Datça Badem Çiçeği Festivali 2024

21.12.2023 - 10:54:25

Datça Badem Çiçeği Festivali

Şubat ayında ülkenin pek çok yeri bembeyaz karla kaplı olduğu gibi Datça da beyaza bürünür. İsmi bu bölgeyle özdeşleşen badem ağaçları ve baharın müjdecisi olan beyaz çiçekleri ile Datça’yı güzelleştirir. Bu muhteşem görsel şölen çok sayıda etkinliğe sahne olan bir festivalle kutlanıyor. Önümüzdeki sene şubat ayında gerçekleşecek olan Datça badem çiçeği festivali, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp Ege Bölgesi’nde harika bir tabiatta nefes almak, çeşitli aktivitelerle keyifli zaman geçirmek ve yöresel lezzetleri tatmak için Datça badem festivali size çok iyi bir fırsat sunuyor.

Datça Badem Çiçeği Festivali Hangi Tarihlerde Yapılacak?

15 – 18 Şubat 2024 tarihleri arasında 4 gün süreyle gerçekleşecek festivalde, hem keyifli zaman geçirmeniz, hem yörenin kültürü ile yakından tanışmanız için pek çok etkinlik yer alacak. Bu sayede badem çiçeği uzun yıllardır efsanelerde yer edinmiştir. Datça Belediyesi tarafından organize edilen Datça badem festivali tabiat, eğlence ve sanat dolu programı ile misafirlerini ağırlayacak. Bahara daha erken merhaba diyebilmek için planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Muhteşem bir festival sizleri bekliyor olacak. Datça Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından ortak yapılacak olan Datça badem çiçeği festivali için ülkenin her bir köşesinden katılım bekleniyor. Festivalde en çabuk badem kıran kim veya en büyük badem kimin gibi yarışmalarının dışında dans gösterileri ve halk oyunları gibi etkinliklere de yer verilecek. Bu sayede Datça’nın kültür ve sanat iklimini keşfedeceksiniz. Tabiatı ve tarihi ile bölgeyi 4 gün boyunca beraber yaşayacaksınız. 15-18 Şubat 2024 tarihlerinde yapılacak olan Datça festival içerisinde birçok etkinliği barındıracak.

Datça Badem Çiçeği Festivalinin İsmi Nereden Gelmektedir?

Datça badem yetiştiriciliği bakımından ülkenin önemli bölgeleri arasında yer alır. Türkiye’deki badem üretiminin %10’unu karşılamaktadır. Datça hem verimli hasadı hem de bademlerinin kalitesiyle dünya çapında üne sahiptir. Datça bademlerinin bir başka özelliği susuz tarımla yetiştiriliyor olmalarıdır. Bu bereketli ağaçlar, her sene ocak ve şubat ayları arasında Datça badem çiçekleri baharın habercisi oluyor. Datça badem çiçeği festivali ismi de buradan gelmektedir. Datça badem festivali, 2018 senesinden itibaren tabiatın kış aylarında yaşattığı görsel şölene eşlik etmek isteyen kişiler için eşsiz bir atmosfer sunuyor.

Datça Badem Çiçeği Festivali Programının İçeriğinde Neler Var?

Datça badem çiçeği festivali önceki yıllardaki programında, olduğu gibi dolu dolu bir eğlence sunması bekleniyor. Festival genellikle açılış korteji yürüyüşle başlamaktadır. Bando ekipleri, yürüyüşe müzikleriyle eşlik etmektedir. Datça’nın merkezi ile birçok panayır alanlarında yapılacak festivalde; el yapımı ürünlerin sergilendiği stantlar, bademden yapılmış ürünler ve yerel lezzetlerin bulunduğu tezgâhları keyifle gezebilirsiniz. Aynı zamanda festival süresince pek çok yaratıcı atölye gerçekleşecektir. Gezi turları, dans gösterileri ve doğa yürüyüşleri gibi etkinlikler de yapılacaktır. Kışın soğuk zamanlarında baharın habercisi o göz alıcı manzaralarıyla farklı bir tatil yapmak isteyen kişileri festival döneminde Datça, tüm misafirperverliği ile harika bir seçenek sunuyor. Bunun yanı sıra ziyaretçilerin seçimlerine göre katılabilecekleri turlar ile yarımadanın her bir köşesini keşfetme ve kültürünü deneyimleme olanağı sunuyor. Türkiye’nin önemli badem bölgesi olan Datça, pembenin ve beyazın bütün tonlarına ev sahipliği yapacak muhteşem bir görsel şölene hazırlanıyor. Datça badem çiçeği festivali için hazır mısınız?

Tüm kurumsal etkinlik ve kurumsal seyahat programlarınızda yanınızdayız. 0212 3342600 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Datça Badem Çiçeği Festivali 2024 hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın