Avrupa’nın En İyi Noel Mekanları

24.11.2022 - 09:48:31

Yılın en renkli ve ışıltılı zamanı artık geldi. Yeniliklerin hayatımızı güzelleştireceğine dair inançla dilekler dilenmeye başlandı. Kışın soğuğu kendini göstermeye başlamışken kestane kokusu ve yeni yıl ruhu her yanı sardı.

Avrupa'nın En Güzel Noel Pazarları

Yeni yıl heyecanının iyice arttığı bu dönem ayrıca Avrupa’ya seyahat etmenin tam da zamanıdır. Avrupa kentlerinin pek çok bölgesinde kurulan o muhteşem Noel pazarları bu geziye adeta davetiye çıkarıyor. İnanılmaz bir atmosferle karşılaşacağınız ve kültürleri yerinde gözlemleyebileceğiniz Avrupa’nın en iyi Noel mekânları sizleri bekliyor. Bu yazımızda en iyi Noel pazarları hangi şehirlerdedir, Noel pazarları ne zaman kurulur gibi önemli noktaları sizler için araştırdık. Yılbaşı ruhunu en iyi yansıtan mekânları bir araya getirdik. Siz de bu bölgeleri inceleyebilir ve tatil planınız için hazırlık yapmaya başlayabilirsiniz. Merak ettiğiniz bütün detaylar yazımızda sizleri bekliyor.

Strazburg, Fransa

Her sene milyonlarca ziyaretçisi olan Fransa, Noel zamanında da pek çok turisti ağırlıyor. En büyük Noel pazarının kurulduğu Fransa’nın Noel şehri Strazburg, Fransa’da yeni yıl denilince akla gelen ilk kentlerden biridir. Semt boyunca kurulan Strazburg Noel pazarı hediyelik eşya, yiyecek stantları, büyük Noel ağaçları ve süslenmiş evleri masalsı bir ambiyansa sahip kenti büyülü bir mekâna dönüştürüyor. Strazburg’a 73 kilometre mesafede yer alan Colmar, Noel kutlamalarının önemli bir noktasıdır. Sokaklarında gezerken bir masal içindeymiş gibi hissettiren mimariye sahip olan Colmar, Noel zamanı bu ambiyansı daha da yukarıya taşıyor. Fransa’nın Noel merkezi olarak anılan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Strazburg’da birçok Noel tezgâhı bulunuyor. Fransa’da Noel mekânı gezmek istiyorsanız mutlaka Strazburg’u tercih etmenizi öneriyoruz. Place Kleber Christmas Market bölgenin ana Noel mekânı olarak geçiyor. Bu muhteşem pazarı görmek için Kleber Meydanına gidebilirsiniz.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, büyüleyici mimari ve muhteşem pazar yerlerine sahip bir başka bölgedir. Kent, Noel dönemi de harika bir atmosfere bürünür. Charles Köprüsünü (Karlův Most) senenin bu zamanı görüp hayran kalmamak elde değil. Orta Çağ mimarisini hala yaşatan şehrin pek çok bölgesinde Noel pazarları kuruluyor. Bu Noel mekânlarında yer alan devasa yılbaşı ağaçları, yerel lezzetleri ve el sanatları renkli bir ortam yaratıyor. Prag Noel pazarı içerisinde yerel lezzetleri deneyebilir, sevdiklerinize ve kendinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Senenin en ışıltılı zamanı için harika bir seyahat planlıyorsanız Prag mutlaka listenizde yer almalı.

Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag, Noel dönemi ışıltısını artıran kentler arasında bulunuyor. Julemarked, Noel pazarı anlamına gelir. Şehirdeki en güzel ve ünlü julemarked, Tivoli Bahçelerinde (eğlence parkı) kuruluyor. Bu muhteşem mekânda geleneksel ahşap kulübeler, süslemeler ve tatlılarla dolu rengârenk dükkânlar vardır. Disneyland’den ilham alan bu mekânda eğlence kaçınılmaz. Kendinizi tıpkı çocuklar gibi coşkulu hissedeceğiniz bir yer arıyorsanız Tivoli Bahçeleri tam olarak size göre. En hoş zamanının ise hava karardıktan sonra renkli ışıklar altında olduğunu söyleyebiliriz. Noel pazarları ülke kültürüyle tanışma mekânları olarak da görülebilir. Dolayısıyla Nordik kültürü (İskandinav ülkeleri, Kuzey Avrupa) ve nefis yemeklerin keyfini çıkarabileceğiniz en iyi yerlerden biri de Kopenhag’daki Noel mekânlarıdır. Eğer ışıl ışıl yılbaşı ağaçlarının arasında gezmek istiyorsanız Kopenhag Noel pazarı sizin için harika bir seçenek olacaktır.

Berlin, Almanya: Sokaklarda Bir Panayır Havası

Almanya, Noel pazarlarının ilkinin kurulduğu yerdir. Weihnachtsmarkt olarak bilinen bu mekânların tarihi Orta Çağa kadar uzanıyor. Almanya en iyi Noel pazarları denilince şehirde kurulan pazarlardan Gendarmenmarkt, kesinlikle görülmesi gereken mekânlar arasındadır. Ahşap oyuncaklar, hediyelik eşyalar, yiyecek ve içecek seçenekleriyle kentin en güzel pazarlarından biridir. Gendarmenmarkt yılbaşına dek ziyaret edilebilir. Alexanderplatz’da kurulan pazarı ise panayır havası taşıyor. Lunapark havasındaki bu mekânda buz pateni yapabilir ve kurabiye kokuları ile bu harika pazarı dolaşabilirsiniz. Aynı zamanda bütün gece dans edebileceğiniz mekânlar da mevcut. Birçok Noel mekânını görmek ve bambaşka şeyler deneyimlemek için Berlin Noel pazarı harika bir alternatif.

Brugge, Belçika

Brugge kent merkezi, Noel dönemi büyük bir pazara dönüşüyor. Özellikle Markt ve Simon Stevinplein’de bulunan Noel pazarları çoğunlukla sıcak çikolata ve pek çok Belçika peyniriyle donatılıyor. Aynı zamanda dilerseniz buz pateni de yapabilirsiniz. Brugge ruhunu Noel zamanı görmek isterseniz Brugge Noel pazarı seyahat listenize hemen eklemelisiniz.

Budapeşte, Macaristan

Noel döneminin soğuk şehirlerinden olan Budapeşte, Noel ambiyansı ile içinizi ısıtacak bir kent. Vörösmarty Meydanında (Vörösmarty tér) kurulan Budapeşte Noel pazarı içerisinde müziğin keyfini yaşarken en iyi Macar lezzetlerini tadabilirsiniz. Langos ve Palinka gibi lezzetleri denemeden geçmeyin. Ayrıca meydanda kurulan buz pateni pisti mekânı daha eğlenceli hale getiriyor.

Viyana, Avusturya

Avusturya yeni yıl ruhunu renkli ve capcanlı yaşayan ülkelerden biridir. Viyana’da kurulan pazarların en bilineni Viyana belediye binasında (Rathous) kuruluyor. Noel zamanı her sene çok sayıda kişinin ziyaret ettiği bu mekân muazzam bir görsel şölen sunuyor. Ahşap oyuncakların, kurabiyelerin, şapkaların ve sıcak şarapların sergilendiği Viyana Noel pazarı ziyaretçilerini bekliyor.

Amsterdam, Hollanda

Amsterdam’ın masalsı evlerinin süslenmesiyle görsel şölene dönüşen bölgede Noel pazarlarında harika ürünler bulabilirsiniz. Pazar kasım ayında Museumplein’de kuruluyor. Tarçınlı Noel kurabiyeleri, donut, pankekler ve Hollanda peynirleri Amsterdam Noel pazarı içerisindeki en iyi lezzetler arasında. Ayrıca Hollanda ayakkabıları ve porselenler gibi hediyelik eşyaları da pazarda bulabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Avrupa’nın En İyi Noel Mekanları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın