İran için Koronavirüs Saynaklı Seyahat Kural ve Kısıtlamaları

15.02.2021

 

 

İran için Koronavirüs Saynaklı Seyahat Kural ve Kısıtlamaları

İran' a seyahat için dikkat edilmesi gereken hususlar;

İran'a Seyahat Edecek Yolcular için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

 

1. YABANCI UYRUKLU YOLCULAR:

İran uyruklu olmayan tüm yabancı uyruklu yolcular negatif moleküler test sonucu ibraz etmek zorundadır.

A. Tüm yolculardan, uçuştan önce, 72 saat içerisinde alınmış negatif moleküler test sonucu talep edilecektir. Test, bulundukları ülkede onaylı laboratuvarlarda yapılmalıdır.

B.Test sonucunun alınış süresi varışta 72 saati geçmiş olan yolcular, tıbbi muayeneye tabi tutulacaktır. Herhangi bir şüpheli belirti olması durumunda, PCR testi yapıldıktan sonra, test sonucu hazırlanana kadar hasta belirlenen yerlerde karantinaya alınacaktır. Testin pozitif çıkması halinde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen karantina yerlerinde on dört gün boyunca kalacaklardır. Yolcu, tıbbi testler ve konaklama dâhil tüm masrafları karşılayacaktır.

C. Test dili İngilizce olmalıdır. İngilizce dışındaki dillerde düzenlenmiş test sonuçları, İran dış temsilcilikleri tarafından onaylanmış olmalıdır.

D. Taşıyıcı, tüm yolcuların geçerli sağlık sertifikalarına sahip olduğundan emin olmalı ve yukarıdaki sertifikalara sahip olmayan yabancı yolcuları sefere kabul etmemelidir. Varışta yukarıdaki sertifikaları göstermeyen yabancı yolcuların İran'a girişine izin verilmeyecektir.

2. İRAN VATANDAŞLARI :

Yurtdışında kalış süresi 7 günden fazla olan İran vatandaşlarının, negatif Covid-19 moleküler testi içeren geçerli sağlık sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir.

A.Test dili İngilizce olmalıdır. İngilizce dışındaki dillerde düzenlenmiş test sonuçları, İran dış temsilcilikleri tarafından onaylanmış olmalıdır.

B.Taşıyıcı, herhangi bir nedenle bir sertifika alamayan İranlı yolcuları kabul edebilir ancak varışta PCR testi yapılacaktır. Bu yolcuların yazılı bir taahhüt vererek evde karantinada kalmaları gerekmektedir.

C.Test sonucu pozitif çıkması halinde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen karantina yerlerinde 14 gün boyunca kalacaklardır. Yolcu, tıbbi testler ve konaklama dâhil tüm masrafları karşılayacaktır.

3. Mütekabiliyet aslına konu diplomatik, hizmet veya hususi pasaportla seyahat eden görevli yolculara menşe ülkede laboratuvar testi yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır.

A. Varışta tıbbi muayene yapılacaktır. Herhangi bir şüpheli belirti olması durumunda, PCR testi yapıldıktan sonra, yolcu yazılı bir taahhütte bulunarak test sonucu negatif çıkana kadar büyükelçilikte veya belirlenen yerlerde karantinada kalmalıdır.

B. Testin pozitif çıkması halinde, yazılı bir taahhütle 14 gün karantinada kalmaları zorunludur. Bu tür yolcular test ücretini ödemekten muaftır.

4. İlk kalkış noktası İngiltere, Botsvana, Zimbabve, Namibya, Seyşeller, Angola, Mozambik, Lesotho, Malavi, Zambiya, Esvatini, Moritus olan veya İran'a seyahatlerinden önce son iki hafta içerisinde bu ülkelerden birinde bulunan yolcuların İran!a girişlerine izin verilmeyecektir . Bu yolcular ilk kalkış noktasından sefere kabul edilmemelidir.

5. Seyahatinin başlangıcı AB ülkelerinden biri olan veya İran'a seyahatlerinden önce son iki hafta içerisinde bu ülkelerde ikamet eden yolcuların İran'a giriş yapmaları için alttaki koşulları sağlamaları gerekmektedir:

A. Bulundukları ülkedeki İran Konsolosluk temsilciliği tarafından mühürlenen negatif PCR testini içeren sağlık sertifikasını ibraz etmesi.

B. Negatif PCR testi olmasına rağmen varışta gerek görüldüğünde yeni bir PCR testi ve 14 günlük karantinaya tabi olabileceklerini kabul ettiklerine dair beyan formunu doldurması.

6. Tüm İranlı ve yabancı yolculara (sağlık sertifikasına sahip olanlar dâhil) varışta tıbbi tarama yapılacaktır. Herhangi bir Covid-19 şüpheli vaka tespitinde, PCR testi yapıldıktan sonra yolcunun belirlenen yerlerde 14 gün karantinaya alınması gerekmektedir.

7. Tüm yolcuların seyahate başlamadan önce https://www.cao.ir/web/aeronautical-operations-monitoring/maunual adresinden temin edecekleri formu doldurup check-in ve varışta ibraz etmeleri gerekmektedir.

8. Turistik amaçla seyahat eden yolculara havalimanında varış vize uygulaması ikinci bir bildirime kadar askıya alınmıştır.

9. E-vize uygulaması devam etmekte olup http://e_visa.mfa.ir/en/ adresinden başvuru yapılmalıdır.

A. Başvuru formunu doldurmak (Visa Grant Notice) tek başına ülkeye giriş yapmak için yeterli değildir. Yolcular, kendilerine geçerli bir e-vize numarası (IR-00000000000) verilene kadar süreci takip etmelidir.

B. Elektronik vize numarasını almamış yolcular İran'a kesinlikle gönderilmemelidir.

C. Geçerli e-vize numarası olmadan gönderilen yolcuların ülkeye girişine izin verilmeyecek INAD olarak çıktıkları noktaya geri gönderileceklerdir.

 


 

BİZE ULAŞIN

İran için Koronavirüs Saynaklı Seyahat Kural ve Kısıtlamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın