İş Etkinlikleri Planlamanın Yolları

25.05.2023 - 07:49:59

Firmalar için iş etkinlikleri çok değerlidir. Çoğu mecralarda kurumsal etkinlik terimlerini duymuşsunuzdur, kurumsal şirketlerin hemen hepsi iş etkinliklerine ihtiyaç duyar. Çünkü iş etkinlikleri kuruma her zaman pozitif yönde katkı sağlar, iş etkinliklerinin şirkete etkileri yazımızdan da bunu çok net anlayabilirsiniz. Evet konumuza birlikte devam edecek olursak; iş etkinliklerini nasıl daha verimli kılarız sorusunun cevabını bu içeriğimizde toparlamaya çalıştık.

İş etkinlikleri en başından sonuna kadar planlı ve dsiplinli olmayı gerektiriyor. Sizin de bir iş etkinliği planlamanız mı gerekiyor? Aşağıda size bu ve diğer soruların yanıtlarını vermeye çalıştık, böylece kurumsal etkinliğiniz tam bir başarı elde edecek ve bu sayede şirketiniz, ayrıca bağlantılarınız etkileyici bir oranda büyüyecek.

Hazır mısınız, belki kurumsal bir etkinlik şirketinizin gidişatını tamamen değiştirir, işte geliyoruz!

İş Etkinliği Nedir?

Kurumsal bir etkinlik, bir kuruluşun personelinin farklı amaçlarla bir araya geldiği bir eylem türüdür ve iş etkinliği şeklinde de anılabilir. İşçilerin veya yöneticilerin eğitimini genişletmek, bir işletmenin yıldönümü kutlamaları veya klasik bir hissedar toplantısı olsun, tüm bu günlere kurumsal etkinlikler veya şirket etkinlikleri denir .

Şirketinizin büyüklüğü ne olursa olsun, kurumsal bir etkinlik düzenlemek, potansiyel müşterilere kendinizi tanıtmaktan, kurumsal imajı güçlendirmekten ve hatta muhtemelen kısa sürede güçlü ilişkiler ve bağlar oluşturmaktan, özetle düşündüğünüzden çok daha fazla avantaj sağlayabilir. Şirketinizin kimliği, düzenlediğiniz kurumsal etkinliğe de yansır ve ne kadar güçlü, eğlenceli ya da planlı olduğunuzu gösterir. Kurumsal etkinliklerin sonunda şirketiniz bu durumdan pozitif etkilenmiş olur. Bunun nedeni, hem potansiyel müşterilerle hem de ortaklarla doğrudan etkileşimde bulunmanızdır, bu da onlara olan güveni artırır ve sonunda markanıza dair hep güzel şeyler konuşurlar. Kulağa hoş geldi mi? Öyleyse birlikte iş etkinlikleri türlerine göz atalım;

İş Etkinliği Türleri

Elbette etkinliğin özelliklerine bağlı olarak tüm etkinlik tiplerine yer vermemiş olabiliriz, bu yüzden size ilham vermesi için küçük bir liste hazırladık ve iş stratejinize en uygun olanı seçmeniz için size olanak sağladık;

  • Seminerler ve konferanslar: bu tür etkinliklerde izlenen şirketiniz olabilir, yeni bir ürün veya hizmet, markanızın çalışma yöntemleri vb. hakkında bilgi vermek olabilir. Ayrıca seminerler genellikle halkın katılımı için interaktif etkinlikler de içerir. Organizatör şirkete ve ilgi alanlarına bağlı olarak birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilirler. Bunu organize etmek için iyi bir kurumsal seyahat hizmeti veren şirketlerden biri ile çalışabilirsiniz.
  • Fuarlar: Her yıl en az bir fuara katılmak her zaman şirket kültürünüzü çok zenginleştirir, fuarlarda sektörünüzle ilgili bilgiler artar, yeni teknolojik süreçler ve güncel trendler keşfedilir hale gelir. Viking Turizm ailesi ile tanışarak fuar, seminer ya da konferanslarınızı şirket kültürünüze en yakışır şekilde düzenleyebilirsiniz.
  • Eğitim etkinlikleri: Çalışanların belirli bir konuda bilgi veya beceri kazanmaları temel amacı olan eğitim etkinlikleri aslında sıkça duyulan türlerden. Ayrıca arkadaşlığı teşvik etmek için grup dinamikleri ve ekip çalışması oluşturmak çok önemliler. Eğitimler sayesinde personellerin de özgüveni artar ve karşılıklı ilişkiler güçlenir.
  • Genel toplantılar: Toplantılar aslında çok genel bir tabir. Bu toplantı bir vizyon toplantısı olabilir ya da yeni ürününüzün lansman toplantısı olabilir. Normalde yeni stratejiler ve hedefler önermeye, ayrıca elbette sonuçları veya başarıları raporlamaya hizmet ederler. Viking Turizm size bu toplantıları organize edip yönetme konusunda sonsuz güven veren bir şirkettir.
  • Video konferanslar – online etkinlikler: Mevcut bağlamdan dolayı, şüphesiz birden fazla video konferans yapmak zorunda kalmışsınızdır. Seyahat etmenize gerek olmadığı için birçok faydası vardır, zamandan ve emekten tasarruf sağlar, hedeflerinize ve konferansınıza daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur.

İş Etkinliği Planlamanın Püf Noktaları

Kurumsal etkinliğinizi düzenlerken dikkate alınması gereken birçok faktör, detay ve hedef var ve bunların hepsi bir araya gelince iyi planmış harika bir iş etkinliği oluşturuyor. Bazı durumlarda şirketlerin etkinlik için tüm detayları düşünecek bir görevli çalışanı olmaz. Bu durumda her zaman destek alabileceğiniz seyahat acentaları olduğunu unutmayın. Üstelik Viking Turizm ailesine bakacak olursak çok uzun yıllar çalışma geçmişi ile bu işi en önde götüren şirketlerden!

Hadi şimdi iyi bir etkinliğin püf noktalarına bakalım;

İyi bir teknoloji kullanın

Gerekli teknolojiye sahip olun, özellikle video konferanslar için çok önemli! Bunun için çok fazla araştırmaya girmeden bizlerden destek alarak iyi bir teknolojiye kolayca sahip olabilirsiniz.

Doğru yeri seçin

Etkinliğin gerçekleşeceği doğru yeri seçin, çünkü açıkçası beklenen katılımcı sayısı burada önemli noktalardan ve her şeyden önce, etkinlik onların etkileşim kurması için tasarlandıysa gerçekten bu iyi bir ortamda gerçekleşmeli. Ayrıca sandalye veya koltukların ergonomisi de katılımcıların konforunu sağlamak için önemli bir detay.

Bütçenizi iyi belirleyin

Bütçeyi, hedeflerinize, stratejinize ve harcamaları üstlenme kabiliyetinize göre uyarlayın. Bu nokta, kurumsal etkinliğinizin gerçek bir zaman ve para kaybı olmaması için önemlidir, çünkü organizasyonun kontrolden çıkmaması için ne istediğinizi bilmeli ve ona göre harcama yapmalısınız.

Strateji izleyin

İletişim stratejisi, yani kurumsal etkinliğinizin gerçekleşeceğini herkese nasıl bildireceksiniz? Kendinizi net ifade ediyor olmak önemlidir. Bunun için öncelikle bir iletişim stratejisi belirleyin. Etkinliği planladığınız yerden tutun gönderdiğiniz katılım davetine kadar her şeyi vereceğiniz mesaja göre kurgulamalısınız. İletişim stratejiniz böyle olduğunda her şey harika olacak.

Gerekli izinleri alın

İzin isteyin, çünkü birçok durumda her şeyin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için gerekli tüm lisansların talep edilmesi gerekir. Buna verilebilecek pek çok örnek var. Örneğin etkinliğiniz gece saatlerinde olacaksa ses düzeyine de dikkat etmeniz ve gerekli izinleri almanız gerekiyor. Bu noktada kendinizi eksik mi hissediyorsunuz? O halde size her konuda tam destek sağlayabilecek VikingOn ailemizle tanışın!

Yiyecek ve içecek servisinizi doğru seçin

Catering, söz konusu etkinliğin katılımcıların dinlenme zamanları için içecek, atıştırmalık veya yiyecek ihtiyacı varsa, ikram ve ne sunacağınıza karar vermek, katılımcıların kendilerini rahat hissetmeleri için önemlidir. Bazen gerçekten yanlış yemek seçimi, hatalı firma tercihi yüzünden sonu hüsranla biten iş etkinlikleri olabiliyor. Bu durumu yaşamamak adına ilgili cataring firması ile tüm detayları güven çerçevesinde belirlemelisiniz. Gördüğünüz gibi, bir iş etkinliği planlarken dikkate alınması ve detaylandırılması gereken çok fazla husus var, tüm bunların belki de tadınızı kaçırabileceğini, fazla mesai ve hatta bazen ihtiyaç duymadan çalışmanıza neden olabileceğini biliyoruz. Bizler bu nedenle size bu içeriği hazırladık ve tüm iş etkinlikleri konusunda yanınızda olduğumuzu bildirmek istedik. Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin, çünkü her türlü kurumsal etkinliği organize etme konusundaki yılların deneyiminden sonra, yardımımızla yalnızca etkinliğin tadını çıkarma konusunda düşüneceksiniz... Daha fazla iş etkinliği hakkında bilgi için o212 334 2600 numaralı hattımızdan faydalanabilirsiniz.

Bonus: Pozitif olun

Pozitif olmak her zaman her zorlu işin üstesinden gelir. Stresiniz olabilir, bunu iyi yönetmeli ve stresinizle başa çıkmalısınız. Yaşayabileceğiniz olumsuz durumlarda sakin kalmayı kendinize ilke edinin. Unutmayın çok emek harcadınız ve her şey çok güzel olacak!

Detaylı bilgi için info@vikingturizm.com.tr adresine mail atabilir, 0212 334 26 00 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

İş Etkinlikleri Planlamanın Yolları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın