İngiltere Seyahat Kuralları

08.09.2023 - 22:31:04 / 25.10.2021 - 05:55:47

04 Ekim 2021 03.00 GMT itibariyle İngiltere'ye düzenlediğimiz TK uçuşlarına ilişkin düzenlemeler kırmızı, turuncu, yeşil renkli sınıflandırma sisteminden, kırmızı ülke listesine ve dünyanın geri kalanından gelenler olarak basitleştirilmiş seyahat önlemlerine dönüşecektir. Kırmızı listede olmayan ülke ve bölgelerden seyahat kuralları, yolcunun aşılanma durumuna bağlı olacaktır.

Tam aşılanmış sayılmak için, İngiltere'ye gelmeden en az 14 tam gün önce, aşağıdaki aşılardan birini eksiksiz olarak yaptırmış olmalısınız.

* Oxford/Astra Zeneca

* Pfizer BioNTech

* Moderna

* Janssen

Bu değişiklik, 11 Ekim Pazartesi günü saat 04.00'da (Birleşik Krallık saatiyle) yürürlüğe girecektir.

A) Kırmızı listede bulunan ülkelerden seyahat:

Kırmızı liste ülkelerden gelen veya son 10 gün içerisinde bu ülkelerde bulunan yolcular için kısıtlamalar;

İlgili duyuruda belirtildiği gibi aynen devam edecektir. Gerekli kontrollerin ilgide yer alan duyuruda tariflendiği gibi takip edilmesi hususu önemli rica olunur.

B)Diğer ülkelerden gelen yolcular:

04 Ekim 2021 saat 03.00 GMT tarihi itibariyle yolcuların full aşılanma kapsamı İngiliz otoritesi tarafından detaylandırılarak, full aşılanma kapsamında sayılan yolculara yönelik İngiltere sınır yetkililerince uygulanan kısıtlamalarda bazı değişiklikler meydana gelmiştir.

B1) Full Aşılanma Kapsamı:

04 Ekim 2021 saat 03.00 GMT tarihi itibariyle, aşağıdaki kapsamdaki yolcular full aşılanma kapsamında sayılacaktır.

 • Birleşik Krallık, Avrupa ve ABD Aşı Programları ile Birleşik Krallık aşı programının uygulandığı deniz aşırı ülkeler kapsamında full aşılanan yolcularımız (Avrupa için bir Avrupa birliği ülkesinde veya Andorra, İzlanda, Lihtenştayn, Monako, Norveç, San Marino, İsviçre ve Vatikan’da full aşılanma şartı aranmakta olup, farklı bir Avrupa ülkesinde aşı olunmuşsa otorite tarafından kabul edilmemektedir. Aşı European Medicines Agency (EMA) veya İsviçre için Swissmedic tarafından onaylı olmalıdır.)
 • Avustralya, Antigua ve Barbuda, Barbados, Bahreyn, Brunei, Kanada, Dominik, İsrail, Japonya, Katar, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Malezya veya Yeni Zelanda'daki ilgili bir halk sağlığı kuruluşundan alınan Oxford/AstraZeneca, Pfizer BioNTech, Moderna veya Janssen aşı tipiyle tamamlanmış bir aşılanma programı ile full aşılanan yolcular.
 • Birleşik Krallık veya ABD'de onaylanmış bir COVID-19 aşı denemesinde yer aldığını ispat eden yolcularımız. Yolcular, ulusal veya eyalet düzeyindeki bir halk sağlığı kurumundan en az aşağıdakileri içeren bir belge (dijital veya kağıt tabanlı) ile tam olarak aşılandığını (artı 14 gün) kanıtlayabilmelidir:
 • Adı ve Soyadı
 • Doğum tarihi
 • Aşı markası ve üreticisi
 • Her doz için aşılama tarihi
 • Aşı yapılan ülke veya bölge ve/veya sertifika
 • Yolcuların bir halk sağlığı kurumundan aldıkları belge bunların hepsini içermiyorsa, istasyon yetkilileri aşılanmamış yolcu kurallarına göre davranmak zorundadır.
 • Yolcu tamamen ABD'de aşılanmışsa, yolcunun ABD'de FDA onaylı bir aşının tam seyrini geçirdiğini gösteren CDC kartını göstermesi ayrıca ABD'de ikamet ettiğini kanıtlaması gerekecektir.
 • Yolcu tamamen Avrupa'da aşılanmışsa, yolcunun tam bir EMA veya Swissmedic onaylı aşısı olduğunu gösteren bir AB Dijital COVID Sertifikası (EU DCC) göstermesi gerekecektir. Yolcunun aşıları tam olup, bu kurallara uygun değilse istasyon görevlileri aşısız kurallara göre davranmak zorundadır.
 • 04 Ekim 2021 saat 03.00'a GMT kadar aşı kapsamında uygulanan farklı marka aşılar, sadece Birleşik Krallık, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık aşılama programının uygulandığı denizaşırı ülkelerdeki aşı programları kapsamında kabul edilecektir. Bu tarih itibariyle karma aşılanma kapsamında AstraZeneca Covishield, AstraZeneca Vaxzevria and Moderna Takeda aşı tipleri kabul edilecek olup, aşılanma programının tamamlanması için 2 doza ihtiyaç duyulduğu durumlarda, Oxford/AstraZeneca and Moderna gibi iki farklı aşının uygulanması ve İngiliz otoritesinin uygun gördüğü iki farklı onaylı aşı programı altında iki aşının uygulanması (Örnek: Avustralya ve Japonya, Birleşik Krallık ve ABD, Avrupa Birliği ve Kanada vb.) gerekmektedir. Karma aşılar için iki doz aşı sonrasında en az 14 gün geçmesi, İngiltere’ye giriş için elzemdir.

B2) Full Aşılanma Kapsamındaki Yolculara Yönelik Kısıtlamalar:

Yolcularımızın seyahatlerinden önce aşağıdaki dokümanları hazır etmeleri gerekmektedir.

 • COVID-19 Testleri için rezervasyon ve ödeme (test paketi rezervasyonu):

Yolcu B1 bölümüne göre tamamen aşılanmışsa, İngiliz otoritesi tarafından tamamen aşılanmış sayılır. Yolcu, İngiliz makamlarına göre tam aşılanma kapsamında ise, İngiltere'ye gelişinden sonraki 2 gün içinde uygulanacak olan test paketi rezervasyonunu seyahatinden önce istasyon yetkililerine sunacaktır.

Bu yolcularımız için aşağıdaki kısıtlamalar, 04 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmayacaktır.

- Kalkış öncesi PDT test

- Varıştan sonraki 8. gün COVID-19 testi

- Yolcunun İngiltere'ye varmasından sonra 10 gün boyunca evde veya yolcunun kaldığı yerde karantina

B3) Full Aşılanma Kapsamında Kabul Edilmeyen Yolculara Yönelik

Kısıtlamalar:

Yolcularımızın seyahatlerinden önce aşağıdaki dokümanlarını hazır etmeleri gerekmektedir.

 • Seyahatinden Önce Negatif COVID-19 Testi: Yolcunun İngiltere'ye varışından önceki

3 gün içinde yaptırdığı negatif Covıd-19 testini sunması seyahatinden önce ibraz etmesi gerekir.

Kabul edilen negatif Covıd-19 test kuralları ve istisnaları bağlantıda belirtilmiştir https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-testing-for-people-travelling-to-england

 • COVID-19 testleri için rezervasyon ve ödeme (test paketi rezervasyonu): Yolcunun seyahat etmeden önce, yetki kuralına göre İngiltere'ye varışından sonra olması gereken Covıd-19 test/test paketi için rezervasyon yaptırmış olması gerekir. Yolcu tam aşı kapsamında değilse, 2. ve 8. günlerde yapılacak test için yolcu test paketini almalıdır. Yolcunun İngiltere’de kalış süresi 8 günden az olsa da, yolcunun 2. Ve 8.gün test paketi rezervasyonunu yapmış olması gerekmektedir.
 • PLF: Yolcu, ayrıntıları bağlantıda verilen online PLF formunu Birleşik Krallık'a varışından önceki 48 saat içinde doldurmalıdır. https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-traveluk

Yolcu İngiltere'ye vardıktan sonra:

 • Evde veya ikamet olarak gösterdiği yerde 10 gün karantinada kalmak

* 2. günde ve 8.günde COVID-19 testi yaptırmak zorundadır.

 

 

 

Enuygun Londra Uçak Biletini www.sonfiyat.com' dan alabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

İngiltere Seyahat Kuralları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın