En İyi Ofis Bitkileri

07.09.2022 - 08:05:08

En iyi ofis bitkileri ofis çalışanlarının mental sağlığı, odaklanmayı, verimliliği ve çalışma performansı olmak üzere birçok konuda olumlu bir etkiye sahiptir. Bu ofis bitkilerinin canlı renkleri, insan psikolojisi için oldukça önemlidir. Yeşil rengin sakin ve doğal bir iş ortamı yarattığı düşünülmektedir. Bu yüzden pek çok firma çalışan sağlığı ve iş performansını arttırmak için ofis bitkilerini tercih etmektedir. Neredeyse her gün vakit geçirdiğimiz ve bazı zamanlarda evden daha çok zaman harcadığımız şirket ortamlarının aslında oldukça önemli olduğu aşikâr. Şirket atmosferi, yaptığımız işten, ruh halimize kadar pek çok faktörü etkilemektedir. Şirkette çiçek yetiştirerek, onlarla gün içerisinde analizler yapıp, e-postaları hazırlamak ve bu bitkilerin saksıda büyümesine şahit olmak sizi çok daha iyi hissettirmez miydi? Kendi çalıştığınız ortamın dışında kalan bütün o gürültü stres seviyenizi arttırmaktadır. Fakat ofiste bitki yetiştirerek, bu çiçeklerin sesi içine çekerek daha sessiz bir atmosfer oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Ofis bitkileri yoğunluğu havada yer alan bakterilerin miktarını azaltarak iş alanınıza fayda sağlıyor. Gerekli sayıda ofis bitkisi olmayan bireylerin, diğer çalışanlara göre daha çok mazeret izni kullandığını ve ayrıca alerjik problemleri olduğunu biliyor muydunuz? Ofis bitkileri, klimalardaki iş yükünü azaltarak enerji tasarrufu da sağlıyor. Bu sayede çevre bilincine sahip firmalar; iş alanlarında yer alan hava kirliliğini ve ayrıca enerji tasarrufu sağlamanın yolunu bu bitkilerin sayısını yükseltmede buluyor. Siz de bakımı oldukça kolay bitkilerle molalarınızı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Yoğun iş temposunda motivasyonu ve verimliliğini arttıracak birbirinden en iyi ofis bitkileri yazımızda sizleri bekliyor.

1) Aloe Vera

Güneş istemeyen en iyi ofis bitkileri içerisinde bulunan aloe vera, yeşil yaprakları ile bulunduğu yerin havasını değiştirir. Bu bitki, canlılığını korumak ve aynı zamanda büyümek için gün ışığına ihtiyaç duyabilir. Aloe veranın kaktüs olanını yetiştirmek istiyorsanız, bitkiyi günde minimum bir saat güneş alan bir ortamda tutmanız gerekir. Toprağın ise biraz nemli olması, bu bitki için yeterlidir. Sulama işini buna göre yapabilirsiniz.

2) Kaktüs

Ofis için çiçek önerileri içerisinde masalarda en fazla yer alan ve yetiştirmesi en rahat bitkilerden biri de kaktüstür. Çeşitli görüntüsü ile bulunduğu ortama hoş hava katar. Fazla uğraştırmayan bakımı, rengârenk çiçekleri ve dikenli yapısı, bu bitkinin en fazla tercih edilmesinin sebepleri arasındadır. Ofis bitkisi olarak kullanıldığı zaman kaktüsler; iş alanlarında oldukça fazla kullanılan bilgisayar ve telefon olmak üzere çok sayıda elektronik cihazın radyasyonunu emer. Dolayısıyla çalışan bireyler için sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturur. Güneş ışığını oldukça seven kaktüslere doğru vakitte su verildiğinde uzun zaman bu bitkilerin canlılığını korumak zor olmayacaktır.

3) Şans Bambusu

Çin kültürüne göre şans bambusu, yer aldığı ortama ve bu alanda bulunan bireylere uğur getirir. Uç kısmı spiral veya düz bir biçime sahip olan bambu ofis bitkileri arasında şık görüntüsüyle bulunduğu alanı güzelleştirir. Işığı seven ofis bitkilerini bir vazoya koyabilir, içerisinde biraz su bulundurarak ömrünü artırabilirsiniz. Yeşilin en hoş tonuna sahip olan bu bitki, iş ortamına doğallık katar.

4) Yasemin

En çok tercih edilen bitkilerden biri olan yasemin, kokulu ofis çiçekleri arasında bulunmaktadır. Hoş kokusu ile bütün şirketi sarar. Motivasyonu yükselterek çalışma performansını arttırır. Yasemin bitkisinin sulanması ise toprağın üzeri iki cm kadar kuruduğunda olmalıdır. Güneş ışığını seven bu bitkiyi cam önüne koyabilir veya masaüstü çiçekleri içerisinde konumlandırabilirsiniz.

5) Yelken Çiçeği (Barış Zambağı, Barış Çiçeği)

Barış çiçeği olarak da tanınan yelken çiçeği, sade görünümüyle alana hoş bir hava katar. Barış zambakları, ofis bitkileri arasında en fazla tercih edilen çiçeklerinden biridir. Canlı yeşil yapraklarının arasından gelen beyaz çiçekleri, bulunduğu yerde tüm dikkatleri üzerine çeker. Direkt güneş ışığı almayı sevmeyen çiçeklerden biri olan yelken çiçeği, aydınlık bir alanda bakılabilir. Nemi seven bu çiçeklerin toprağı kuru olmamalıdır. Yapraklarının da sprey bir su materyaliyle nemlendirilmesi önemlidir. Bakımları doğru bir biçimde yapıldığında yelken çiçekleri, ofis bitkileri arasında kendini gösterir ve bulunduğu yerin göz bebeği olur. Barış zambakları ile şirketinizin havasını doğal bir biçimde temizleyebilirsiniz. Gelişim süreci uzun olsa da ortama sağladığı olumlu etki ile gelişmesi için beklemeye değer bir çiçektir.

6) Dağ Kekiği

Kendine özel kokusu ile uzun senelerdir şifa bitkisi olarak da kullanılan dağ kekiği bitkisi, birçok alanda yarar sağlar. Şirkette keskin bir koku bırakarak alanın havasını pozitif bir şekilde değiştirir. Aynı zamanda doğal bir antibiyotik olan bu bitki, şık bir görünümü olan ofis bitkileri arasında bulunur. Tohum veya fideyle rahatlıkla yetiştirilebilir.

7) Nane

Ferah bir koku denildiğinde ilk akla gelen bitkilerden biri de nanedir. Şirket ortamının atmosferini değiştiren bu ofis bitkilerinin kokusu, uzun bir süre etkilidir. Ayrıca yetiştirilen naneleri toplayabilir; yemeklerinizde veya çayınızda kullanabilirsiniz. Mideye ve metabolizmaya oldukça iyi gelen naneyi birçok alanda kullanabilirsiniz.

8) Orkide

En özel çiçekler arasında bulunan orkide; pembe, beyaz ve mor renkleriyle şirket ortamında oldukça fazla tercih edilir. Bu güzel çiçeğin bakımında ise dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Fazla su istemeyen bu bitkiyi toprağı kurudukça sulamak önemlidir. Bu bitkilerin kökleri, güneşi sever. Dolayısıyla orkide türündeki ofis bitkileri için şeffaf saksılar daha doğru olacaktır. Bu kriterlere uyulduğunda orkide, muhteşem bir görsel sunarak bireylerin ruh hâlini sakinleştirir.

9) Adaçayı

Depresyona ve strese oldukça faydalı olan adaçayının güzel kokusu, bulunduğu alanı çevreler. Mental sağlığa ve insan vücuduna çok faydalıdır. Daha sakin bir zihne ulaşmayı kolaylaştıran bu bitki, demlenerek içilebilir. Ofis çiçekleri ve bitki çayları arasında adaçayının oldukça özel bir yeri bulunmaktadır.

10) Areka

Büyük ofis bitkileri içerisinde bulunan areka bitkisi, tropikal esintiyi size getirir. İster ev olsun ister ofis oldukça fazla tercih edilen ofis bitkileri arasındadır. Uzun yeşil yaprakları ve sağlam gövdesi ile bulunduğu ortamın havasını değiştirir. Işığı seven bu bitki, hızlı büyür. Toprağı kurudukça sulama yapılması önerilir. Bambuya benzer yapısıyla şirket ortamının eşsiz bir üyesi olur. Doğal solunumu ile ortamdaki toksinleri yok eder ve şirket havasına doğal bir nem kazandırır. Bazı firmaların elektrikli hava nemlendirme araçları yerine, şirketlerini bu bitkiler ile güzelleştirdiğini biliyor muydunuz? Areka bitkileri ofis çiçekleri arasında toksin yok edici olarak tanınırlar.

11) Kalp Yapraklı Devetabanı

Ofis bitkileri arasında yetiştirilmesi rahat olan bir başka çiçek ise kalp yapraklı devetabanıdır. Ortamdaki oksijen seviyesini yükseltir ve daha iyi bir iş alanında çalışmanıza imkân tanır. Yalnız bir yanda oksijen üretirken diğer yandan dikkat edilmesi gereken bir nokta bu bitki yapraklarının zehirli olduğuyla bilinir. İlginç olduğu kadar ruh haline iyi gelen bir ofis bitkisidir. Sık sık kesildiğinde ufak kalan kalp yapraklı devetabanını, asma saksıda büyüterek büyük şirket alanlarında kullanabilirsiniz. Ofis bitkileri arasında en fazla tercih edilen çiçeklerden biridir. Siz de en iyi ofis bitkileri arasında istediğiniz çiçekleri tercih edip iş alanınızda kullanabilirsiniz.

İş Seyahatinde Gerekli Uygulamalar yazımızı okumak için tıklayın

 

 

BİZE ULAŞIN

En İyi Ofis Bitkileri hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın