Yurtiçi Uçuşlarda Aşı Olmayanalara PCR Test Zorunluluğu

31.08.2021 - 21:44:13

Artan Corona Virüs vakalarıyla birlikte ülkemizde de yeni önemler alınmaya başladı. Türkiye Corona Virüs önemlerine ilişkin haberimiz pek çoğumuzun alışkanlıklarını değiştirecek.

Yeni tedbirler bir genelde ile açıklandı. Genelge, İçişleri Bakanlığınca onaylandı. Tedbire göre, aşı olmayan vatandaşlar için 06 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak yeni kurallar açıklandı.06 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirildi. Bu genelge ile 06 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmaları artık şu şekilde yolcu alabilecek.Kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışıklık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Eğer kişi hastalığı geçirmemişse, aşılı değilse veya negatif PCR testi yoksa bu kişilerin seyahatine izin verilmeyecek.

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişiler; sinema, konser ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında da negatif sonuçlu PCR testi getirmek zorunda olacak. Bu düzenlemede işletmeciler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığın sonrası bilimsel olarak bağışıklık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Eğer kişi hastalığı geçirmemişse, aşılı değilse veya negatif PCR testi yoksa bu kişilerin seyahatine izin verilmeyecek.

Valilikler, kaymakamlıklar, il ve ilçelerde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için il/ilçe Hıfzısıhha Kurulu kararlarıyla HES Kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen “Bazı Faaliyetler için PCR Testi Zorunluluğu” genelgesi bu şekilde hayatımıza yerleşmiş olacak.

Uçuşlar öncesi PCR test uygulamaları ile gelişmeleri güncellemeler aldıkça paylaşacağız. Detayali bilgileri kurumsal seyahat danışlmanlarımızdan veya bilet@vikingturizm.com.tr den alabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Yurtiçi Uçuşlarda Aşı Olmayanalara PCR Test Zorunluluğu hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın