Kurumsal Seyahatin Yeni Trendi: Bleisure Nedir?

18.08.2022 - 08:13:31

Çalışanların tasarruf etmelerini ve rahatsız edici seyahatleri keyifli konaklamalara dönüştürmelerini sağlar. Son dönemde adından söz ettiren ve seyahat trendlerinde yer edinen bleisure kavramı, klasik iş seyahatine yeni bir boyut kazandırarak farklı bir deneyime dönüştürüyor. İş seyahati Bleisure günümüzde kurumların %70 ‘i kullanmaktadır.

Expedia araştırmasına göre iş seyahatlerinin %43’ü artık eğlence de içermektedir. Bu rakamlar, bir bütün olarak iş seyahatinin büyümesini ve boş zamanın modern iş seyahatlerinin önemli bir parçası haline geldiğini vurgulamaktadır.

Bleisure nedir?

Bleisure, iş ve boş zaman kelimelerinin birleşimidir. İş seyahatleri sırasında boş zamanın tatil olarak değerlendirilmesini amaçlayan bleisure, farklı bir seyahat anlayışına zemin hazırlamaktadır. Özellikle 1980-2000 yılları arasında doğan Y kuşağının faaliyetleri ile ortaya çıkan bleisure kavramı, cinsiyet, yaş veya statü farkı gözetmeksizin son yıllarda yeni bir seyahat tutkusu haline geldi. Çok çalışanlar ve genellikle evden uzakta olup zaman bulamayanlar için iş hayatını daha keyifli hale getirmek için tasarlanmıştır. Bu eğilim, iş ve eğlence amaçlı seyahat olarak tanımlanmaktadır. Günümüzün küresel iş seyahati pazarının 1,4 trilyon dolar değerinde olduğu düşünüldüğünde, iş seyahati trendlerinin önümüzdeki birkaç yıla damgasını vuracak bir kavram olduğunu söylemek doğru olur.

Bleisure gezgini kimdir?

Bleisure kavramı özellikle teknoloji, sağlık ve bilişim alanlarında oldukça yaygındır. Düzenli olarak ulusal ve uluslararası konferanslara, fuarlara, müşteri toplantılarına ve sunumlara katılan çalışanlar, bu yeni seyahat trendinden en verimli şekilde yararlanmaktadır. İş seyahatinde olanlar yaş, cinsiyet, sık iş seyahatleri gibi faktörlere göre gruplandırıldığında, 20-25 yaş arası genç çalışanların iş toplantılarını etkinliklerle zenginleştirdiği görüldü. Öte yandan, orta yaşlı iş amaçlı seyahat edenler farklı sebep ve amaçlarla çalışmakta ve tatil yapmaktadır. Y kuşağında özel ve profesyonel yaşam arasındaki çizgi eskiden olduğu gibi çok katı kurallarla çizilmiyor. Yeni nesil genç nesil, boş zamanlarını daha verimli ve mutlu kullanmak için iş toplantılarını tatillerle birleştirmeyi seviyor. Bu anlamda,Y kuşağının sevdiği ve önemsediği temalar, geleceğin iş-gündelik trendlerini şekillendiren unsurlar olarak görülüyor.

Bleisure Seyahatin Avantajları Nelerdir?

Farklı kuşaklara rağmen bleisure, her yaşta iş ve özel yaşamı dengelemeye yardımcı olur. Seyahat demek yeni yerler ve yeni insanlar demektir. Çalışanlar, iş eğlencelerinde elde ettikleri deneyim için yeni bir takdire sahipler. Seyahat eden her yeni insan, bir iş ilişkisi ve yeni bir müşteri demektir. İş ve eğlenceyi birleştiren bleisure, müşterilerle ağ kurma fırsatı da sunmaktadır. Tek başına seyahat etmek yerine aile veya arkadaşlarla seyahat etmek, çalışanların daha mutlu olmasına yardımcı olur. İşletmeler için mutlu ve stressiz çalışanlar performanslarına katkıda bulunur. Aynı şekilde şirketler için de çalışanların farklı kültürleri deneyimlemeleri kişisel gelişim için çok önemlidir ve hem şirket hem de çalışanlar için bir kazan-kazandır.

Bleisure Seyahat Trendleri

Bleisure seyahati trendleri tarihi, kültürel veya denizcilik temalarına odaklanıyor; yurtdışında, keşif ve tatiller yerel tavsiyelerle iç içedir. Bleisure seyahati, en büyük eğlence seyahat trendlerinden biridir. Dünyanın en güzel limanlarına geziler ve Adriyatik, Arktik, Baltık ve Avrupa nehirlerinde temalı turlar düzenleyebilirsiniz. Yaz aylarında denize yakın oteller ve kış aylarında kayak merkezlerine kolay erişime sahip oteller de dahil olmak üzere diğer seyahat konseptleri iş-eğlence amaçlı seyahat trendleri arasında yer alıyor. Spor ve tatil odaklı tatil amaçlı seyahatler, su ve kayakla ilgilenenlerin tercihleri arasında yer almakta olup, çalışanların nefes almasına ve motivasyonuna oldukça olumlu katkı sağlamaktadır.

İş Seyahatleri Bleisure İle Nasıl Seyahatlere Dönüşür?

Expedia, AMEX Global Business Travel gibi kurumsal seyahat pazarında etkili olan büyük şirketler bleisure iş seyahati ile çalışmalar yürüterek, blog yazıları, araştırmalar ve makaleler paylaşmaktadır. Çalışanların seyahat edecekleri yerlerde daha fazla zaman geçirmeleri için teşvik ederek, gittikleri ülkenin kültürünü ve geleneklerini öğrenmelerini fayda sağlayacağı bir programdır.

Bleisure Kim Tarafından Ödenir?

Bleisure, hem çalışan tarafından hem de şirket tarafından karşılanabilir. Örnek verecek olursak şirket gidiş, dönüş + konaklamayı karşılayabilir. Ya da çalışana sadece izin de verebilir. Son zamanlarda genel olarak şirketler personellerinin bütün ihtiyaçlarını karşılayarak bleisure tatillerine göndermektedir. Bleisure nedir? sorunuzun cevabını umarız yanıtlayabildik, bu içerik ile beraber 2022 yılı iş seyahati trendleri içeriğimize de bakmanızı öneririz.

BİZE ULAŞIN

Kurumsal Seyahatin Yeni Trendi: Bleisure Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın