Büyüleyici Bir Gösteri: The Sphere!

04.10.2023 - 11:29:07

The Sphere: Las Vegas'ın Göz Kamaştırıcı Yeni Gösteri Merkezi

Las Vegas'ın en yeni ve muhteşem sahne deneyimi olan The Sphere, Populous tarafından tasarlanan devasa bir gösteri merkezi olarak şehrin simgesi haline geldi.

Bilinen eski adıyla MSG Sphere, The Venetian Resort'ta yer alıyor ve büyük bir açılışla İrlandalı rock grubu U2'nun canlı performansıyla halka kapılarını açtı. 2018'de ilk olarak duyurulan bu projenin yapısı, 157 metre genişliğinde ve 34 metre yüksekliğinde olup, 2,3 milyon dolara tamamlanmıştır. Cephesinde bulunan yüksek çözünürlüklü LED ekran giydirme ile dünyanın en büyük küresel yapısı olma özelliğini taşıyor.

Bu devasa yapı, Las Vegas Strip’in doğusunda, Venetian Resort'un yanı başında konumlanıyor. Amaç, birçok farklı etkinliğe, özellikle müzik ve film gösterimlerine ev sahipliği yapmak.

Küresel cephenin üzerini kaplayan 1,2 milyon LED ekran, tek bir dev ekran görevi görüyor. Bu, Las Vegas'taki diğer önemli cazibe noktaları olan Bellagio Çeşmesi ve Eiffel Kulesi'nin yarı boyutundaki kopyası ile birlikte, şehri aydınlatan bir yıldız olarak parlıyor. Özellikle 4 Temmuz gibi özel günlerde veya belirli mevsimlerde, The Sphere üzerindeki görsel şovlar nefes kesici bir deneyim sunuyor.

İçeride ise, 20.000 kişi ayakta ve 18.600 kişi oturarak bu görsel şölene tanıklık edebilir. Bu eşsiz deneyimi destekleyen 16K çözünürlükteki LED ekran, 54.000 metrekareden daha geniş bir alana yayılmış durumda. Bu devasa ekran, dünyanın en büyüğü olarak biliniyor.

Mekanda kullanılan 160.000'den fazla hoparlör, entegre bir Holopot sistemi ile izleyicilere eşsiz bir ses deneyimi sunuyor. Koltuklarda bulunan titreşim sistemi ile konser deneyimi bir adım daha öteye taşınıyor. Ayrıca, 4D makineleri ile rüzgar, ısı ve koku efektleriyle sürükleyici bir deneyim sağlanıyor.

The Sphere, sadece konser ve sahne gösterimleri için değil, aynı zamanda boks müsabakaları gibi spor etkinliklerine de ev sahipliği yapabilecek kapasitede. 304 park alanıyla, çevresinde ek garajlarla desteklenen bu mekân, aynı zamanda 305 metrelik bir üst geçit ile The Venetian and the Sands Expo ve Convention Center’a bağlantılı.

Las Vegas'a yeni bir soluk getiren The Sphere, ziyaretçilere unutulmaz deneyimler vaat ediyor.

Devasa kürede eseri sergilenen ilk sanatçı Refik Anadol oldu!

Dünyanın en büyük küre şeklindeki yapısı ve dış cephesinde dünyanın en büyük LED ekranının bulunduğu Las Vegas'taki fütüristik müzik ve eğlence kompleksi MSG Sphere'de sergilenen ilk sanatçı olan Refik Anadol'a tebrikler!

BİZE ULAŞIN

Büyüleyici Bir Gösteri: The Sphere! hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın