Japonya Konsolosluğu Vize Uygulamasını Kaldırdı!

21.10.2022 - 10:11:41

Japonya İstanbul Başkonsolosluğunun 11.10.2022 tarihi itibari Türkiye’nin de dahil olduğu ülkeler için vize muafiyet kısıtlamalarının kaldırılması hakkında bilgilendirmek isteriz.

Yeni tip koronavirüs önlemlerinin gözden geçirilmesi ile ilgili alınan 26 Eylül 2022 tarihli yeni karar gereği, Türkiye’nin de dahil olduğu “Vize muafiyeti bulunan ülkeler” için kısa süreli (90 günden az ) amaçlarla yapılacak Japonya seyahatlerinde 11 Ekim 2022 tarihi gece yarısı saat 12’den (Japonya saati ile) itibaren vize zorunluluğu kaldırılmıştır.
Yine 11 Ekim 2022 tarihinden itibaren Japonya'daki kuruluş tarafından sağlanacak, Japonya Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı'nın ERFS sistemine kaydınızın tamamlandığını gösterir belge (Uketsukezumisho) ibraz etme şartı aranmayacaktır. Ayrıca turistik amaçla seyahat edecek kişilerden seyahat acentelerinin paket turlarına katılma şartı kaldırılmıştır.

Japonya'ya Giriş Yapmak İsteyen Yolcular

Japonya’ya giriş yapmak isteyen tüm yolcuların 3 doz aşının tamamlandığını gösterir aşı sertifikalarını veya uçağa binişten en erken 72 saat önce yapılmış Japonya Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı’nın onayladığı formatta bir PCR test sonuç belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir. Japonya Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı’nın onayladığı aşılar için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Geçerli bir aşı sertifikası bulunmayan 18 yaş altındaki çocuklar, geçerli bir aşı sertifikası bulunan ebeveynlerinin kendilerine eşlik etmeleri halinde, geçerli bir aşı sertifikası bulunduruluyor olarak kabul edileceklerdir.

Japonya'ya Girişte PCR Testi Hakkında

Geçerli bir aşı sertifikası bulunmayan kişiler için Japonya’ya girişten önce gerekli PCR testi hakkında

-Havalimanlarında PCR test sonuç belgelerinin uygun bulunmayarak, yolcuların Japonya uçuşlarına alınmama durumlarıyla sıklıkla karşılaşılmaktadır.

-Türkiye’deki sağlık kuruluşları tarafından verilen PCR test sonuç belgelerinin “Numune cinsi” hanesinde “Kombine Burun Boğaz Sürüntüsü” ibaresi yer almaktadır. Ancak bu numune alma yöntemi, Japonya Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı tarafından onaylanmadığından, uçağa binmenize veya Japonya’ya girmenize büyük olasılıkla izin verilmeyecektir.

-Prensip olarak, ülkede Türk hükümetinin belirlediği bir PCR test sonuç belgesinin düzenlendiği bilinmektedir. Bununla birlikte Japonya Sağlık , Çalışma ve Refah Bakanlığı’nın belirlediği formatta PCR test sonuç belgesi düzenleyen sağlık kuruluşları da bulunmaktadır. Bu sebeple, geçerli bir aşı sertifikası bulunmayan ve Japonya’ya seyahat etmeyi düşünen kişilerin, seyahat öncesinde sağlık kuruluşlarının Japonya Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı’nın belirlediği formattaki PCR test sonuç belgelerini düzenleyip düzenlemedikleri konusunda bilgi almalarını rica ederiz.
Ayrıca, gerekli görüldüğü takdirde Başkonsolosluğumuz da, Japonya Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı’nın belirlediği formattaki PCR test sonuç belgelerini düzenleyen sağlık kuruluşları ile ilgili sorularınıza yanıtlamaktadır.

Detaylı bilgi ve sorularınız için 0212 334 2600 numaralı hattımızdan ya da vize@vikingturizm.com.tr adresimizden faydalanabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Japonya Konsolosluğu Vize Uygulamasını Kaldırdı! hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın