri için başvurabilir.

Düşük Riskli Ülkelerden Gelen Yolcular için Kural ve Şartlar:

Düşük riskli ülkelerin listesi Katar Sağlık Bakanlığı'nın resmi web sitesinde yayınlanmaktadır. Güncel olarak listeye ulaşmak için linki ziyaret edebilirsiniz:https://covid19.moph.gov.qa/EN/Pages/Countries-Classified-Low-Risk-of-COVID-19.aspx

• Yolcuların uçuştan önce, 48 saati geçmeyen bir süre içerisinde , (varsa) onaylanmış bir hastaneden COVID-19 testi yaptırmaları ve varışta testin basılıbir kopyasını döküman olarak yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. COVID-19 testi yanında bulunmayan yolcuların testi Hamad Uluslararası Havalimanı'ndayapılacaktır.

• Başvuru sahibinin, istisnai izin başvurusu yaparken, geldiği ülkede 72 saat veya daha uzun süre kaldığını gösterir belge yüklemesi gerekmektedir. Geldiğiülkede 72 saatten daha az kalmış olan yolcular 'Diğer Ülkelerden gelen yolcular’kategorisinde değerlendirilecektir.

• İzin başvurusu esnasında geliş ülkesi hakkında yanlış beyanda bulunulması halinde giriş izni otomatik olarak iptal edilecektir.

• Düşük riskli ülkelerden seyahat eden yolcular, kendilerini en az 7 gün ev karantinasına alacağını taahhüt eden resmi bir form imzalar. EHTERAZ uygulamasıile yolcu takip edilir. 5. veya 6. gün yolcu bildirilen onaylanmış sağlık merkezine giderek tekrar test yaptırır. Sonuç pozitif ise yolcu izolasyonayönlendirilir, sonuç negatif ise 7. günün sonunda karantina süresi sona erer.

Diğer Ülkelerden Gelen Yolcular için Kural ve Şartlar:

'Düşük riskli ülkeler’listesinde bulunmayan ülkelerden gelen yolcular için uygulamalar aşağıdaki gibi olacaktır:

• Diğer ülkelerden gelen yolcuların varış tarihinden itibaren 7 gün karantina için belirlenmiş ve onaylanmış otellerinden birinden otel rezervasyonu bulunmalıdır.

• Yolcunun COVID-19 testi varışta havalimanında yapılacaktır. Test sonucu negatif çıkan yolcular zorunlu karantina sürelerini otelde geçirir. Test sonucupozitif olan yolcular izolasyon için yönlendirileceklerdir. (Türkiye'den çıkış yapan yolcular için akredite edilmiş sağlık merkezlerinden uçuşa 48saat yada daha kısa süre kala alınmış Covid 19 test sonucu ibrazı zorunludur. Onaylanmış sağlık merkezlerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz)

• İstisnai giriş izni alan yolcular otel karantinası ve sosyal mesafeyi korumak da dahil tüm prosedürlere uymalıdır. Prosedürlerin ihlali durumunda otelkarantinası 7 gün daha uzatılacaktır.

• İzin başvurusu esnasında geliş ülkesi hakkında yanlış beyanda bulunulması halinde giriş izni otomatik olarak iptal edilecektir.

• Aşağıdaki gruplardan birinde yer alan ve 'Diğer ülkeler’kategorisinde yer alan ülkelerden gelen yolcular (Katar vatandaşları, daimi ikametgahı bulunanyolcular veya istisnai giriş izni bulunan geçici ikametgah sahibi yolcular) ve kendileri ile seyahat eden aynı evde yaşayan yakın aile üyeleri ileaynı evde yaşayan çalışanları otel karantinası yerine ev karantinasına tabiidir.

 • 55 yaş ve üstü yolcular
 • Organ nakli veya kemik iliği nakli olan yolcular
 • Tedavisi devam eden hipertansiyon sahibi yolcular
 • Bağışıklık baskılayıcı tedavi gerektiren durumu olan yolcular
 • Kalp yetmezliği veya koroner arter hastalığı olan yolcular
 • Orta ile şiddetli astım rahatsızlığı olan yolcular
 • Metastazlı ve tedavisi devam eden kanser rahatsızlığı olan yolcular (Kemoterapi veya radyoterapi)
 • Hamile olan yolcular
 • 0-5 yaş arası çoçuk emziren anneler
 • Son dönem böbrek yetmezliği olan veya diyalize giren yolcular
 • Kronik karaciğer hastalığı (CLD:Cronic Liver Disease) ve dekompansasyonu olan yolcular
 • Alt ekstremite amputasyonu olan yolcular
 • Günlük yaşam aktiviteleri için başkalarının bakımına muhtaç olan engelli yolcular
 • Engelli çocuklar ve anneleri
 • Epilepsi tedavisi devam eden yolcular
 • Diyabetik ayak enfeksiyonu olan yolcular
 • Son on gün içerisinde vefat eden birinci derece yakını olan yolcular
 • Antipsikotik ilaç tedavisi devam eden zihinsel rahatsızlığı olan yolcular ve kapalı alanda durumu kötüleşen yolcular
 • Tedavisi devam eden diyabetik yolcular (Herhangi big HbA1C seviyesi)
 • Refakatçi olmadan seyahat eden küçük yolcular (18 yaş altı)

Havalimanına varışta yolcuların bulundurması gereken belgeler:

• Pasaport

• Qatar Residence kartı

• İstisnai giriş izni

• Otel karantina taahhüdü

• COVID-19 Muayene Sertifikası'nın kopyası (Yolcunun düşük riskli ülkelerden birinden gelmesi halinde akredite hastanelerden birinde uçuştan önce 48 saatigeçmeyen bir sürede COVID-19 muayenesinin basılı bir kopyasının havalimanındaki yetkili kişilere sunulmsa gerekmektedir.)

• Karantina için yapılan otel rezervasyonun kopyası (Yolcunun 'diğer ülker’listesinde bulunan ülkelerden gelmesi halinde karantina için onaylanmış otellerdenbirinde yapılmıs otel rezervasyonun basılı veya dijital bir kopyasını sunması gerekmektedir)

Karantina için otel rezervasyonunun Discover Qatar üzerinden yapılmalıdır. Onaylanmış oteller listesi için Discover Qatar 'in sayfasını ziyaret edebilirsiniz:https://www.discoverqatar.qa/welcome-home/

Yukarıda belirtilen kısıtlamalar Katar'a giriş yapacak yolcular için geçerli olup; Katar transit olarak diğer noktalara seyahat eden yolculara ait gerekliliklerile son güncel bilgi için mutlaka seyahat danışmalarımızı arayınız

Kaynak : Qatar Airways Türkiye

BİZE ULAŞIN

Katar Covid-19 Seyahat ve Giriş Kuralları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın