Finlandiya Covid-19 Seyahat Kısıtlamaları

09.08.2021 - 00:00:00

17 Ağustos 2021 Güncelleme

İş seyahati için Finlandiya`ya giden yolcularımız, ekteki formun doldurulmuş halini Finlandiya'ya ulaştıklarında sınır polisine ibraz etmekle yükümlüdür.

En Ucuz Helsinki uçak bileti için www.sonfiyat.com

 

09 Ağustos 2021 Güncelleme

Finlandiya COVID-19 kısıtlamalarında bazı değişikliklere gidilmiştir ve 22 Ağustos 2021 tarihine kadar geçerli olan değişiklikler aşağıdaki gibidir.

Aşağıda Finlandiya sağlık otoriteleri tarafından onaylanmış aşı markalarının tüm dozlarını yaptıran / belgeleyen (Son doz aşı üzerinden 14 gün geçmiş olması kaydıyla) ve geçerli vizesi olan tüm yolcular ülkeye giriş yapabilir.

Onaylanmış Aşılar:

Name Of The VaccineVaccine ManufacturerMarketing Authorization Granted ByNumber Of Doses Required

Comirnaty (Pfizer BionTech)BioNTech Manufacturing GmbH EMA, WHO 2

COVID-19 Vaccine Spikevax (previously Moderna)Moderna Biotech Spain, S.L. EMA, WHO 2

Vaxzevria (previously COVID-19 Vaccine AstraZeneca)AstraZeneca Ab EMA, WHO 2

COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson&Johnson)Janssen-Cilag International NV EMA, WHO 1

BIBP/SinopharmBeijing Institute of Biological Products Co.Ltd. (BIBP) WHO 2

COVISHIELDSerum Institute of India Pvt. Ltd. WHO 2

CoronaVacSinovac Life Sciences Co.Ltd. WHO 2

 

Diğer güncelleme son 6 ay içinde COVID19 hastalığına yakalanmış/iyileşmiş (COVID19 Pozitif raporu) ve negatif Pcr testine sahip olan tüm EU / Schengen vatandaşları, İstanbul aktarmalı Finlandiya'ya seyahat edebilirler.

Fin vatandaşları ve aile bireyleri, Finlandiya'da ikamet eden AB/Schengen ülke vatandaşları ve aile bireyleri, Brexit sonrası yapılan geri çekilme anlaşmasıyla Finlandiya'da ikamet eden İngiliz vatandaşları ya da Finlandiya için oturumu olan yolcularımız Finlandiya'ya giriş yapabilir. Bununla birlikte, Finlandiya'da ikamet eden kişilerin birinci derecedeki aile yakınları veya partnerleri için de özel izin alarak yolcularımızın Finlandiya'ya seyahatleri sağlanabilir.

Finlandiya'nın kısıtlamasız seyahat sağlanabileceği ülkeler listesindeki ülkelerden Finlandiya'ya sadece ilgi ülkelerden direkt uçuşla gelebilen yolcular seyahat edebilir. Kural olarak son seyahatin başladığı ülke kısıtlamaları uygulanır.

 

Aşağıdaki zorunlu seyahatler ve yazılmamış diğer insani nedenlerden dolayı seyahat etme zorunluluğu olan yolcular için istisnai durumlar uygulanabilmektedir.

* Finlandiya' ya gelip transit olarak 24 saat içerisinde başka bir Avrupa birliği ülkesine kara /deniz / hava yolu ile devam edecek yolcuların konfirme seyahat belgesini ibraz etmeleri şartıyla uçuşlara kabul edilebilir. Transit dış hat seyahatleri olan yolcular için varış ülke kısıtlamaları geçerli olacaktır. Transit alanda belge ibrazı talep edilmez. Havayolu ile gelip, deniz yolu ile diğer ülkelere gitmek isteyen yolcular, Finlandiya kara sınırından girecekleri için Finlandiya kısıtlamalarına maruz kalacaklardır.

* Finlandiya' ya gelen yolcularımızdan 72 saat öncesinden alınmış Negatif PCR veya ANTİJEN testi tavsiye edilmektedir ve bu uygulama zorunlu değildir.

* Finlandiya'ya iş için gelen ve Finlandiya'da oturumu ya da çalışma izni olmayan diğer ülke vatandaşları yolcularımızdan sınır polisi buradaki formun doldurulmuş halini talep etmektedirler. İlgili formun doldurulması zorunludur.

* Aşı veya Pcr test sonuçları Fince, İngilizce ve İsveççe dillerinde kabul edilmektedir, diğer diller kabul edilmemektedir.

 

Zorunlu Seyahatler:

* Görev süresince sağlık, kurtarma ekipleri ve yaşlılara bakmak için görevlendirilen profesyoneller,

* Görev süresince kargo transport ve lojistik için görevlendirilen kişiler,

* Diplomat, uluslararası organizasyon personelleri, askeri personel ve insani yardım görevlileri,

* Uluslararası korumaya ihtiyacı olan kişiler ya da buna benzer bir sebepten dolayı seyahat etme zorunluluğu olan kişiler,

* Kişinin çocuğunun doğması, yakınının ciddi bir hastalığının olması yada düğününün olması gibi diğer insani nedenler,

* Toplumun işleyişi veya güvenliği için önemli olan iş gibi diğer gerekli ertelenemeyen işlerin yapılması için gereken taşımacılık. Bu işlerin yapılabilmesi için diğer ülkelerden gerekli/ilgili kişilerin gelmesi gerekliliği, yabancı medya temsilcileri vb. gibi kişiler.

 

İş seyahati için gelen yolcularımızın sağlamakla yükümlü olduğu form buradaki link'den indirilebilirsiniz.

Mesai saatleri dışında COVID konularında anlaşılmayan noktalar olması durumunda öncelikle Mr. Pekka Salonen Mobile: +358 50 573 7568 (WA, Signal),

E-posta: pekka.salonen@raja.fi yada Finlandiya sınır polisi genel e-posta adresleri hkv@raja.fi ve ya Mobil: +358 295412660 iletişim bilgilerinden yardım talep edilebilirsiniz.

 

ÜLKEYE GİREBİLEN YOLCULAR İÇİN PCR TEST GEREKSİNİMLERİ:

PCR testi aşağıdaki koşullara göre ülke varışında yapılmaktadır.

 

TESTE İHTİYACI OLMAYAN YOLCULAR:

* Yukarıda belirtilen aşı markalarının full dozlarını yaptıran yolcular ve aşı yaptıran yolcularımızın son dozlarının yapılış tarihinden itibaren en az iki hafta geçmiş olması,

* 6 ay içinde koronavirüs hastalığını geçirdiğini belgeleyen yolcular.

 

1 TESTE İHTİYACI OLAN YOLCULAR:

* Son 72 saat içinde alınmış geçerli PCR negatif raporu olan yolcular ülkeye varışlarından itibaren 3 ila 5 gün içerisinde ikinci testi yaptırmak zorundadırlar.

* Yukarıda belirtilen onaylı aşılardan tek doz aşı olan yolcular, aşı oldukları tarihten itibaren 14 gün geçmesi şartıyla ülkeye varışlarından itibaren 3 ila 5 gün içerisinde ikinci testi yaptırmak zorundadırlar.

 

2 TESTE İHTİYACI OLAN YOLCULAR:

Yukarıdaki şartları sağlayamayan kalan tüm yolcular ülke varışında test yaptırmak zorundadır. İlk testin ardından ülkeye varış tarihinden itibaren 3 ila 5 gün içerisinde ikinci testi yaptırmak zorundadırlar.

18 yaşından büyük ve test ihtiyacı olup, test yaptırmak istemeyen yolcular cezai yaptırımlara maruz kalacaktır.

 

İSTİSNALAR:

* 2006 yılı içinde ya da sonrasında doğan tüm yolcular bu uygulamadan muaftırlar.

Havalimanındaki uzun test kuyruklarına yardımcı olmak ve yolcu memnuniyetini arttırmak amacıyla tüm yolcularımıza aşağıdaki linke kayıt yaptırılması tavsiye edilmektedir.

https://www.finentry.fi/en/

 

 

Finlandiya COVID-19 kısıtlamalarında 28 Şubat 2021 tarihine kadar geçerli olan değişiklikler aşağıdaki gibidir:

Türk Hava Yolları seferleri için sadece Fin vatandaşları ve aile bireyleri, Finlandiya’da ikamet eden AB/Schengen ülke vatandaşlarıve aile bireyleri, Brexit sonrası yapılan geri çekilme anlaşmasıyla Finlandiya’da ikamet eden İngiliz vatandaşları ya da Finlandiyaiçin oturumu olan yolcular Finlandiya’ya giriş yapabilir. Bununla birlikte, Finlandiya’da ikamet eden kişilerin birinci derecedekiaile yakınları veya partnerleri için de özel izin alarak yolcular Finlandiya’ya seyahatleri sağlanabilir.

Finlandiya’ya gelip transit olarak 24 saat içerisinde başka bir Avrupa birliği ülkesine kara/deniz/hava yolu ile devam edecekyolcuların konfirme seyahat belgesini ibraz etmeleri şartıyla uçuşlara kabul edilebilir.

Finlandiya’ya gelen yolcular 72 saat öncesinden alınmış Negatif PCR veya ANTİJEN testi tavsiye edilmektedir ve bu uygulama zorunludeğildir.

Finlandiya`ya iş için gelen ve Finlandiya’da oturumu ya da çalışma izni olmayan diğer ülke vatandaşları yolcularımızdan sınır polisiburadaki formun doldurulmuş halini talep etmektedirler. İlgili formun doldurulması zorunludur.

Finlandiya’ya gelen yolcular için 14 gün zorunlu olmayan ev karantinası tavsiye edilmektedir.

Aşağıdaki zorunlu seyahatler ve yazılmamış diğer insani nedenlerden dolayı seyahat etme zorunluluğu olan yolcular için istisnai durumlaruygulanabilmektedir.

Zorunlu Seyahatler;

 • Görev süresince sağlık, kurtarma ekipleri ve yaşlılara bakmak için görevlendirilen profesyoneller,
 • Görev süresince kargo transport ve lojistik için görevlendirilen kişiler,
 • Diplomat, uluslararası organizasyon personelleri, askeri personel ve insani yardım görevlileri,
 • Uluslararası korumaya ihtiyacı olan kişiler ya da buna benzer bir sebepten dolayı seyahat etme zorunluluğu olan kişiler,
 • Kişinin çocuğunun doğması, yakınının ciddi bir hastalığının olması ya da düğününün olması gibi diğer insani nedenler,
 • Toplumun işleyişi veya güvenliği için önemli olan iş gibi diğer gerekli ertelenemeyen işlerin yapılması için gereken taşımacılık.Bu işlerin yapılabilmesi için diğer ülkelerden gerekli/ilgili kişilerin gelmesi gerekliliği, yabancı medya temsilcileri vb.gibi kişiler.

Güncel bilgilere aşağıdaki link `den ulaşılabilmektedir.

https://raja.fi/en/guidelines-for-border-traffic-during-pandemic

İş seyahati için gelen yolcular sağlamakla yükümlü olduğu form aşağıdaki link `den indirebilir

https://valtioneuvosto.fi/-/10616/hallitus-paatti-rajaliikenteen-kiristamisesta

--

Dear Agency,

Ref: Bulletin dated 11.09.2020 and numbered DIG-090183

Finland has made some changes to COVID-19 restrictions. The changes that are valid until 28 February 2021 are as follows.

For Turkish Airlines flights, Finnish citizens and their family members, European Union or Schengen State citizens and their familymembers, British nationals who resides in Finland under the Withdrawal agreement, Finnish residency permit holders or their first-degreefamily members or partners who can obtain a permission can enter Finland.

Passengers who arrive to Finland and travel to another European Union country within 24 hours by land / sea / air traffic maybe accepted to the flights, but passengers must show a confirmed travel document.

Finnish government recommends from all passengers arriving to Finland to get Negative PCR or ANTIGEN test which is taken maximum72 hours before boarding the aircraft.

Passengers who doesn’t have a right to enter Finland and travels for business purposes, Finnish Border Authority is asking to getthis form here filled out. Please note this is not a recommendation and it is mandatory.

Self-quarantine is recommended for those arriving to Finland and it is 14 days home quarantine.

Exceptions may apply to passengers who are obliged to travel for the following mandatory travels and other humanitarian reasons withpermissions.

Essential reason:

 • Health care and rescue service personnel (including first aid) and elderly care professionals during assignments,
 • Freight transport and logistics personnel during assignments,
 • Diplomats, staff of international organisations, military personnel and humanitarian aid workers in the exercise of their duties,
 • Persons travelling on a Finnish residence permit,
 • Persons in need of international protection or who are travelling for other humanitarian reasons,
 • Pressing family matters (for example, the birth of one's own child, a serious illness of a close relative, one's own wedding) orother pressing personal reasons,
 • Transport required to perform other necessary non-postponed tasks such as work that is important to the functioning or safety ofsociety. Persons such as the necessity of the necessary / relevant persons from other countries, foreign media representatives,etc. Families of Finnish citizens living abroad.

CLICK here for A0149/21 Notam details.

Current information can be followed from the link below.

https://raja.fi/en/guidelines-for-border-traffic-during-pandemic

The form that our passengers arriving for business travel are obliged to provide a form where can be downloaded from the link below.

https://valtioneuvosto.fi/-/10616/hallitus-paatti-rajaliikenteen-kiristamisesta

Best Regards.

BİZE ULAŞIN

Finlandiya Covid-19 Seyahat Kısıtlamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın