Finlandiya Seyahat Kısıtlamaları

22.10.2021 - 14:17:13

Finlandiya COVID-19 kısıtlamalarında bazı değişikliklere gidilmiştir ve 7 Kasım 2021 tarihine kadar geçerli olan değişiklikler aşağıdaki gibidir.

Aşağıda Finlandiya sağlık otoriteleri tarafından onaylanmış aşı markalarından tüm dozlarını yaptıran / belgeleyen (Son doz aşı üzerinden 7 gün geçmiş olması kaydıyla) ve geçerli vizesi olan tüm yolcular ülkeye giriş yapabilir. Dokümanlar İngilizce, İsveççe ya da Fince olmalıdır.

Onaylı Aşı listesi için tıklayınız.

Türk Hava Yolları seferleri için Fin vatandaşları ve aile bireyleri, Finlandiya'da ikamet eden AB/Schengen ülke vatandaşları ve aile bireyleri, Brexit sonrası yapılan geri çekilme anlaşmasıyla Finlandiya'da ikamet eden İngiliz vatandaşları ya da Finlandiya için oturumu olan yolcularımız ile birlikte bu yolcularımızın birinci derecedeki yakınları ya da partnerleri (özel izin alınmak kaydıyla) Finlandiya'ya giriş yapabilir ve bu yolcularımız için Aşı/Pcr test zorunluluğu yoktur. Bu yolcularımız Helsinki havalimanında kurulan merkezler de, ülkeye varışlarında ilk testi zorunlu olarak yaptırmaları gerekiyor ve sonrasında 3 ila 5 gün içinde ikinci testilerini yapılarak karantina uygulamasından muaf olup ülke de kalmaları sağlanmaktadır.

Son 6 ay içinde COVID19 hastalığına yakalanmış/iyileşmiş (EU COVID19 Pozitif raporu ve doktordan alınmış hastalığının bulaşıcı olmadığını belirten raporla birlikte) tüm EU/Schengen vatandaşları, İstanbul aktarmalı Finlandiya'ya seyahat edebilirler.

Finlandiya'nın kısıtlamasız seyahat sağlanabileceği ülkeler listesindeki ülkelerden Finlandiya'ya sadece ilgi ülkelerden direkt uçuşla gelebilen yolcular seyahat edebilir. Kural olarak son seyahatin başladığı ülke kısıtlamaları uygulanır.

Finlandiya'ya gelip transit olarak 24 saat içerisinde başka bir Avrupa birliği ülkesine kara/deniz/hava yolu ile devam edecek yolcuların konfirme seyahat belgesini ibraz etmeleri şartıyla uçuşlara kabul edilebilir. Transit dış hat seyahatleri olan yolcular için varış ülke kısıtlamaları geçerli olacaktır transit alanda belge ibrazı talep edilmez. Havayolu ile gelip, deniz yolu ile diğer ülkelere gitmek isteyen yolcular, Finlandiya kara sınırından girecekleri için Finlandiya kısıtlamalarına maruz kalacaklardır.

Finlandiya`ya iş için gelen ve Finlandiya'da oturumu ya da çalışma izni olmayan diğer ülke vatandaşları yolcularımızdan sınır polisi buradaki web adresinde yer alan formun doldurulmuş halini talep etmektedirler. Kısıtlamaya maruz kalan yolcularımız için bu formun doldurulması zorunludur fakat diğer yolcularımız için bu uygulama zorunlu değildir.

Aşağıdaki zorunlu seyahatler ve yazılmamış diğer insani nedenlerden dolayı seyahat etme zorunluluğu olan yolcular için istisnai durumlar uygulanabilmektedir.

Zorunlu Seyahatler:

. Görev süresince sağlık, kurtarma ekipleri ve yaşlılara bakmak için görevlendirilen profesyoneller,

. Görev süresince kargo transport ve lojistik için görevlendirilen kişiler,

. Diplomat, uluslararası organizasyon personelleri, askeri personel ve insani yardım görevlileri,

. Uluslararası korumaya ihtiyacı olan kişiler ya da buna benzer bir sebepten dolayı seyahat etme zorunluluğu olan kişiler,

. Kişinin çocuğunun doğması, yakınının ciddi bir hastalığının olması ya da düğününün olması gibi diğer insani nedenler,

. Toplumun işleyişi veya güvenliği için önemli olan iş gibi diğer gerekli ertelenemeyen işlerin yapılması için gereken taşımacılık. Bu işlerin yapılabilmesi için diğer ülkelerden gerekli/ilgili kişilerin gelmesi gerekliliği, yabancı medya temsilcileri vb. gibi kişiler.

Güncel bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşılabilirsiniz.

Link 1 için tıklayınız.

Link 2 için tıklayınız.

Mesai saatleri dışında COVID 19 kısıtlamaları ya da ülkeye girişle ilgili anlaşılmayan noktalar olması durumunda öncelikle Mr. Pekka Salonen Mobile: +358 50 573 7568 (WA, Signal)

E posta: pekka.salonen@raja.fi ya da Finlandiya sınır polisi genel e posta adresleri hkv@raja.fi ve ya Mobil: +358 295412660 iletişim bilgilerinden yardım talep edebilirsiniz.

ÜLKEYE GİREBİLEN YOLCULAR İÇİN PCR TEST GEREKSİNİMLERİ:

PCR testi aşağıdaki koşullara göre uygulanmaktadır.

TESTE YA DA AŞI İHTİYACI OLMADAN ÜLKEYE GİREBİLEN YOLCULARIMIZ:

. Türk Hava Yolları seferleri için Fin vatandaşları ve aile bireyleri, Finlandiya'da ikamet eden AB/Schengen ülke vatandaşları ve aile bireyleri, Brexit sonrası yapılan geri çekilme anlaşmasıyla Finlandiya'da ikamet eden İngiliz vatandaşları ya da Finlandiya için oturumu olan yolcularımız Finlandiya'ya giriş yapabilir. Bu uygulama iş ya da diğer zorunlu insani seyahatler kategorisinde bulunan ve sınır polisinden izin alınan diğer yolcularımız için de geçerlidir. Bu yolcularımız Helsinki havalimanında kurulan merkezlerde, ülkeye varışlarında zorunlu olarak test yaptırarak ülkeye girebilirler ve sonrasında 3 ila 5 gün içinde yapılacak ikinci bir testle de (her iki test negatif olmalı) karantinalarını bitirip ülkede kalabilirler.

TESTE İHTİYACI OLMAYAN YOLCULARIMIZ:

. Yukarıdaki link'de belirtilen aşı markalarının full dozlarını yaptıran yolcular ve aşı yaptıran yolcularımızın son dozlarının yapılış tarihinden itibaren en az 7 gün geçmiş olmak kaydıyla test zorunluluğu bulunmamaktadır.

. Son 6 ay içinde COVID19 hastalığına yakalanmış/iyileşmiş (COVID19 Pozitif raporu ve doktordan alınmış hastalığının bulaşıcı olmadığını belirten raporla birlikte) tüm EU/Schengen vatandaşları İstanbul aktarmalı Finlandiya'ya seyahat edebilirler.

1 TESTE İHTİYACI OLAN YOLCULAR:

. Son 72 saat içinde alınmış geçerli PCR negatif raporu olan yolcular ülkeye varışlarından itibaren 3 ila 5 gün içerisinde ikinci testi yaptırmak zorundalar.

. Yukarıda belirtilen onaylı aşılardan tek doz aşı olan yolcular, aşı oldukları tarihten itibaren 14 gün geçmesi şartıyla ülkeye varışlarından itibaren 3 ila 5 gün içerisinde ikinci testi yaptırmak zorundalar.

. Zaman zaman sağlık otoriterleri tarafından rastgele belirlenen seferler için, vatandaşlık, aşı durumu ya da herhangi bir şart gözetilmeksizin zorunlu olarak tüm yolculara Pcr testi yapılmaktadır.

2 TESTE İHTİYACI OLAN YOLCULAR:

. Aşı ve Pcr testi kısıtlamaları olmadan ülkeye girebilen diğer bütün yolcular ülke varışında test yaptırmak zorundadır. İlk testin ardından ülkeye varış tarihinden itibaren 3 ila 5 gün içerisinde ikinci testi yaptırmak zorundalar.

NOT: 18 yaşından büyük olup, test yaptırmak istemeyen yolcular cezai yaptırımlara maruz kalacaktır. Havalimanındaki uzun test kuyruklarına yardımcı olmak ve yolcu memnuniyetini arttırmak amacıyla tüm yolcularımıza aşağıdaki linke kayıt yaptırılması tavsiye edilmektedir.

https://www.finentry.fi/en/

İSTİSNALAR:

. 2006 yılı içinde ya da sonrasında doğan tüm yolcular bu uygulamadan muaftırlar.

BİZE ULAŞIN

Finlandiya Seyahat Kısıtlamaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın