Hava Yolu Seyahatlerinde Coronavirus Esneklikleri

14.03.2020 - 00:00:00

Hava Yolları’nın Koronavirüs salgınından dolayı yaşanan süreçler nedeni ile seyahat planlarını değiştirmek veya ertelemek isteyen yolcular için geliştirdikleri uygulamalarının özet bilgileri paylaşmak isteriz.

Söz konusu uygulamalar, Ülkelerin otoriteleriyle ve Hava Yolları’nın bulunduğu bölgelerinde ki güncel duruma göre değişiklik gösterebildiğinden seyahatinizin ve uçuşunuzun güncel durumu için ofisimizden bilgi alabilirsiniz.

Türk Hava Yolları & Anadolujet

En güncel bilgiler için lütfen: https://www.turkishairlines.com/tr-tr/duyurular/coronavirus-salgini/index.html adresinden takip ediniz

Türk Hava Yolları Tüm uçuş ağı genelinde (İç Hat ve Kıbırs biletleri hariç) tüm ücret tiplerinde 05 Mart 2020 tarihi öncesinde satın alınan biletlerin ilk değişikliği (16 Mart 2020 tarihine kadar işlem yapılması kaydıyla) ile 06-24 Mart 2020 tarihleri arasında satın alınan biletlerin ilk değişikliğini ücretsiz olarak yapılabilecektir, değişiklik ceza bedeli tahsil edilmeyecektir.

Uygulama koşulları:

Biletleme 05 Mart 2020 (dahil) tarihine kadar veya ilgili aralıkta yapılmış olmalıdır.

Seyahat tarihi 31 Aralık 2020 tarihine kadar olan Türk Hava Yolları operasyonu uçuşlarda geçerlidir.

Sadece Değişiklik cezası alınmayacaktır.

No Show biletler kapsam dışında olup, yayın kapsamında sadece değişiklik cezası (rebooking/rerouting charge) alınmayacaktır.

Bu uygulama mil biletleri için (İç Hat ve ECN-TR-ECN biletleri hariç) geçerlidir. No Show ve Upgrade cezaları kapsam dışında değerlendirilecektir.

Değişiklik sonrasında ortaya çıkabilecek ücret farkları tahsil edilecektir.

Ücret kuralında yer almadığı durumda ilave iade hakkı verilmemektedir.

Yeni seyahat için yolculuğun tamamı 31 Aralık 2020 ile sınırlandırılmıştır.

Değişiklik işlemi uçuştan 5 gün öncesine kadar yapılmalıdır.

Pegasus

Koronavirüs (COVID-19) vakalarında yaşanan artış ile birlikte seyahat planlarında oluşan belirsizlik nedeniyle tüm dış hat ve Kıbrıs uçuşları bilet değişikliği ve ücretsiz açığa alma hakkı sunuyor.

31 Mart 2020 tarihine kadar başvuru yapılması şartıyla; aşağıda belirtilen kurallar dahilinde işlemler yapılabiliyor:

7 Mart 2020 ve öncesinde satın alınmış, 7 Mart 2020 – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında Dış hat ve Kıbrıs uçuşu olan yolcular, biletlerini 29 Ekim 2020 tarihine kadar olan bir uçuşla, değişiklik ücreti ödemeden varsa sadece yeni biletle ücret farkını ödeyerek değiştirebilir veya biletlerini 1 yıl içinde kullanmak üzere açık bilete ücretsiz olarak çevirebilirler.

İtalya, Irak, Iran ve Suudi Arabistan için sunulan ücretsiz iptal ve değişiklik hakkı devam etmektedir.

Onurair

Onur Air; 12-28 Mart 2020 tarihleri arasındaki uçuşlarında seyahat edecek yolculara ücretsiz iptal hakkı veya 1 Nisan 2020 tarihi sonrasındaki bir uçuşumuza ücretsiz olarak değişiklik hakkı sunuyor.

Konuyla ilgili iptal ve değişiklik işlemleri 11 Mart 2020 saat 17:00’ye kadar gerçekleştirilebilir.

SunExpress

SunExpress tüm uluslararası uçuşları için esnek rezervasyon değişikliği uygulaması:

7 Mart – 30 Haziran 2020 tarihlerinde arasında gerçekleşecek seyahatler için 6 Mart 2020 tarihi öncesinde yapılmış olan rezervasyonlar veya 6 Mart – 30 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacak yeni rezervasyonlar 31 Mayıs 2020 tarihine kadar ücretsiz olarak istenilen başka bir tarihe ertelenebilecektir.

* Rezervasyon değişikliği işlemi uçuştan en az 7 gün önce yapılmalıdır.

* Her rezervasyon numarası için sadece bir kez erteleme hakkı bulunmaktadır. Bilet iptalleri ücretsiz değildir. Değişiklik yapılacak bilet ücretinin ilk alınan bilet ücretinden daha düşük olması halinde aradaki fark iade edilmez. Eğer değişiklik yapılmak istenen biletin ücreti daha yüksek ise ek ücret uygulanabilir.

Lufthansa Group Havayolları

Lufthansa Group Havayolları yolcularına dünya çapında seyahatlerini bir kez ücretsiz olarak değiştirme imkanı sunuyor.

Bu prosedür 5 Mart ve 30 Nisan 2020 tarihleri arasında uçuşları (iptal hariç) ve

Lufthansa, Avusturya Hava Yolları, Swiss Air, Sabena, Air Dolomiti Hava Yolları ile 5 Mart 2020'ye kadar (dahil olmak üzere) düzenlenmiş bileti olan yolcular için geçerlidir.

Qatar Airways

30 Haziran 2020'ye kadar olan seyahatlerde ve biletlenmesi 27 haziran 2020 ye kadar yapılcak işlemlerde, uçuşa 3 gün kala:

Değişiklik yapılacak yeni tarihin, fiyatın ve biletin geçerlilik kurallarına uygun olması,

Değişiklik aynı ücret sınıfında olması,

Farklı ücret sınıfında yapıldığı takdirde ortaya çıkacak her türlü fiyat, vergi ve diğer ücret farkı alınması kaydıyla, ücret iadesi yapmadan, iade talep eden yolcular için gelecek seyahate ertelenmesi sağlamaktadır.

British Airways

British Airways Değişiklik Cezalarını kaldırılmıştır

Değişiklik cezaları 03 Mart 2020 ve 16 mart 2020 tarihlerinde düzenlenen biletler için kaldırılmıştır.

Son günlerde yaşaşan sağlık endişelerinden dolayı 03/03/20 tarihinden itibaren, British Airways üzerinen düzenlenen biletlerde daha fazla esneklikler uygulanacağı bildirlmiştir.

Tüm satış noktalarında ve parkurlarda geçerli olmak üzere, ücret seviyesine bakılmaksızın, yapılacak seyahatlerde yolcuların daha esnek hareket edebilmesi için değişiklik cezaları uygulanmayacaktır.

Konuyla ilgili Dikkat edilmesi noktalar

03/03/20 tarihinden itibaren yapılan rezervasyonlarda geçerlidir.

Rezervasyon sisteminde geçerli bütün seyahat tarihleri için geçerlidir.

Bütün parkurlarda, ücret seviyelerinde ve satış noktalarında geçerlidir.

Varsa, ücret farkları alınır.

Değişiklik uçuş gününe kadar yapılabilir.

İade biletlerde orjinal kuralı geçerli olacaktır.

Singapur Hava Yolları

1 Mart 2020 tarihi itibari ile Singapur Hava Yolları iadeleri;

Tamamı kullanılmayan biletlerin iadesinde, bilet düzenlenme tarihinden itibaren bir yıl içinde iade yapılabilir,

Kısmen kullanılan biletlerin iadesinde ise, ilk uçuş tarihinden itibaren 1 yıl içinde iade yapılabilir,

Yukaridaki süreler aşıldığı durumlarda, iade kurallarına ek olarak;

50 USD EDF (Expired document fee) ücret kesintisi alınması ile Sadece vergi iadesi bulunan biletlerde, iade miktarı 50 USD altında ise, iade işlemi gerçekleştirilmemesi olarak değişmiştir. Ayrıca

Cumhurbaşlanlığı’ndan 12 Mart 2020 tarihli gönderilen GENELGE’ye istinaden kamu personeli değişiklik kuralları için bilet departmanımızı arayabilirsiniz.

Emirates

31 Mart’tan önce yapılan rezervasyonlardaki değişikliklerde değişiklik ücreti alınmıyor; Skywards üyelerinin statülerinin koruması için bonus statü milleri veriliyor ve statü seyahat gereklilikleri düşürülüyor. Destinasyon bazında uygulamaları için ofisimizle irtibata geçebilirsiniz.

Saudia

Suudi Arabistan Krallığı Sivil Havacılık Otoritesi’ uygulamasına göre aşağıdaki koşulları taşıyan yolcuların 31 Mart 2020 tarihine dek Suudi Arabistan Krallığı’na girişleri durdurulmuştur.

 • Umre vizesi olan tüm yolcular.
 • Turistik vizesi olan tüm yolcular.
 • Çin, Tayvan, Hong Kong, İran, İtalya, Kore, Makao, Japonya, Tayland, Malezya, Endonezya, Pakistan, Afganistan, Irak, Filipinler, Singapur, Hindistan, Lübnan, Suriye, Yemen, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Somali, Vietnam’dan gelen tüm yolcular
 • Son 14 gün içerisinde, Çin, Tayvan, Hong Kong, İran, İtalya, Kore, Makao’da bulunmuş olan tüm yolcular.
 • Körfez ülkesi vatandaşları artık sadece kimlikleri ile ziyaret edemeyecek olup, yanlarında pasaportları olduğu takdirde uçuşa kabul edilebileceklerdir.
 • Suudi Arabistan’da oturum hakkı olan vatandaşların, girişte müşahade altına alınmak koşuluyla Suudi Arabistan Krallığı’na girişine müsaade edilecektir.
 • Umre vizeli grupların 15 Nisan 2020 tarihine kadar olan rezervasyonları iptal olup, yeni rezervasyon talepleri bir sonraki duyuruya kadar durdurulmuştur. Bu yolculara ücretsiz Değişiklik Hakkı ile Orijinal biletleme tarihinden itibaren 1 yıl içerisindeki seferlere ceza alınmaksızın sağlanacaktır. İade Hakkı olarak ücret kurallarına bakılmaksızın cezasız iadelerinin sağlanması gerçekleştirilecektir.

Oman Air

6 Mart 2020 - 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında Oman Air ile yapılacak olan tüm yeni rezervasyonlarda değişiklik yapmanız gerektiğinde, var olan rezervasyonunuzun gidiş saatine kadar herhangi bir değişiklik ücreti ödemeden rezervasyonunuzu değiştirebilirsiniz.

Her bir uçuş için, aynı rezervasyon sınıfında olmak kaydı ile, iki defaya kadar ücretsiz tarih değişikliğine izin verilir.

Satış Dönemi 6 Mart 2020 - 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında iken, Seyahat Dönemi 6 Mart 2020–31 Ekim 2020 tarihleri arasında tüm Oman Air varış noktaları için geçerlidir.

Ek hizmetler için, ücret uygulanabilecektir.

Air Canada

4 Mart 2020den önce biletini satın aldı ve uçuşu 30 Nisan 2020den önce ise, Air Canada, uçuşa 24 saatten daha uzun süre olan biletlerde bir defaya mahsus, değişiklik ücretlerinde muafiyet sağlamaktadır. Yolcular ayrıca, uçuşa 24 saatten fazla olan biletlerini iptal edip, kullanılmayan tutarları daha sonraki bilet alımlarında kullanabilirler. Nakit geri ödeme yapılmamaktadır. Değişiklik sonucunda ücret farkı oluşması durumunda, fark tahsil edilecektir. Yeni biletin tutarının daha düşük olması durumunda, fark iadesi olmayacaktır. Değişiklik durumunda tüm uçuşların 31 Aralık 2020ye kadar tamamlanamsı gerekmektedir.

1 defaya mahsus ücretsiz değişiklik aşağıdaki biletlere uygulanabilir:

 • 014 kodlu biletler
 • Grup, açılanan ücretler ve tur kodlu bileler dahil tüm fiyat tipleri
 • Tüm satış noktalarından kesilen biletler.
 • Uçuş tarihi 30 Nisan 2020ye kadar olan biletler.
 • Yeni seyahat tarihi 31 Aralık 2020ye kadar tamamlanması gerekmektedir.
 • İadeler bilet kuralları çerçevesinde yapılacaktır

Mısır Hava Yolları

Yolcular, seyahat tarihinden bir gün önce veya bir gün sonra seçeceği tarihte sadece EGYPTAIR uçuşu olmak kaydıyla ücretsiz değişiklik yapabilirler.

Qantas Hava Yolları

Detaylar: https://www.qantas.com/agencyconnect/eu/en/agency-news/agency-news-january-20/coronavirus-travel-update.html
adresinden takip edilebilir

BİZE ULAŞIN

Hava Yolu Seyahatlerinde Coronavirus Esneklikleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın