İtalya Seyahat Kısıtlamaları

03.11.2021 - 06:30:21 / 18.01.2022 - 06:59:00

Tüm İtalya noktalarına yapılacak olan seyahatlerle ilgili olarak güncel kısıtlamalar aşağıdaki gibidir.

İtalya’ya giriş kısıtlamaları için ülkeler 5 kategoride değerlendirilmektedir (Kategorilere ait ülkeler ile ilgili bilgiyi ekte yer alan dokümandan bulabilirsiniz.) Yolcuların seyahatlerine başladıkları nokta baz alınarak kurallar takip edilmelidir.

Listelerde güncellemeler yapıldığı için lütfen ülkenizin yer aldığı kategoriyi kontrol ediniz.

Kategori A

· Hiçbir kısıtlama olmadan İtalya ya giriş yapabilmektedir

Kategori B

· Hiçbir kısıtlama olmadan İtalya ya giriş yapabilmektedir.

Kategori C

· İtalya ya giriş için özel bir sebep belirtme zorunluluğu bulunmamaktadır.

· Dijital PLF form doldurmaları zorunludur.

· Yolcuların EU Dijital Covid Sertifikası (Green Pass) sunmaları gerekmektedir. İlaveten son 72 saat içerisinde alınmış PCR veya son 48 saat içinde alınan Antijen testi sunan yolcular ile, ikinci doz aşı üzerinden 14 gün geçtiğini ispat edebilen yolcular ve Covid hastalığını atlatıp izolasyon sürecini tamamladığını ispat edebilen yolcularda uçuşlara kabul edilebileceklerdir.

Kategori D

· İtalya ya giriş için özel bir sebep belirtme zorunluluğu bulunmamaktadır.

· Dijital PLF form doldurmaları zorunludur.

· Son 72 saat içerisinde alınmış PCR veya Antijen testi sunmaları gerekmektedir. İngiltere varışlı yolcular için son 48 saatte alınmış PCR veya Antijen testi gereklidir.

· Yolcuların seyahatlerinden en az 14 gün önce ikinci doz aşıyı olduklarını gösteren COVID-19 aşı sertifikası sunmaları zorunludur. Aşı sertifikası sunamayan yolcuların İtalya ya varışları akabinde 5 gün self izolasyonda kalmaları gerekmektedir. 5 gün sonunda ikinci bir PCR veya Antijen testi yaptırmaları gerekmektedir.

· Amerika,Japonya,Kanada’dan seyahat edecek yolcular aşı pasaportu yerine COVID-19 hastalığını geçirdiklerini belirten doküman ile de seyahat edebilirler. Kategori E (Türkiye bu kategoride yer almaktadır.)

· Bu kategoride yer alan ülkelerden İtalya ya yapılacak seyahatlerde İtalyan vatandaşları, aile üyeleri ve uzun dönem oturum kartı sahibi yolcular özel bir sebep belirtmeden İtalya ya girebilmektedirler.

· Yukarıda belirtilen yolcular dışındaki tüm yolcular sadece iş, eğitim, sağlık ve zorunlu seyahatler için İtalya ya gelebileceklerdir.

· Geliş sebebinden bağımsız E kategorisinde ki ülkelerden gelen yolcuların: Dijital PLF formu doldurmaları zorunludur

Son 72 saat içerinde alınmış PCR veya Antijen testi sunmaları gerekmektedir. İtalya ya varışları akabinde 10 gün self izolasyonda kalmaları gerekmektedir. 10 gün sonunda ikinci bir PCR veya Antijen testi yaptırmaları zorunludur.

BİZE ULAŞIN

İtalya Seyahat Kısıtlamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın