Sırbistan Covid-19 Uygulamaları

12.04.2021

 

                                                                      

12 Nisam 2021
Sirbistan Cumhuriyeti Hükümeti tarafından yayımlanan ve 25 Nisan 2021 tarihine kadar geçerli olan NOTAM detayları aşağıda yer almaktadır.

Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti kararnamesine göre bulaşıcı hastalıkların Sırbistan Cumhuriyeti bölgesine girmesini önlemek için herhangi bir devletten Sırbistan Cumhuriyetine gelen yabancı vatandaşlar Arnavutluk, Bosna Hersek Cumhuriyeti, Bulgaristan Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Macaristan Cumhuriyeti hariç, Sırbistan Cumhuriyetine yalnızca, Sars-Cov-2 virus testi negatif çıktığında izin verilecektir. Ulus tarafından verilen sonuçların verildiği tarihten itibaren 48 saatten fazla olmaması gerekmektedir.

Yolcular, Sırbistan Cumhuriyetine girişte ve yolculuk öncesinde test yapmalıdır ve test edilmemişse Sırbistan Cumhuriyetine giremez ve Sars-Cov-2 virüs testi negatif olmayan negatif RT-PCR testi yapmayanlar yada testleri 48 saatten eskiyse geldiği devlete dönmek zorundadır. Sırbistan Cumhuriyetine girişin gecikmesi durumunda yolcudan kaynaklanmayan ancak öngörülemeyen (uçuş gecikmesi) olaylar durumunda, test 72 saatten daha eski olamaz.

Negatif RT-PCR testinin tutulması gerekliliği şunlara uygulanmaz:

1) Sırbistan bölgesine girdikten sonra 12 saatten uzun olmayan Sırbistan üzerinden geçen yabancı vatandaşlar
2) Son hedef Sırbistan olan uçak ekibi ve kabin ekibi
3) Transitte olan uçak ekibi, kabin ekibi ve yolcular veya Sırbistan Havalimanı içinden transfer
4) Yabancı diplomatik misyon personelinin akredite üyeleri uluslararası kuruluşların konsolosluk posta ve ofis elemanları, özel tutan ailelerinin üyeleri, Dışişleri Bakanlığı ve Genel Sekreterliği personeli.
5) 12 yaşından küçükler ebeveyn, bakıcı veya aynı hane'den çocuğa eşlik eden kişi (gerekirse) 48 saatten daha eski olmayan negatif RT-PCR testi şartıyla.
6) Geçici ikamet verilen yabancı vatandaşlar veya Sırbistan'da kalıcı ikamet eden yabancı vatandaşlar.
7) Sırbistan üzerinden geçen veya Sırbistan'a gelen yabancı askeri, polis veya diğer güvenlik hizmetleri üyeleri ve resmi görevleri gerçekleştirirler.

Sırbistan vatandaşları ve iş amaçları nedeniyle Sırbistan'a giren yabancı vatandaşlar, Sırbistan ticaret ve sanayi odasına önceden bildirimle, ticaret ve sanayi odasına test sonuçlarını teslim şartı altında Sırbistan'a giriş yapabilir. (eyalet sınırını geçmeden 24 saat içinde, Sars-Cov-2 virüsü üzerine negatif RT-PCR testi veya antijen testi yaptırmış olanlar).

Sırbistan vatandaşları ve Sırbistan'da geçici ikamet veya daimi ikamet veren yabancı vatandaşlar, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Bulgaristan haricinden dünyanın herhangi bir devletinden Sırbistan'a gelen ve Sars- Cov-2 virüsü negatif RT-PCR testi olmayanlar yada test sonucu 48 saatten eski olanlar pasaport kontrolünde olacaktir.

Devlet sınırını geçme gününden itibaren 10 gün boyunca ev karantinası izleme yükümlülüğü hakkında elle yazılı bilgi, sağlık uyarısı olanlar devlet sınırını geçmeden 24 saat içinde yetkili Covid ambulans veya bölgesel yetkili halk sağlıği enstitüsüne çağrı yapma yükümlülükleri hakkında uyarılmış olanlar bu dönemde karantina edilen kişinin Sars-Cov-2 virüsünün 48 saatten daha eski olmayan ve Sırbistan laboratuvarı tarafından verilmiş negatif RT-PCR testi olanların karantinasına son verilir.

Amerika Birleşik devletlerinden gelen kişiler için negatif antijen FIA hızlı testi, aynı şartlar altında negatif RT-PCR testi yerine kabul edilecektir.
Olağanüstü olarak önceden söz konusu sınırlamalar, kişi tamamen aşılanan (iki dozajla aşılanmış, veya Astra Zeneca Covid-19 ile bir doz aşılanmış) Sırbistan'da, sağlık kurumu tarafindan verilen Covid-19 hastalığına karşı tam aşı teyidini yanında bulundurarak Sars-Cov-2 virüsünün negatif RT-PCR testi yada antijen fia testi olmadan Sırbistan'a giriş yapabilir .

 
02 Şubat 2021
 
Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti'nin kararı doğrultusunda, bulaşıcı hastalıkların Sırbistan Cumhuriyeti bölgesine girmesini önlemek için;

 

Bulgaristan Cumhuriyeti,Romanya ve Hırvatistan Cumhuriyeti'nden Sırbistan Cumhuriyeti'ne gelen kişiler, geldikleri devletin ulusal referans laboratuvarı tarafından veya Sırbistan Cumhuriyeti'ne giriş sırasında düzenlenmiş SARS COV-2 virüsü için 48 saatten daha eski olmayan negatif PT-PCR testi sonucuna sahipler ise, Sırbistan Cumhuriyeti'ne giriş yapmalarına izin verilecektir.

 

Bu tedbir söylenen devletlerden gelen Sırbistan Cumhuriyeti vatandaşları için uygulanmaz.
 
Ayrıca yabancı vatandaşlar için geçerli değildir. Eğer;
 
1.Sırbistan Cumhuriyeti bölgesine girdikten sonra Sırbistan Cumhuriyeti üzerinden 12 saatten uzun olmayan transit geçiş yapıyor ise,
2.Bulgaristan Cumhuriyeti, Romanya ve Hırvatistan Cumhuriyeti üzerinden 12 saatten uzun olmayan transit geçiş yapıyor ise,
3.Varış noktası Sırbistan Cumhuriyeti olan uçak ekibi ve kabin ekibi ya da Sırbistan Cumhuriyeti Uluslararası Havalimanı üzerinden transit veya transfer yapılan uçak ekibi, kabin ekibi ve yolcular ise,
4.Yabancı diplomatik misyonlar personelinin akredite üyeleri ve uluslararası kuruluşların konsolosluk memurları, dışişleri bakanlığı ve hükümet genel sekreterliği tarafından verilen özel kimlik kartları veya kimlik belgelerine sahip aile üyeleri ise,
5.12 yaşından küçük çocuklar ise ebeveyn, vasi veya haneden eşlik eden kişi gerekirse 48 saatten eski olmayan negatif RT-PCR test sonucuna sahip ise,
6.Sırbistan Cumhuriyeti'nde geçici veya kalıcı ikamet verilmiş ise,
7.Sırbistan Cumhuriyeti'nden geçen ya da Sırbistan Cumhuriyeti'ne gelen yabancı askeri, polis veya diğer güvenlik hizmetlerinin üyeleri olmaları ve resmi görevleri gerçekleştirmek için önceden bildirimle geliyorlar ise bu uygulamadan muaftırlar.

 

Detaylı güncel bilgilere aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

http://www.mfa.gov.rs/en/themes/covid173202019


 

BİZE ULAŞIN

Sırbistan Covid-19 Uygulamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın