Katar/Doha Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

17.03.2023 - 06:41:00

Katar'ın başkenti Doha ile ilgili bazı izlenim ve düşüncelerimizi sizlerle paylaşmak isteriz. Aşağıda ekip arkadaşımızın, gezip gördüğü yerleri kategori olarak ayrılmış şekilde görmüş olacaksınız.

Bakalım Doha hakkında Viking Turizm'in değerli üyesi neler söylemiş?

Doha, havalimanı itibari ile Cornish road üzerinden Port – West Bay – Pearl ve Lusail olarak ilerlemektedir. Doha havalimanı ve şehir merkez yaklaşık 30-45 dk araç mesafesindedir. West Bay popüler mağazalarıyla City Center Mall Doha ve uluslararası ticaret fuarlarıyla Doha Fuar ve Kongre Merkezi'nin bulunduğu bölgedir. Hemen hemen bütün oteller bu bölgede toplanmış durumdadır.

Doha Marriott Otelleri

09 Mart varış günümüzde ilk W Hotel’i gezdik. Otel 5 yıldızlı bir otel. 7 tane toplantı odası var. Gayet şık güzel bir otel ve West Bay bölgesinde... Bu bölgede bulunan otellerin plajları yok ama W Hotel’in geçişli özel plajı var. Misafirler bu bölgedeki otellerde kaldığında burada bulunan halka açık plajları ücretli olarak kullanabiliyor.

10 Mart tarihinde Sheraton Doha Otel içini gezdik. Otel 5 yıldızlı ve bu otelde Doha’nın ilk ve en eski International oteli (şehir oluşmamışken çölün ortasına yapılmış) kategorisinde yer alıyor. Bütün devlet toplantıları, konferansları bu otelde yapılmaktaymış, Cumhurbaşkanları geldiğinde de bu otelde kalıyorlarmış, inanılmaz büyük konferans salonları mevcut. Kraliyet ailesinin tek tercihi olduğu için de tüm teknik ekipmanlar, toplantı ekipmanlarına fazlası ile sahipler. Bu otel etkinlik anlanında kullanılabilecek ilk otel diyebilirim. Bu otel Cornish Road üzerinden West Bay’de deniz kenarında yer almaktadır. Bu bölgede denize sıfır olan tek otel ve kendine ait plajı var. İçerisinde Nusret Restoran da var.

10 Mart tarihinde Marriott Marquis oteli gezdik. Bu otelde yine West Bay bölgesinde yer alan 5 yıldızlı bir oteldir. Çok güzel restoranları var (İtalyan, Brezilya, Newyork steakhouse ve barları mevcut) görülmeye değer... Ayrıca otele metro içerisinden giriş mevcut.

11 Mart tarihinde St Regis oteli gezdik. 5 yıldızlı bir oteldir ve West Bay bölgesinde Pearl Marsa Arabia Island’da yer almaktadır. Bu otelde ünlü Hakkasan Restoran bulunmaktadır.

Bu otelden Pearl yolu üzerinde giderken bungalov evler mevcut kendine özel havuzları bulunan 5 yıldızlı bir tesis.

11 Mart tarihinde Le Royal Medirien Hotel’i gezdik. Otel 5 yıldızlı ve Lusail bölgesinde yer alıyor. Bu otelde Yedi isimli Esat adında bir Türk şefinin olduğu restoran mevcut.

12 Mart tarihinde Ritz Carlton Hotel’i gezdik. Otel West Bay bölgesinde yer alan 5 yıldızlı bir oteldir. Kendine ait limanı ve yeni yapılan plajı bulunmaktadır.

Müzeler ve Gezilecek Yerler

Müzelere 100 Qar gibi bir ücretle bilet alarak giriş yapılabiliyor.

Islamic Art Müzesi : Tarihi çok geçmişe dayanmayan ama buna rağmen inanılmaz derecede kıymetli eşyaların bulunduğu çok büyük bir müze. Özellikle Türkiye ve Hindistan’dan bir çok ürün sergileniyor. Bu alanın teras kısmında özel izin alınarak etkinlikler yapılabilir. Mimar Leoh Ming Pei tarafından tasarlanmış müzedir. Doha Körfezi’nin güney ucunda Doha Limanı kıyısından 60 metre ileride kurulan yapay bir ada üzerindedir.

National Museum : Şekli, çöl gülü kristalinden esinleniş, mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanarak yapılmıştır. İçeride dev ekranlarda anlatımlar mevcut. Oturup izleyebiliyorsunuz. Her bir bölümde çocuklar için de ayrı alanlar var. Katar’ın bedevilik zamanından bugüne gelmesini tek tek anlatıyorlar.

Katara Culturel Village : Bu alanda yer alan 2 camiyi yapan bir Türk kadın, Zeynep Fadıllıoglu. Doha’da kadın olarak ilk cami yapan kişidir.

Bu bölgede ünlü Fransız Galeri La Fayette bulunulmaktadır, burada konserler, etkinlikler, opera gibi bir çok etkinlik yapılmaktadır. Sadece çocuklar için düzenlenmiş kutu şeklinde içerisi oyuncak mağazası olan ve hemen biraz ilerisinde ülkenin en çok değer verdiği ve baktığı Şahin Hastanesi mevcut (şeklini, şahinleri eğitirken gözlerini kapatmak için kullandıkları maskeden esinlenerek yapmışlar). Ülkede ata, şahine ve deveye çok değer verilmektedir.

Bu bölgede çok fazla açık alanda fast food kulübeleri var, yemeğinizi alıp gidebiliyorsunuz. Yine bu bölgede Sukarpasha isimli Osmanlı mutfağı restoranı da mevcut.

Pearl Island/Porto Arabia

Doha’nın İnci adası olarak geçiyor. Yapay bir adadır. Lüks yatlar, plazalar,ünlü mağazalar, kafe ve restoranlar mevcuttur.

Lusail

Katar’ın en yeni şehir bölgesi. Yapılmaya devam ediliyor. 2030 yılında tamanen bitmesi planlanıyor. Fifa final maçının oynandığı stat bu bölgede bulunuyor.

Lusail’de Winter Wonderland oyun adası mevcut ancak yazın kapalı.

Moon Tower

Lusail bölgesinde yer alan Raffles ve Fairmont otellerine ait Moon Tower görülmesi gereken yerlerden biridir.

Souq Waqif Çarşısı

Bizim Mısır Çarşısı gibi, her şey bulmanız mümkündür. Geleneksel giysiler, baharatlar, hediyelik eşyalar satılıyor. Burada şahin ve deve pazarı da bulunuyor. Ayrıca restoranlar ve nargile salonları da var. Otantik yemekler istenirse bu bölgede yer alan en iyi yer Damasca Restauranttır.

Alışveriş Merkezleri

En ünlü alışveriş merkezleri, en eski ve ilk alışveris merkezi olan City Center Mall, Vendome Mall ve Villaggio Mall’dır. Villaggio Mall’da italyan tarzından esinlemişler, orta alanda oluşturulmuş yapay göl ile gondol keyfi yapabiliyorsunuz ve tavan kısmı gece ve gündüz olarak kararıyor.

DECC

Doha’nın convention center’ı, şehir merkezinde yer almaktadır ve bütün West Bay otellerine yürüme mesafesindedir. Hemen arkasında City Center Mall bulunmaktadır. Metro ile de fuar alanına ulaşım mümkündür.

DESSERT CAMP

Safari için Discover Qatar’dan talepte bulunabilirsiniz, sizi gelip otelinizden alıyorlar. Kamp alanı merkezden yaklaşık 50 dakika mesafededir. Safari süresi ise yarım saattir.

Doha Hakkında İpuçları

*Alkol oteller dışında hiçbir restoranda yok, otellerin bar/club alanlarına girerken mutlaka pasaport vermek durumundasınız.

*En çok gece kulüpleri pearl kısmında mevcut.

*Doha’da Cuma günleri Katarlılar otellerde kalıp, otelin servislerinden faydalanıyorlar. Bu sebeple tatil günleri olan Cuma ve Cumartesi günleri oteller çoğunlukla dolu oluyor. Ayrıca tüm otellerde Cuma, brunch günüdür.

*Otellerin kendi plajları hariç halka açık özel işletmeli plajlarda bulunmaktadır. özellikle West Bay bölgesinde çok fazla plaj var ücretli paketler şeklinde seçenekleri de mevcuttur.

*Şehirde otobüs hemen hemen yok, insanlar ya uber (taksi bile çok az) ya da metro ile ulaşımlarını sağlıyorlar, havalimanından direk metro girişi yok ama metro tüm bölgelere gidebiliyor (Pearl, Corniche, West Bay gibi). Metrolarda business class ulaşım da mevcut.

Umarız ekip arkadaşımızın tecrübeleri sizi bu eşsiz havaya dahil edebilmiştir. Tüm seyahatlerinizle ilgili sorularınız için 0212 334 2600 numaralı hattımızdan destek alabilirsiniz.

 

BİZE ULAŞIN

Katar/Doha Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın