Universal Air Travel Plan (UATP) Nedir?

19.01.2017 - 00:00:00

Universal Air Travel Plan (UATP), 21 farklı havayolu şirketi tarafından çıkarılan ve 250’den fazla havayolu şirketi, seyahat acentesi ve demiryolu ağıtarafından kabul edilen bir küresel kurumsal seyahat ödeme sistemidir.

İlk olarak 1936 yılında Air Travel Card adı ile oluşturulmuştur.

UATP kart basma hakkında sahip havayolu şirketleri aynı zamanda bu şirketin hissedarı olmaktadır.

Bu sistem sayesinde seyahat için yapılan ödemelerde ortaya çıkan kredi kartı komisyonu gibi maliyetlerin azaltılması amaçlanmaktadır.

Kart müşteriler ile havayolu arasında bir ödeme bağı kurarken müşterilerine seyahatle ilgili detaylı raporlar sunabiliniyor. Hesap ekstresinde veya UATPsistemine girerek değişik seyahat yönetimiyle ilgili raporlar alınabiliyor. Özellikle yapılan harcamalarda PNR datasının ekstreye akması da sağlanabiliyor.Böylelikle bilet bazında her türlü hareket ve harcama detayı görülebiliyor.

Bu kart ile yapılan işlemlerin hacmi 2003 yılında 7 milyar USD civarındayken, 2011 yılında bu rakam 13 milyar USD’yi aşmıştır.

UATP ayrıca, havayolu şirketleri ile Acculynk, BillMeLater, Cash-Ticket, HomeATM, NxSystems, Ogone, PayPal, Stored Value Solutions ve Ukash gibi alternatifödeme kanalları arasında bir bağlantı kurmaktadır

Otel ve otomobil kiralama şirketlerinin de UATP sistemine dahiledilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Merkezi Washington’da olan UATP’nin Los Angeles, Miami, São Paulo, Cenevre, Pekin, Shanghai, Singapur, Sydney ve Tokyo’da bölgesel ofisleri bulunmaktadır.

Corporate Card, DataStream, Travel Protection Plans, Settlement Services, UATP University, ATCAN ve ATCAN-ICH, kullanıcılara sunulan başlıca hizmetlerdir.

Bu kartlar ile yapılan ödemeler IATA Clearing House, Airlines Clearing House veya UATP’nin kendi hesaplaşma çözümü olan USS üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Kasım 2016 itibarıyla UATP kart çıkarma hakkına sahip bulunan havayolu şirketleri şunlar:

AeroMexico, Air Canada, Air New Zealand, Air Niugini, American Airlines, APG Airlines, Austrian, China Eastern, Delta, El-Al, Etihad Airways, FrontierAirlines, GOL, Hahn Air, JAL, Malaysia Airlines, Qantas, Shandong Airlines, Transavia, Tuifly, Turkish Airlines, United, Westjet ve AirPlus Internationalfirması üzerinden British Airways ve Lufthansa.

Türkiye bankacılık sistemiyle yakında entegre olarak UATP kart kullanımı Türk Hava Yollarının Turkish Corporate Club programı(TCC) ile seyahat sektörümüzdeyerini alacak.

Kaynaklar:

1-http://www.havayolu101.com/2012/08/18/uatp-nedir/

2-http://www.uatp.com/

BİZE ULAŞIN

Universal Air Travel Plan (UATP) Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın