Sürdürülebilir Etkinlikler

28.04.2023 - 11:05:35

Sürdürülebilir etkinlikler yazımızda organizasyon süreçlerinizde sizlere yardımcı olacak önemli bilgileri derledik.

Sürdürülebilirlik kavramı, firmaların daha adil ve güçlü olmasını, çevreye fayda sağlamasını, gerçekleştirilen etkinliklerinin olumsuz etkilerini azaltmasını ve ayrıca ticari başarı kazanmasına yardımcı olacak faaliyetlerini devam ettirebilme özelliğidir. Ekolojik dengenin bozulması ve iklim değişiklikleri herkesin bildiği bir gerçektir. Değişen tabiatın dengesini korumak için kurumlar üzerine düşeni yapmalıdır.

Sürdürülebilir Etkinlikler Nedir?

Sürdürülebilir etkinlikler, firmaların devam eden uygulamalarını, sürdürülebilir bir biçimde yürütebilme çabalarıdır. Sürdürülebilirlik hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Özellikle günümüzde önemli bir ihtiyaç olduğu açıktır. Bu yüzden iş hayatına yön veren şirketlerin yer aldığı, binlerce kişinin katıldığı konferans, fuar ve kongre gibi etkinliklerin sürdürülebilir yaşam odağında yapılması gerekmektedir.

Sürdürülebilir Etkinlikler Nasıl Yapılır?

Sürdürülebilir etkinlikler çalışma hayatında önemli bir yere sahiptir. kongre, sergi, Fuar, konferans, panel, sempozyum gibi etkinlikler ürün tanıtımı, marka prestijini artırma, müşteri portföyünü genişletme, yeni iş birlikleri kurma gibi fırsatlar sunar. İşletmeler bu etkinliklerin misafirlerin ihtiyacına uygun şekilde düzenlenmesi için çalışır. Dolayısıyla sürdürülebilir etkinlikler mekânının belirlenmesi, ulaşım, ikramlar, davetiyeler, aydınlatma ve havalandırma gibi noktalarda planlamaların doğru yapılması önemlidir. Etkinliğin iyi geçmesi için bu ayrıntıların her biri dikkatli bir şekilde ele alınması gerekir.

Kurumsal Etkinlikler Planlama Önerileri

Sürdürülebilir etkinlikler programı hazırlarken gerek etkinlik planlama gerekse organizasyon süreçleri için doğru adımları izlemek ve en iyi uygulamaları sürece dâhil etmek gerekmektedir.

Davetiye; ilk olarak operasyon sürecine davetiye aşamasından başlanmalıdır. Sürdürülebilir etkinlikler için davetiye ve broşür kullanmak yerine dijital dokümanlardan faydalanılmalıdır. Günümüzde birçok kişi akıllı telefona sahip ve bu sayede dijital davetiyeler her bireye rahatlıkla ulaştırılabilir. Böylece hem ağaçlar korunmuş olur hem de baskı masrafları ortadan kalkar.

İkramlar; yiyecek ve içecekler bu tarz organizasyonların vazgeçilmezleri arasındadır. Etkinliklerde yiyecek ve içecek ikramı oldukça nazik bir davranış ve aynı zamanda gerekli bir durumdur. Ancak bu aşamada önemli bir israf karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla yiyecek ve içecek prosedürleri israfı engelleyecek biçimde yürütmelidir. Misafirleri memnun etmek ve çevreyi korumak önemsenmelidir. Ayrıca bu ikramların tamamı organik ve yerel kaynaklardan temin edilirse çok iyi olur.

Materyaller; elektronik cihazlar, ikramlar ve stant materyalleri etkinlik alanına yakın yerlerde olursa daha kolay ve hızlı tedarik zinciri oluşturulabilir. Bu sayede ulaşım kaynaklı emisyonlar azalır. (çevre için zararlı etkileri olan gaz, sıvı ve katı atıklar)

Ulaşım; bu tür organizasyonların önemli konularından biri de ulaşımdır. Misafirlerin etkinlik alanına daha kolay ulaşabilmesi için çeşitli alternatifler düşünülebilir. Uçak, tren ve otobüs şirketleri ile anlaşılarak kampanyalı bilet olanağı sunulabilir. Araç kiralama firmalarından elektrikli araç için ek indirim istenebilir. Bu tür etkinliklerde gerek duyulan elektriğin bir bölümü yenilenebilir kaynaklardan sağlanabilir.

Aydınlatma; sürdürülebilir etkinlikler LEED sertifikalı alanlarda gerçekleştirilmesi ve LED aydınlatmaların kullanılması karbon emisyonlarını azaltabilir.

Sürdürülebilir Etkinlikler İçin Önemli Detaylar

Sürdürülebilir çevre için etkinliklerde işinize yaracak bazı ayrıntılar;

 • Sürdürülebilir, tekrar kullanılabilir boyun askısı ve masa isimlikleri,
 • Etsiz menü (beef free),
 • Plastik ürün kullanılmaması ve geri dönüştürülebilir materyal tercihi,
 • E-program ve QR kod,
 • Elektronik yönlendirme,
 • Not defteri ve kalem teminini talebe göre yapma gibi.

Sürdürülebilirlik Alanında Gerçekleştirilecek Küresel Etkinlikler

Kurumsal sürdürülebilirlik için önemli etkinlikler;

 • 8th Annual Sustainability Week, Londra 30-31 Mart 2023.
 • Responsible Business 2023 Haziran.
 • CSR, Sustainability, Ethics & Governance 2023, tarih belirlenmemiştir.
 • Sustainable Leaders Forum, 2023 Londra, tarih belirlenmemiştir.
 • 8th Annual Sustainability Week, Londra 30-31 Mart 2023.

Kurumsal etkinlikleriniz için 0212 334 2600 numaralı hattımızı arayabilirsiniz, her konuda destek için yanınızdayız!

BİZE ULAŞIN

Sürdürülebilir Etkinlikler hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın