İran Şiraz Seyahat Kural Ve Kısıtlamaları

03.03.2021

 

 

Şiraz'a Seyahat Edecek Yolcular için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

 

1. COVİD-19 TEST SONUCU: 8 yaşından büyük tüm İranlı ve yabancı uyruklu yolcular negatif moleküler test sonucu (RT-PCR) ibraz etmek zorundadır.

  1. Tüm yolculardan (8 yaş üzeri), pasaport tipine bakılmaksızın, uçuştan önce son 96 saat içerisinde alınmış negatif moleküler test (PCR) sonucu talep edilecektir. Test, bulundukları ülkede onaylı laboratuvarlarda yapılmalıdır.
  2. Test dili İngilizce olmalıdır. İngilizce dışındaki dillerde düzenlenmiş test sonuçları, İran dış temsilcilikleri tarafından onaylanmış olmalıdır.
  3. Taşıyıcı, tüm yolcuların geçerli sağlık sertifikalarına sahip olduğundan emin olmalı ve yukarıdaki sertifikalara sahip olmayan yolcuları sefere kabul etmemelidir. Varışta yukarıdaki sertifikaları göstermeyen yolcuların İran'a girişine izin verilmeyecektir.

 

2. Avrupa ülkelerinden gelen veya Avrupa ülkelerini 4 saatten fazla transit olarak kullanan 8 yaş üzeri yolculara veya Avrupa dışından gelmiş şüpheli belirtisi olan yolculara, varışta yeni bir PCR testi yapılabilir.

 

3. YAZILI FORMLAR: Tüm yolcuların seyahate başlamadan önce https://www.cao.ir/web/aeronautical-operations-monitoring/maunual adresinden temin edecekleri Kovid-19 Beyan Formunu doldurup check-in ve varışta ibraz etmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra; tüm yolcuların varışta tıbbi tarama, gerekirse yeni bir PCR testi ve evde izolasyona tabi tutulabileceklerine ve doğacak bütün masrafları karşılayacaklarına dair kabin içinde dağıtılan Taahhüt Formunu doldurup varışta sağlık yetkililerine teslim etmeleri gerekmektedir.

 

4. Tüm yolculara (sağlık sertifikasına sahip olanlar dâhil) varışta tıbbi tarama yapılacaktır. Herhangi bir Covid-19 şüpheli vaka tespitinde, yeni bir PCR testi yapılır, test sonucu netleşene kadar yolcunun sağlık bakanlığı tarafından belirlenen yerlerde karantinaya alınması gerekmektedir. Yolcu İranlı ise taahhüt imzalayarak kendini evde izole edebilir. Tüm taşıyıcılar, yolcularını bu hususta bilgilendirmekten sorumludur.

 

5. YÜKSEK RİSKLİ ÜLKELER: İkinci bir duyuruya kadar, İran'a seyahatlerinden önce son iki hafta içerisinde bu ülkelerden birinde 4 saatten fazla bulunan yolcuların İran'a girişlerine izin verilmeyecektir. Bu yolcular ilk kalkış noktasından kesinlikle sefere kabul edilmemelidir.

Ülkeler: Birleşik Krallık, Güney Afrika, Angola, Arjantin, Bolivya, Botsvana, Brezilya, Burundi, Yeşil Burun Adaları, Şili, Kolombiya, Kongo, Ekvador, Esvatini, Fransız Guyanası, Lesotho, Malavi, Moritanya, Mozambik, Namibya, Panama, Paraguay, Peru, Ruanda, Sicilya, Surinam, Tanzanya, Uruguay, Venezüella ve Zambiya.

 

6. Turistik amaçla seyahat eden yolculara havalimanında varış vize uygulaması ikinci bir bildirime kadar askıya alınmıştır.

 

7. E-vize: E-vize uygulaması devam etmekte olup http://e_visa.mfa.ir/en/ adresinden başvuru yapılmalıdır.

  1. Başvuru formunu doldurmak (Visa Grant Notice) tek başına ülkeye giriş yapmak için yeterli değildir. Yolcular, kendilerine geçerli bir e-vize numarası (IR-00000000000) verilene kadar süreci takip etmelidir.
  2. Elektronik vize numarasını almamış yolcular İran'a kesinlikle gönderilmemelidir.
  3. Geçerli e-vize numarası olmadan gönderilen yolcuların ülkeye girişine izin verilmeyecek INAD olarak çıktıkları noktaya geri gönderileceklerdir.
 

 Şiraz' dan çıkış yapacak yolcular için yetkili sağlık merkezlerinden PCR testi alındıktan ve yine yetkili merkezlerden 'Sağlık raporunu' temin ettikten sonra uçuşa kabul edilebileceklerdir.

Ayrıca

HEALTH.BEHDASHT.GOV.IR  veya

https://behdasht.gov.ir/

linkleri üzerinden yolcu giriş yaparak güncellenen laboratuvarları görüntülenebilir.

Yetkili PCR Laboratuvarları:

Laboratory Name Telephone Address
Niloo Lab. 7132337063 Shiraz Naghsh Bld.Hafte Tir St
Raz Lab. 71323334 Raz Medical Center,Moaddel St
Peyvand Lab. 7132318700 Ordibehesht Ave,Alley 2
Pars Lab. 7132338688 East Hedayat St.From Moshir Fatemi Side
Sina Lab. 7132335947 West Moaddel St,At The Junction Of 20-Meter Saddi Cinema St
Analiz Lab. 7132356794 West Zand St, Next To Pars Hotel, Sadaf Building , 4Th Floor
Oxygen Lab. 7132319026 Zand Haft Tir St, 10Th Alley , Oxygen Building

 

BİZE ULAŞIN

İran Şiraz Seyahat Kural Ve Kısıtlamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın