Yurtiçi uçuşlarda PCR Testi Zorunlu oldu

04.09.2021 - 19:41:10

Corona Virüs ile her ülke bir şekilde mücadele ederken, 15 Ocak tarihli yeni bir kapsam yayınlandı. İçişleri Bakanlığı 6 Eylül 2021'de yayınladığı genelgede, iç hat uçuşlarında check-in (bilet-bagaj işlemi) sırasında HES kodu aracılığıyla aşılı, geçirilmiş kovid-19 hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi şartı ararken, bugün itibariyle yeni bir karar açıklandı.

Bilal Ekşi, konuya ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Yetkili makamlarımızın aldığı karar doğrultusunda tüm yolcularımızdan İç hat uçuşlarında PCR test zorunluluğu kaldırılmıştır. HES kodunu ibraz yeterli olacaktır" diye konuştu. Bu açıklamanın ardından henüz yeni bir açıklama yapılmadı. Konuya ilişkin gelişmeleri 0212 324 2828 numaralı hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Haberin devamı için İç Hat Uçuşlarda PCR Testi zorunluluğu kaldırıldı yazımızı okuyabilirsiniz.

T.C. İçişleri Bakanlığı'nın ''Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi'' kapsamında 18 yaş ve üzeri yolcuların İç Hattan İç Hata direkt ve transit uçuşlarında 06.09.2021 tarihinden itibaren seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için aşağıda verilen üç farklı kriterden birine uyulması gerekmektedir.

İlgili kriterlerden hiçbirini sağlayamayan yolcuların yurt içi seyahat etmesinin kısıtlanacağı belirtilmektedir.

*Aşılı olma kriteri : Bir yolcunun aşılı kabul edilebilmesi için en az 2 doz aşılı olması ve ikinci aşısından itibaren en az 14 gün geçmiş olması. (Johnsson&Johnsson aşısı için 1 doz + 14 gün yeterli kabul edilmektedir.)

*Bağışıklık kriteri : Hastalığı geçirmiş, karantina süresini tamamlamış ve hastalığın atlatılmasından 180 gün geçmemiş olması.

*PCR kriteri : Planlanan uçuştan maksimum 48 saat öncesinde numune verilmiş olan bir negatif PCR testinin HES uygulamasında görülmesi.

A)Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve özel koruma kimlik kartına sahip yolcularımızın kontuardaki kontrolleri QCI uygulamasında yolcu kaydındaki standart APIS/HES sekmesinden HES sorgula butona basıldığında sistem tarafından otomatik yapılacak olup, yapılacak sorgulama sonrasında;

1)Yolcu 3 sağlık koşulundan herhangi birini karşılıyor ise; sistem çalışanın check-in işlemine devam etmesine izin verecektir.

2)Yolcunun hiçbir sağlık koşulu uygun değilse; ''Yolcunun sağlık durumu seyahat etmeye uygun değildir'' uyarısı çıkacak olup yolcu uçuşa kabul edilmeyecektir.

3)Yolcunun HES detayları erişim izni kapalı ise; (hangi bilgi kapalı ise o bilgi belirtilerek ) ''Yolcunun aşağıdaki HES detaylarına erişim iznimiz yoktur:

-Bağışıklık

-Aşı

-PCR test '' olarak uyarı mesajı çıkacak, sonrasında yolcudan HES uygulamasından ilgili kriterlerin paylaşıma izin vermesi talep edilecek ve bu izni veren yolcu için tekrardan aynı sorgulama yapılacaktır.

B)Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve özel koruma kimlik kartına sahip olan yolcular dışındaki 18 yaş ve üzeri diğer yolcularda ise aşılı olma, bağışıklık ve PCR test kriterleri kapsamında kontuar görevlisi personel ilgili kriterlerin kontrolünü aşağıdaki şekilde manuel olarak yapacaktır. Bu kontrol sırasında:

*Yolcudan aşı kartını ibraz etmesi istenecek.

*Aşılı olmayıp hastalığı geçirmiş ise bağışıklık dokümanı istenecek.

*Aşılı olma veya bağışıklık kriterlerine sahip olmayan kişiler için PCR testi sonucunu ibraz etmesi istenecektir.

Check kontuarına başvuran yolculardan kriterlere uymadığı için uçurulmayanlar involuntary kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Özel tanımlar:

-Yurtdışında aşı olan kişilerin aşılamaları kabul edilecektir. Ülkemiz vatandaşı olan ve yurt dışında aşı yaptıran kişilerin aşı kayıtları HSYS (Halk Sağlığı Yönetim Sistemi) Vaka Takip Modülüne kayıt edilmesi durumunda HES uygulamasında gösterilebilecektir. İkili anlaşma kapsamında kabul edilen veya DSÖ Sertifikasyon kapsamında olan aşılar geçerli olup uygulanan ülkelerdeki aşı şemasında yer alan doz sayısına göre değerlendirilecektir.

-HES uygulamasına aktarımı yapılamayan PCR test sonucu ve aşı sertifikaları için latin alfabesi ile düzenlenmiş olma şartı aranacaktır.

-Hastalığı geçirmiş kişiler için bağışıklık geçerlilik süresi 180 gün olacaktır.

Detayli bilgi için seyahat danışmalarımızı arayabilir bilet@vikingturizm.com.tr den bilgi alabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Yurtiçi uçuşlarda PCR Testi Zorunlu oldu hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın